Victarion Greyjoy

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Greyjoy sigil.jpg
Victarion Greyjoy
Greyjoy sigil.jpg
Victarion Greyjoy.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Demir Kaptan
Unvan Demir Donanmanın Lord Kaptanı
Demir Zafer 'in Kaptanı
Bağlılık Greyjoy Hanesi
Kültür Demirdoğumlu
Doğum FS 257 ile FS 269 arası, Pyke
Kitap(lar) Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (POV)
Ejderhaların Dansı (POV)
Kış Rüzgarları (POV)

Victarion Greyjoy, Greyjoy Hanesi'nin bir üyesi ve Lord Balon Greyjoy'un kardeşidir. Demir Donanmanın Lord Kaptanı'dır ve Demir Zafer 'in kaptanıdır.

Görünüş ve Karakter

Victarion bir boğanınkine benzeyen geniş göğsü ve düz karnı ile her zaman iri ve güçlü görünür. Saçları kırlaşmaya başlamıştır. Savaşa giderken genelde kaynatılmış deriden örgü zırh ile deniz canavarı şeklindeki miğferi takar ve baltasıyla savaşır.

Savaşlarda vahşi ve korkusuz olmasına rağmen günlük hayatında onu düşmanlarının bile saygıyla anmasına neden olacak kadar sakin ve yumuşak huyludur. Dindar bir adamdır. Boğulmaktan korkmadığı için gemideyken bile ağır zırhlar giyer.

Hayatı

Victarion ve iki ağabeyi Euron ile Balon babaları Lord Quellon Greyjoy'u Robert'ın İsyanı'na katılmaya teşvik ederler ve savaşın sonlarına doğru Menzil'e baskın düzenlerler. Quellon Mander'deki savaşta ölünce yeni Lord Balon kardeşleriyle Demir Adalar'a döner.

Victarion büyük kardeşi Balon'a büyük bir saygı ve sadakat duymuştur. Greyjoy İsyanı sırasında Balon tarafından hazırlanan büyük gemi filosu Demir Donanma'yı kumanda etmiştir. İsyan sırasında Euron'un planıyla Lannis Limanı'nda ki Lannister donanmasını yakarlar. Victarion ilk meşaleyi Lord Tywin'in amiral gemisine atar. Mücadele sonrasında Demir Donanma Stannis Baratheon tarafından Güzel Ada Savaşı'nda çökertilir. Bu mücadele sıırasında küçük kardeşi Aeron'un gemisi Altın Fırtına büyük savaş gemisi Hiddet tarafından ikiye ayrılmıştır.

Victarion isyan bittikten sonra da ağabeyine sadakatle Lord Kaptan olarak hizmet vermiştir. Daha sonra ağabeyi Euron Greyjoy Victarion'un karısına tecavüz edip onu hamile bırakmıştır. Victarion onurunu korumak için karısını öldürür ancak kardeş katili olmaması için Euron'u öldüremez. FS 297'de ağabeyi Balon Euron'u sürgün eder ve o zamandan beri Victarion evli değildir, Euron'u bağışlamamıştır.

Alexandre Dainche Victarion.jpg

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Victarion ağabeyi Balon'un Kuzey'i istila etme planına hazırlanır, kendi dümencisi Rymolf'u yeğeni Theon Greyjoy'a verir. Victarion Pyke'deki ziyafete ağabeyi Balon ve kardeşi Aeron'la birlikte katılır. Ağabeyi Balon ziyafetin ardından Victarion'u Demir Donanma'nın ana gücüyle birlikte Moat Cailin'i almaya gönderir. Moat Cailin Demirdoğumlu'ların süpriz saldırısı ile düşer.

Kılıçların Fırtınası

Balon'un ölümü ve kardeşi Euron'un dönüşünden haberdar olan Kral Robb Stark, Victarion'un Deniztaşı Tahtı'nda hak iddia etmek için Moat Cailin'den ayrılacağını düşünür.

Esmer Kadın ve Victarion

Kargaların Ziyafeti

Victarion Moat Cailin'i savunmaları için Ralf Kenning komutasında bir grup asker bırakır ve ardından donanmasıyla birlikte Demir Adalar'a döner.

Victarion Deniztaşı Tahtı'na Balon'un kardeşi ve ikinci kumandanı olarak hak iddia eder. Kral Şurası'nda güçlü bir destek bulur ancak çoğunluk nihai olarak Euron'u destekler.

Euron'dan nefret eden Victarion itaatkar ve sadık doğası nedeniyle Euron'un emirlerini yerine getirir. Ani ve beklenmedik bir şekilde Kalkan Adaları'na saldırır ve Lord Osbert Serry'nin oğlu Sör Talbert Serry'le teke tek bir düello yapar. Düelloyu kazanır ve Talbert'i öldürür ancak elinden yaralanır. Euron bu zaferin ardından Victarion'un tanıdığı ve güvendiği adamları Kalkan Adaları lordları ilan ederken Victarion çaresizce olanları seyreder. Ayrıca öldürülen lordların eşleri ve kızlarına yapılan zulümden Euron'u suçlar.

Sör Talbert Serry ve Victarion'un mücadelesi

Victarion Euron'a olan nefretini göstermez, Euron ise Meşe Kalkan Kalesi'nde özel bir toplantı için Victarion'u çağırır ve ona Daenerys Targaryen'i bulması, Westeros'a getirmesi ve kendi adına evlenme teklifi etmesi emrini verir. Euron Demir Taht'ı aldıktan sonra Deniztaşı Tahtı'nı kendisine vereceğini söyler. Victarion emri kabul eder ancak gizlice Daenerys'in kendisiyle evlenmesi planını kurar.

Ejderhaların Dansı

Ramsay Bolton Victarion'un Moat Cailin'de bıraktığı küçük garnizonu öldürür.

Victarion Greyjoy TheMico.jpg

Victarion doksan gemiyi aşan Demir Donanma'sını üç gruba ayırır ve Meereen'e doğru yola çıkar. Gemide Euron'un hediye ettiği Esmer Kadın'da vardır. Sevimlidir ancak konuşamaz. Yolculuk sırasında Victarion neredeyse gemilerin yarısını kaybeder ancak aynı zamanda birkaç ticaret gemisini ve yükünü ele geçirir. Victarion'un yaralı eli ise kendisini zorlamaya devam eder ve Euron'un eşlik etmesi için verdiği Üstat Kerwin'in kendisini zehirlediğini düşünür.

Yolculuk esnasında R'hllor'un Kızıl Rahibi Moqorro'yu denizde enkaza tutunur halde bulurlar. Mürettebat onu öldürmek ister ancak Moqorro Victarion'un yaralı elini tedavi edebileceğini söyleyerek izin ister. Lord kaptanın kamarasında kendi sihrini kullanır. Victarion kamaradan çıktığında eli kömürleşmiş ve kararmıştır.

Moqorro tıpkı Melisandre gibi alevlerin içinden geleceği görür ve Victarion'a yardım etmek için büyülerini kullanır. Moqorro gemiye iyi rüzgarlar getirmek için üstadın öldürülmesi gerektiğini söyler ve Victarion'un emriyle Kerwin öldürülür. Demir Zafer'in mürettebatı Moqorro'dan korkar ve ona Kara Alev derler. Victarion ise Hem Boğulmuş Tanrı'ya hemde R'hllor'a inanır. Moqorro alevlerin içinde Daenerys Targaryen'in evlendiğini söylediğinde Victarion bununla fazla ilgilenmemiş ve Dul bıraktığım ilk kadın olmayacak demiştir. Moqorro Victarion'a Daenerys'in ejderhalarını kendi iradesine bağlamak için ejderha borusunu kullanması gerektiğini söyler.

Kış Rüzgarları

Victarion ve Demir Donanma İkinci Meereen Kuşatması'na katılmak için Meereen koyuna girer.

Alıntılar

Kelimeler rüzgardır ve iyi olan tek rüzgar, yelkenlerimizi doldurandır.

Victarion'dan kaptanlarına

Balon evlendiğinde, ona karısını getirmek üzere Harlaw'a giden bendim. Pek çok mücadelede onun dargemilerine liderlik ettim ve biri dışında bütün mücadeleleri kazandım. Balon ilk kez taç giydiğinde, aslanın kuyruğunu alazlamak için Lannis Limanı'na giren bendim. İkincisinde, olur da uluyarak evine dönerse diye, Genç Kurt'un derisini yüzmeye gönderilen bendim. Benden bütün alacağınız, Balon'dan aldıklarınızın daha fazlasıdır.

Victarion'un Kral Şurası'ndaki konuşmasından

Matt Olson Victarion Greyjoy.jpg

Bir kurt, bir deniz canavarı değildir. Deniz canavarı yakaladığı şeyi kaybetmez, ister bir dargemi olsun ister bir leviathan.

Victarion'dan Asha Greyjoy'a

Boğulmuş Tanrı'nın ıslak salonlarında, burada dövüştüğü gibi yiyip içsin.

Victarion'dan Talbert Serry'nin ölümünden sonraki düşüncesi

Büyücüler iyi olabilir lakin savaşlar kan ve kılıçla kazanılır.

Victarion'dan Esmer Kadın'a

Bir aslan, karada yeterince amansız olabilir lakin denizde üstün olan deniz canavarıdır.

Victarion'dan Dunstan Drumm'a

Yenik bir düşmandan alınmış şarap kadar tatlı bir şarap yok. Birgün şarabını içeceğim Kargagöz ve sahip olduğun herşeyi alacağım.

Victarion'un Euron Greyjoy hakkında düşünceleri

Karımı kendi ellerimle , öldürene kadar dövdüm ama Kargagöz onun içine girdiğinde onu zaten öldürmüştü. Başka seçeneğim yoktu.

Victarion'un Üçüncü Eşi hakkında düşünceleri

Euron: Valyria'nın ötesini görmek korkunç bir şeydir. Victarion: Gerekirse Demir Donanma'yı cehenneme sokarım.

Euron Greyjoy'dan Victarion'a

Victarion Plate Armor.jpg

Dünyanın en güzel kadını benim baltama muhtaç.

Victarion'un Daenerys Targaryen hakkında düşüncesi

Hakkında Söylenenler

Demir Donanmanın Lord Kaptanı ve korku saçan bir savaşçı. Meyhanelerde onunla ilgili şarkılar söylediğini duydum.

Esgred 'den Theon Greyjoy'a

Victarion iri boz öküzlere benzer. Güçlüdür, yorulmak bilmez ve işe yarar ama herhangi bir yarışı kazanamaz. Bana da tıpkı Lord babama hizmet ettiği gibi sadakatle hizmet edeceğinden eminim. Bir ihanet planı yapacak zekaya ya da arzuya sahip değil.

Theon Greyjoy'dan Esgred 'e

Amcalarımıza yetişmekte zorluk çekmezsin heralde. Biri deniz suyuyla sarhoş, öbürü boz bir öküz, büyük ihtimalle kaybolur.

Asha Greyjoy'dan Theon Greyjoy'a

Kral, Victarion olmalı, yoksa fırtına hepimizi telef eder.

Aeron Greyjoy'un düşünceleri

Leydi Stonetree
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Quellon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Leydi Piper
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Leydi Sunderly
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Harlon
 
Quenton
 
Donel
 
Balon
 
Alannys Harlaw
 
Euron Karga Gözü
 
Victarion
 
Urrigon
 
Aeron Buharsaçlı
 
Robin
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rodrik
 
Maron
 
Asha
 
Theon