Viserion

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Viserion
Chris Burdett’in Fantasy Flight Games’de Kullanılan Viserion Tasviri
Karakter Bilgisi
Bağlılık Daenerys Targaryen
Irk Ejderha
Doğum 298FSDothraki Denizi
Kitap(lar) Taht Oyunları (Göründü)
Kralların Çarpışması (Göründü)
Kılıçların Fırtınası (Göründü)
Ejderhaların Dansı (Göründü)
TV Sezon 1
Sezon 2
Sezon 3
Dany ile Yavru Viserion - © Marc Fishman’dan

Viserion Dothraki Denizinde Drogon ve Rhaegal ile beraber doğan ejderhalardan birisidir. Daenerys Targaryen tarafından kontrol edilir. Adını Daenerys’ın ağabeyi Viserys Targaryen’den alır.

Görünüm

Pullarının çoğu krem rengindedir ama boynuzları ve kanat kemikleri ve omurgası altın rengindedir. Dişleri kara hançerler gibi parlamaktadır. Gözleri erimiş altından iki havuz ve alevi kırmızı ve turuncudan oluşan açık bir altın rengindedir. Viserion’un kükremesi yüz aslanının koşarken çıkaracağı kadar büyüktür. Bununla beraber gerçek rengi kremdir ama sıklıkla beyaz ejderha olarak bahsedilir. Adını tanımaktadır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Viserion'un yumurtası altın çizgili solgun bir bej rengidir.

Mirri Maz Duur birini hayata getirmek için başka bir hayat vermek gerektiğini söylemiştir. Daenerys Drogo’nun bedenini, maegi Mirri Maz Duur’u ve kendisini yakmış ve üç yumurtaya can vererek Viserion ve kardeşleri Drogon ve Rhaegal doğmuştur.

Kralların Çarpışması

Daenerys insanlarını birlik olmak için Gümüş kısrağına binmiş çağırırken aslan postunu giymiş ve Viserion da omzundaydı. Daenerys khalasar’ına Kızıl Kuyruklu Yıldız’ı takip etmek için buyurduğunda Viserion keskin siyah pençelerini aslan pelerinin yelesine batırmış ve kuyruğunu Dany’nin koluna bir yay gibi sarmıştı.

Daenerys Qarth’a vardığında, antik şehrin insanları Viserion ve yanındaki diğer ejderhalar inanılmaz bir ilgiyle karşılanmıştır.

Daenerys İşgalcinin ölüm haberini aldığında Viserion onun omzundaydı ve krem rengi kanatlarını kırpıştırıp havayı karıştırıyordu.

Kılıçların Fırtınası

Viserion yaklaşık küçük bir köpek boyutundadır. Köle Körfezinde Dany Lekesizlere sahip olup önceki ustalarına saldırınca Irri Viserion’u serbest bırakmıştır Viserion paralı asker Esmer Ben Plumm’dan hoşlanmış ve üstünde uçarak omzuna konmuştur.

Kargaların Ziyafeti

Batıdiyar’da ejderhalar hakkında hikâyeler anlatılmaya başlanmıştır.

Ejderhaların Dansı

Meereen’deyken, Viserion ve diğer ejderhalar vahşileşmeye başlamışlardır. Viserion Reznak mo Reznak’ın tokar’ını tutuşturmuştur.

Dany Büyük Piramit’in terasına doğru yürüyüşü sırasında Dany Harpiya’nın Oğulları hakkında kaygılanmaktadır, Viserion Dany’nin huzursuzluğunu sezmiştir. Dany Viserion’a bir armut ağacına dolanmış yatarken ve başını kuyruğunun üstüne koyup dinlenirken rastlamıştır.

Dany önünden geçtiğinde erimiş altınla dolu iki gözünü açmıştır. Boynuzları da ve başının arkasından kuyruğuna kadar akan pulları da aynı şekilde altındır. Dany ejderhanın çenesinin altını okşamış ve ona tembel olduğunu söylemiştir. Ejderhanın pulları uzun zaman güneş altında bırakılmış bir zırh gibi sıcaktı. Dany bunun üzerine Sör Jorah’ın düğün hediyesi olarak ona hediye ettiği kitaplardan birinde geçen Ejderhalar ete dönüşmüş ateştir sözünü anımsar. Dany sesli olarak Viserion’un neden kardeşleri ile avlanmıyor olduğunu merak eder. Yine Drogon ile kavga edip etmediğini merak eder. Dany kendi hakkında şöyle düşünür;

Onları çok yalnız bıraktım ama onlar için zamanı nereden bulacağım?

Viserion kuyruğunu sağa sola sallamış ve ağacın gövdesine sertçe çarpmış, Dany’nin ayaklarının dibine bir armut düşmüştür. Kanatlarını açmış ve yarı uçup yarı zıplayarak balkon duvarının üstüne çıkmıştır. Ejderha kendini gökyüzüne bırakırken Dany büyüyor diye düşünmüştür. Dany hepsinin büyüdüğünün ve yakında ağırlığını taşıyacak kadar iri olacaklarının farkına varır. Dany, Fatih Aegon’un uçtuğu gibi uçacağını, yukarı ve yukarı, Meereen küçücük kalana ve Dany’nin başparmağı altında kaybolana kadar uçacağını düşünmüştür. Dany, genişleyen daireler çizerek yukarı tırmanan Viserion’u Skahazadhan’ın çamurlu sularının ilerisinde kaybolana kadar izlemiştir.

Drogon Meereen’in dışında küçük bir kızı öldürdüğünde, Daenerys Viserion ve Rhaegal’i geçici bir çözüm olarak Büyük Piramit’in içindeki, şehrin altına “ejderha çukuruna” kapatmış ve zincirlemiştir.

Daenerys Viserion’u çukura bizzat götürmüş ve sayısız öküzle birlikte içeri kapatmıştır. Zircilenen ilk Ejderha olmuştur. Viserion iyice doyduğunda rehavete kapılmış ve uyurken onu zincirlemişlerdir.

Daha sonra Daenerys Sör Barristan’ın eşliğinde Büyük Piramit’in çukuruna inmiş ve ejderhaları ziyaret etmiştir. Kapıların açılışı ile Dany karanlığın sıcak kalbine yürümüş ve çukurun kenarında durmuştur. On iki metre aşağıdaki ejderhalar başlarını kaldırmıştır. Gölgelerin içinde dört göz yanmaktaydı; ikisi erimiş altın ikisi erimiş bronz. Viserion kanatlarını açmış, durgun havayı canlandırmıştır. Dany’e uçmaya çalışmış ama havalanırken zincirler gerilmiş ve Viserion karnının üstüne yere yapışmıştır. Bir adamın yumruğu kadar büyük halkalar, ejderhanın ayaklarını yere bağlamıştı. Hayvanın boynundaki demir tasma duvara sabitlenmişti. Dany bunu görmüş ve daha büyük olduklarını fark etmiştir.

Viserion’un pençeleri taşları tırmalamış ve ejderha bir kez daha Dany’ye uçmak isterken muazzam zincirleri tekrar tekrar gıcırdamıştır. İstediğini yapamayınca kükremiş, kafasını mümkün olduğunca çevirerek arkasındaki duvardaki zincirlere alev tükürmüştür. Dany kısa bir zaman önce Viserion’un omzunda yolculuk ettiğini, kuyruğunu omzuna doladığını ve kendi elinden pişmiş et yedirdiğini düşünmüştür.

İleride, Dany Daario ile konuştuğu zaman, Dany, Viserion’un zincirlerinden birini kopardığını ve Viserion ve Rhaegal’in her geçen gün biraz daha vahşileştiklerini düşünür.

Viserion serbest kaldıktan sonra Uhlez’de yuvasını yaparken - by Marc Fishman ©

Dany Prens Quentyn Martell’i ejderhaları görmeye götürdüğünde içlerinden birinin kükremesi Dany’ye tanıdık gelmiştir. Şimdiye kadar Viserion bir zincirini kırmış ve diğerlerini eritmişti. Beyaz, devasa bir yarasa gibi çukurun tavanına tutunmuştu ve pençeleri yanık tuğlalara gömülmüştü. Viserion onlara kükremiş ve turuncu ve altın alevler saçmıştır. Kanat çırptığında gri bir kül bulutu havayı doldurmuştur. Bacaklarına dolanmış olan kırık zincirler şıngırdamıştır. Viserion tıslamış ve dişlerinin arasından duman çıkmış, Dany ve Quentyn, ejderhanın boğazının derinliklerinde kaynayan altın ateşi görmüşlerdir. Kapılara doğru geri dönerken Prens Quentyn’ye eşlik eden Daenerys ejderhaların çığlıklarını duyabiliyor ve tuğlalardan yansıyan alevlerin dansını görebiliyordu.

Dany Drogon’un sırtında ortadan kaybolduktan sonra Prens Quentyn Rüzgarla Savrulanlar’ın desteğini aldıktan sonra bir ejderha çalmaya kalkışmıştır. Çukura girdiklerinde ilk önce Viserion’u görememişlerdir. Quentyn sonra Daenerys ile geldiklerinde Viserion’un tavandan sarktığını hatırlamıştır.

Meşalesini yukarı kaldırıp baktığında bir an için sadece yukarıdaki kararmış kemeri görmüştür. Quentyn Viserion’un kendisine tavandaki kiremitlerin arasında bir kovuk oluşturmuş olduğunu fark etmiştir. Viserion kendisi için alev ve pençe marifeti ile içinde uyuyabileceği kadar büyük bir delik açmıştır. Viserion ortaya çıkar ve ilk önce ilgisini Güzel Meris’e verir, onda Daenerys’ı aramaktadır. Quentyn onu terbiye etmeye çalışır ama Tunç Canavarlar maskesi takan bir arbaletçi Viserion’a ok fırlatmıştır ve sonra ejderha tarafından öldürülmüştür. Quentyn bir kampçı ile Viserion üzerinde hâkimiyet kurmaya çalışmıştır. Quentyn’ye fark ettirmeden yanaşan Rhaegal arkasında belirmiştir. Yeşil ejderha alevlerini serbest bırakmış ve Quentyn’yi ölümcül şekilde yakmıştır.

Sonunda demir kapılar açık kalmış ve iki ejderha da serbest kalarak kaçmışlardır. Viserion kendine Uhlez Piramit’inde yuva yapmıştır. Bundan sonra bazen, Sör Barristan Büyük Piramit’in terasına çıktığında, şehrin duvarlarının ötesinde doğu tarafında güneşin doğuşuyla ejderhaları görmek umuduyla bekliyordu.