Visenya Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Visenya Targaryen
TargaryenHanesi.png
Visenya.jpg
Karakter Bilgisi
Unvan Kraliçe
Dul Kraliçe
Bağlılık Targaryen Hanesi
Irk Valyrian
Doğum 28FÖ yada 29FÖ, Ejderha Kayası
Ölüm FS 44
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Kraliçe Visenya Targaryen, Kral Aegon I Targaryen'in büyük kız kardeşidir. Aynı zamanda diğer kız kardeşi Rhaenys Targaryen'de Aegon'un diğer eşidir. Fetih Savaşı sırasında ejderhası Vhagar ile savaşır.

Görünüş ve Karakter

Aegon'un kız kardeşi Visenya tutkulu ve kaprisli bir kadındı. Kız kardeşi Rhaenys'den daha şehvetli, daha sert, daha tutkulu ama daha daha gizemliydi. Hatta onu sevenler onun daha ciddi, sert ve acımasız oluşunu severlerdi. İpeklerin kullanıldığı savaş zırhıyla rahat bir savaşçı görünümü verir. Uzun gümüş-altın renkli saçlarını toplar ve halkalara bağlar ve bir savaşçı gibi görünür. Valyrian Çeliği'nden kılıcı Kara Kız Kardeş'i kullanır. Sert güzelliğe sahip olduğu söylenir ve amatör olmakla birlikte büyücülük yaptığı iddia edilir. Kocası kız kardeşi ile birlikte olduğunda Visenya o gün kışkırtıcı olurdu. Aegon'la olduğu her geceye karşılık Aegon'un kız kardeşi Rhaenys'le on gece geçirdiği söylenir.

Aegon ve Kraliçeleri

Tarihi

Fetih Savaşı

Visenya ve ejderhası Vhagar Targaryen donanmasına Martı Kasabası'na giderken eşlik eder. Arryn donanması Martı Kasabası Deniz Savaşı'nda Targaryen donanmasını yakar, bunun üzerine Visenya Vhagar'la Arryn donanmasını yakar.

Harrenhal'da Kara Harren'in ölmesi ile Aegon Visenya'yı Çatlakpençe Noktası'ndaki lordların üzerine gönderir. Lordlar şanslarının olmadığını anlayınca kılıçlarını Visenya’nın önüne attılar, Visenya kılıçları Demir Taht'ı yapmak için alır karşılığında onlara sadakat yemini ettirir.

Ateş Tarlası'nda kardeşleri Rhaenys ve Aegon'la birlikte sadece bir kereye mahsus ejderhalarını serbest bıraktılar ve o gün zafer kazandılar. Kardeşler arasında sadece okla vurulan Visenya yaralandı.

Ateş Tarlası'ndan sonra Rhaenys Dorne üzerine, Visenya ise Vadi üzerine yollanır. Arryn Hanesi Kanlı Kapı'nın girişine bir ordu toplamıştır ancak Visenya orduyla karşılaşmaktansa Kartal Yuvası'nın tepesine uçmuş ve kansız bir şekilde Vadi'yi kazanmıştır.

Visenya ve Vhagar

Sonraki Yaşamı

FS 4'de kız kardeşi Rhaenys'in ölümünden sonra Birinci Dorne Savaşı'na katılır. Aegon ve Visenya'nın gazabı çok büyük olur.

Aegon ve Visenya tek tek Dorne'daki tüm kalelere girerler. Kaleleri yakalar, içindeki erzakı yakalar ve halkı öldürürler. Dorne'daki lordların başlarına fiyat koyarlar. Birgün Kral'ın Şehri'ndeki bir teftiş sırasında saldırıya uğrarlar. Visenya kılıcı Kara Kız Kardeş'le saldırıyı önler. Bu saldırı sonrasında FS 10'de Kral Muhafızları olarak bilinen elit kraliyet muhafızları kurulur. Muhafızları bizzat Visenya seçer.

Dorne'dan gelen gizemli bir mektup sayesinde Dorne Savaşı bittikten sonra barış gerçekleşir. Aegon Ejderha Kayası'nda iken Visenya Kral'ın Şehri'nin inşaatını ve planlamasını denetler.

Visenya'nın ilk ve tek çocuğu Maegor I Targaryen'dir. Demir Taht'ın bir sonraki sahibi Aenys büyük kızı Rhaena'yı oğlu yerine kardeşi Maegor'la evlendirmek ister ancak Yüce Septon buna karşı çıkar, bu nedenle Yüce Septon'un yiğeni Ceryse Hightower ile evlenmek zorunda kalır. Ancak FS 39'de septon yerine Visenya'nın kıydığı nikahla ikinci eşi olarak Alys Harroway'le evlenir.

İnanç Militanlarının Ayaklanması sırasında Aenys ailesi ile birlikte şehirden kaçtı, Visenya ise Kral'ın Şehri'deki Hatırlama Septi ile Eski Şehir'deki Yıldızlı Sept'e ateş ve kan getireceğine dair söz verdikten sonra Ejderha Kayası'na Aenys'in danışmanı olmak için gider. Aenys sağlam kararlar veremez ve sonunda hastalanır, vekili olarak Visenya'yı seçer. Visenya kralın hastalığını biraz olsun iyileştirir daha sonra ise Crakehall'ı kuşatmaya giden Aegon ile Rhaena babalarının hasta olduğunu öğrenir, haberin onlara ulaşmasından üç gün sonra Aenys ölür. Visenya Vhagar'a binerek oğlu Maegor'u Pentos'tan almak için harekete geçer.

Visenya'nın gayreti ile Demir Taht'a Aenys'in oğlu Aegon yerine Maegor geçer.

Maegor'un Taç giymesinden sonra Visenya Ejderha Kayası'nda rehin tutulan Aenys'in dul karısı Alyssa Velaryon ve çocuklarına kendi oğlunun tahtın sahibi olduğunu söylemiş ve itiraz edenleri sorgulamıştır. Maegor Kral'ın Şehri'ne gittiğinde Savaşının Oğulları'nın kaptanı Sör Damon Morrigen Yedi Yargısı için Maegor'a meydan okur. Maegor galip gelir ama yaralarından dolayı bir ay yataktan çıkamaz. Oğlunun ayağa kalkmasından sonra Visenya FS 44'deki ölümüne kadar Ejderha Kayası'nda kalır.

Visenya öldükten sonra kimileri yiğeni Aenys'i öldürdüğünü söyler, Kral Yapan ve Kral Katili denmeye başlar. Ancak Westeros tarihinde asıl akılda kalacak olan güçlü ve yetenekli bir kadın savaşçı olmasıdır, bu nedenle saygı duyulan nadir kadınlardandır.

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Valaena
Velaryon
 
Aerion
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmiyor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Visenya
 
Aegon I
 
Rhaenys
 
 
Orys
Baratheon
 
Argella
Durrendon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ceryse
Hightower
 
 
 
 
 
 
 
Aenys I
 
Alyssa
Velaryon
 
 
Baratheon Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Elinor
Costayne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alys
Harroway
 
 
Maegor I
 
Rhaena
 
Aegon
 
Viserys
 
Jaehaerys
 
Alysanne
 
Vaella
 
 
 
 
 
 
 
Jeyne
Westerling
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tyanna
 
 
 
 
 
 
Rhalla
 
Aerea
 
 
 
 
 
 
 
Targaryen Hanesi