Velaryon Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Velaryon Hanesi
545px-House Velaryon.svg.png
Hane arması Deniz yeşili zemin üzerine gümüş renkte deniz atı
Sözler Eski , Doğru , Cesur
Yerleşke Akıntıtaşı
Şimdiki Lord Lord Monterys Velaryon
Bölge Taç Toprakları, Westeros
Unvan Dalgalar Lordu
Akıntıtaşı Efendisi
Bağlılık Ejderha Kayası-Baratheon Hanesi
Kurulma Tarihi 114, FÖ

Akıntıtaşı'nın Velaryon Hanesi, Taç Toprakları'nda Karasu Koyu'nun girişindeki büyük ada olan Akıntıtaşı'nı yöneten soylu ve eski hanelerden biridir. Kaleleri Akıntıtaşı ve Yüksek Dalga'dır. Velaryon Hanesi'nin Lordunun başlıca unvanları Dalgalar Lordu ve Akıntıtaşı Efendisi'dir. Velaryon'lar Ejderha Kayası'na yeminlidirler. Armaları deniz yeşili zemin üzerine gümüş renkte deniz atıdır. Sözleri kitaplarda geçmez ancak yarı resmi kaynaklara göre sözleri Cesur, Doğru, Eskidir. Velaryon'ların geleneksel adları Jacaerys'dir.

Tarihi

Fetihten Önce

Velaryon Hanesi, damarlarında Valyrian kanı akan eski ve gururlu bir hanedir. Velaryon Hanesi Valyria'dan Targaryen Hanesi'nin müttefik hanesi oldu. Velaryon'lar tıpkı Targaryen'ler gibi Valyrian özellikleri olan gümüş saç ve mor göze sahiptiler.

Velaryon'lar Targaryen'lerden önce Westeros'a giderek Akıntıtaşı adasına yerleştiler ve bir anlaşmaya varılarak Merling Kayası ile Akıntıağacı Tahtı'nı aldıkları söylenir. Velaryon'lar Dar Deniz'e hakimdiler, geçen ticaret gemilerinden aldıkları ücretlerle hazinelerinı doldurdular. Müttefikleri Targaryen'ler ise gökyüzüne hükmettiler.

Hane, Valyria Kıyameti sonrasında da Targaryen Hanesi ile yakın ilişkiye devam etti. Fatih Aegon, kız kardeşleri Visenya ile Rhaenys'in ebeveynleri olan Aerion Targaryen ve Velena Velaryon'un evliliği bu ilişkilerin kanıtıdır. Aegon ve kız kardeşlerinin Fetih Savaşı'na başlamasının ardından Akıntıtaşı Lordu Daemon Velaryon Aegon'un Donanma Başı oldu. İlk Kral Muhafızları Lord Kumandanı Sör Corlys Velaryon oldu.

Fetih ve Dans Arası

Fetihten bu yana Velaryon'lar ve Targaryen'ler arasında birkaç evlilik gerçekleşmiştir. Targaryen Hanesi'nden üç erkek Velaryon'lardan üç kadın ile evlenirken Velaryon Hanesi'nden üç erkekte Targaryen'lerden üç kadın ile evlenmiştir. Büyük olasılıkla taç giymeden önce Aenys Targaryen Alyssa Velaryon'la evlenirken Daemon Targaryen Laena Velaryon ile evlendi. Aegon III Targaryen Daenaera Velaryon ile evlendi. Corlys Velaryon Rhaenys Targaryen ile evlendi, oğlu Laenor Velaryon Rhaenyra Targaryen ile evlendi, piç olduğu iddia edilen meşru varisi Alyn Velaryon ise Baela Targaryen ile evlendi. Velaryon'lar Demir Taht'ın kraliyet donanmasında görev yapmakla birlikte genelde Donanma Başı olarak görev alırlar.

Hanenin en ünlü üyeleri arasında Deniz Yılanı olarak bilinen Lord Corlys Velaryon oldu ancak bu şöhreti kılıçla yada becerisi ile değil daha ziyade dünya üzerindeki denizlerde yaptığı birçok seferden almıştır. Velaryon Hanesi Corlys'in servetinin birikmesi ile zenginleşmiş, Corlys Yedi Krallık'taki en zengin adam olmuş hanede Hightower ve Lannister hanelerinden daha zengin olmuştur. Atalarının kalesi Akıntıtaşı'nın nemli ve kalabalık olmasından dolayı Corlys Velaryon yeni bir kale olarak Yüksek Dalga'yı inşa ettirir.

Velaryon'lar Ejderha Kayası'na yeminlidirler

Ejderhaların Dansı

Ejderhaların Dansı sırasında Velaryon'lar Yeşiller'e karşı Siyahlar'ın hane olarak en büyük destekçileri olmalarıyla beraber Prenses Rhaenyra Targaryen'in ilk kocası Laenor Velaryon ve Lord Corlys Velaryon'un karısı Hiç Olmayan Kraliçe Rhaenys Targaryen'de en önemli destekçileriydiler. İç savaş sırasında hanenin ejderha sürücüleri Laenor'un oğulları Jacaerys, Lucerys ve Joffrey'dir ancak çocukların babasının aslında Güçlü Harwin olduğu söylenir. Hepsi varis olduktan sonra savaşta ölmüşlerdir. O dönemde hanenin zenginliği ve filoları Westeros'ta büyük bir güç elde etmelerini sağlamış, denizde tek rakipleri Greyjoy Hanesi olmuştur. Corlys filolarıyla Karasu Koyu'nu ablukaya alır. Bununla birlikte Baharat Kasabası ve Yüksek Dalga, Geçit Savaşı'ndaki ablukayı kıran ordu tarafından yağmalandı, neredeyse Velaryon'ların gemilerinin üçte birini kaybettiler. Velaryon'ların Yüksek Dalga'ya mı Akıntıtaşı kalesinde mi yaşadıkları bilinmemektedir.

Deniz Yılanı Corlys karısı Prenses Rhaenys'in ölümü üzerine Rhaenyra Targaryen ile tartışır çünkü kraliçe oğullarını Rhaenys'le beraber göndermeyi reddeder. Rhaenyra Corlys'i tekrar eli ilan etti. Siyahlar, daha fazla ejderha sürücüsü kazanmak için halktan ejderha tohumu seçmişlerdir bunların arasında Hull'u Addam ve kardeşi Alyn'de vardı. Söylenenlere göre bu iki kardeş Rhaenyra'nın ilk kocası Sör Leanor Velaryon'un Hull'lu Marilda'dan olan oğullarıydı ancak Addam ve Alyn aslında Lord Corlys'in kendi babaları olduklarını iddia ederler. Marilda'nın babası Gövde Kasabası'nın tersanelerinde çalışan bir işçi olduğunu ve Corlys'in birçok kez ziyaret ettiği, çocukların saraydan uzak tutulduğu, huysuz ve aksi Prenses Rhaenys'ten uzakta yaşadıkları iddia edilir.

Addam Seasmoke adlı ejderha ile bağ kurmayı başarsa da kardeşi Alyn bu konuda başarısız olur. Lord Corlys hanesi için çocukları kabul etti, Rhaenyra'ya onların gayri meşruluk lekesini kaldırmak için başvurdu ve varisleri olarak atadı. Sonra Rhaenyra'nın paronayası büyüdü ve gençlerin ihanet ettiklerinden şüphelendi. Corlys kendini savunmak için konuştu ve Kral'ın Şehri'nden kaçacağı zaman Addam'ı uyardı. Addam İkinci Tumbleton Savaşı'nda kendi hayatı pahasına Rhaenyra'nın düşmanlarını yendi. Bununla birlikte Rhaenyra Corlys'i zindana attı, Velaryon'ların filosunu ve gücünü kaybetti. Sonunda Kral Aegon II Targaryen tarafından affedildi. Savaştan sonra Kurt Saati sırasında Corlys'in affedilmesi karşılığında Lord Cregan Stark ile Alyssane Blackwood'un evlenmesine izin verildi. Corlys FS 132'de öldükten sonra bedeni yedi gün Demir Taht'ın altında bekletildi ve krallık ağladı.

Danstan Sonra

Kraliçe Jaehaera'nın ölümünden sonra Leydi Baale ve Leydi Rhaena Kral Aegon III Targaryen'in konseyinde Leydi Daenaera Velaryon'u önermişlerdir. Daenaera, Basamaktaşı'nda savaşan Alyn'in kuzeni Daeron Velaryon'un kızıydı. Genç Kral şaşırtıcı şekilde güzel olarak nitelendirdiği Leydi Daenaera ile evlendi ve kralın ikinci karısı oldu, Daeron, Baelor, Daena, Rhaena ve Elaena'yı doğurdu. Daenaera kızı Daena aracılığıyla Blackfyre Hanesi'nin ana hattının atası oldu.

Eskiden Hull'u Alyn olarak bilinen Alyn Velaryon Deniz Yılanı'nın ölümünün ardından Akıntıtaşı Lordu oldu. Genç Kral Aegon III Targaryen'in naipliği sırasında daha sonradan Kral Eli olacak olan Lord Unwin Peake Lord Velaryon'un en büyük rakibiydi. Alyn genç kralı yeğeni Leydi Daenaera Velaryon ile evlendirmekle Unwin'in kızını evlendirme planlarını bertaraf eder. Lord Alyn genç kralın naipi olarak büyük babasının makamını reddeder, denizlerde büyük zaferler kazanır ve Basamaktaşı'nda yapılan savaştan sonra Meşeyumruk unvanını kazanır. Daha sonra Kızıl Kraken Dalton Greyjoy ile mücadele etmek için Batı Toprakları'na gider ve Dorne'u Daeron I Targaryen adına fethetti.

Lord Alyn karısı olarak Prens Daemon Targaryen ile Leydi Laena Velaryon'un kızı olan kuzeni Leydi Baale Targaryen'i almıştır. Baale ile evli olmasına rağmen Alyn, Genç Ejder Daeron'un, Kutsal Baelor'un ve Cüretkar Daena'nın kardeşi Prenses Elaena Targaryen ile aşk ilişkisi yaşamıştır. Eleana ve Alyn'in Jon ve Jeyne Su adında iki çocukları olur. Oğulları şövalyelik kazanarak evlenir ve bugün dahi Kral Toprakları'nın içerisindeki Kızıl Kale'de zindancı olarak çalışan Rennifer Longwaters'a kadar uzanan bir soyun kurulmasını sağlar.

Yakın Tarih

Lucerys Velaryon Aerys II Targaryen'in konseyinde Donanma Başı olarak görev yapar. Gaspçının Savaşı sırasında Velaryon'lar muhtemelen Targaryen'lere sadık kaldılar, Aerys'in varisi olan Ejderha Kayası Prensi Rhaegar Targaryen'in Üç Dişli Mızrak'taki savaşında asker gönderdiler.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Stannis kendini kral ilan edip, sancaktarlarını çağırdığında, Lord Monford Velaryon çağrısına yanıt verir. Stannis kendisine destek vermesini beklediği hanelerden Davos Seaworth aracılığıyla kötü yorumları alır. Stannis'te Davos'a içinde Velaryon'larında bulunduğu diğer bütün destekçi lordlarının kendisini bir an önce saldırıya başlamazlarsa askerlerini de alıp evlerine dönecekleri hakkında tehdit ettiğini söyler. Lord Velaryon Stannis'in donanmasına Akıntıtaşı Gururu, Cesur Kahkaha, Harridan ve Denizatı adlı gemilerle katkıda bulunur. Stannis, Joffrey'in ensest ürünü olduğunu halka duyurduğu zaman, Lord Velaryon sorunun sadece çelikle çözülebileceğini belirtir.

Stannis, Beş Kralın Savaşı esnasında Fırtına Burnu'nu kuşattığında Lord Velaryon mümkün olduğunca çabuk kaleye saldırması için ona baskı yapar. Lord Monford Velaryon, Karasu Savaşı'nda gemisiyle birlikte yanar ama Akıntıtaşı Gururu batmadan önce iki Lannister gemisinide dibe çeker. Karasu Savaşı esnasında komutayı ele alan Tyrion Lannister; Balon Swann ve Mandon Moore'la beraber sahile çıktığında birden kendini Velaryon mızrakçılarıyla çevrelenmiş halde bulur. Akıntıtaşı Piçi Aurane Su Karasu Savaşı esnasında esir alınır ve Kral Joffrey'e teslim olur.

Kılıçların Fırtınası

Monford'un altı yaşındaki oğlu Lord Monterys Velaryon başarıya ulaşarak barış yaptığı gözlenir. Karasu Savaşı'ndan sonra Stannis'in destekçileri arasında Velaryon'larda vardır.

Stannis Sur'da Yabanıllar'ı yendiği savaşta Velaryon Hanesi'nin deniz atı şeklindeki armaları Jon Snow tarafından fark edildi.

Kargaların Ziyafeti

Cersei Lannister Aurane Su'yu Kızıl Kale'deki ilk gördüğünde Prens Rhaegar Targaryen'i hatırlar. Yaşının küçüklüğüne ve Sör Jaime Lannister'ın bütün itirazlarına rağmen Cersei Akıntıtaşı Piçini Donanma Başı ilan eder. Aurane Su Donanma Başı olunca yeni dromondların yapımına başlanmasını ve mürettabatında hırsız ve kaçakçılardan oluşturulmasını önerir. Margaery Tyrell zinayla suçlandığında Aurane gemileri olası bir kargaşayı yatıştırmak için nehre doğru çıkarmayı önerir. Cersei'nin de suçlanıp yakalandığını öğrendiğinde denize açılır ve izini kaybettirir. Yüce Üstat Pycelle Aurane'in kendini Basamaktaşı'nda korsan ilan ettiğini düşünür.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Velaryon Hanesi

 
Bilinmeyen
Kadın
 
Bilinmeyen Velaryon
 
Eşi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aurane Su
 
Monford
 
Bilinmeyen
Kadın
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Monterys
 
 


Tarihi Üyeler