Viserys I Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Viserys I sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Viserys I Targaryen
TargaryenHanesi.png
VISERYS I.jpg
Karakter Bilgisi
Saltanat 103FS129FS
Tam isim İsminin Birincisi Viserys Targaryen
Lakap Genç Kral
Unvan Andalların, Rhoynarın ve İlk İnsanların Kralı
Yedi Krallığın Lordu
Diyarın Koruyucusu
Irk Valyrian
Doğum 77FS, Kral'ın Şehri.
Ölüm 129FS, Kral'ın Şehri.
Aile
Hane Targaryen Hanesi
Önceki Jaehaerys I Targaryen
Varis Rhaenyra Targaryen
Sonraki Aegon II Targaryen
Kraliçe 1. Aemma Arryn
2. Alicent Hightower
Çocuk Rhaenyra Targaryen
Bilinmeyen Oğul
Baelon Targaryen
Aegon Targaryen
Helaena Targaryen
Aemond Targaryen
Daeron Targaryen
Trystane Doğruateş
Baba Baelon Targaryen
Anne Alyssa Targaryen
Ekler
Kitaplar Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)
Düzenbaz Prens (Bahsedildi)
Prenses ve Kraliçe (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Bahsedildi)

Kral Viserys I Targaryen, Yedi Krallık'taki beşinci Targaryen kralıdır. Eski Kral Jaehaerys I Targaryen'in torunu olan Viserys'in iktidarıda barış ve refah içinde başlamıştır ancak saltanatı sırasında Ejderhaların Dansı'nın tohumları atılmıştır.

Viserys Jaehaerys I Targaryen'in döneminde Balerion'a binmiş ve ejderha sürücüsü olmuştur. Ancak yaşlılık dolayısıyla Balerion ölünce başka bir ejderhaya bağlanmamıştır.

Görünüş ve Karakter

Viserys tombul ve tatlı bir adamdı. Cana yakın, eli açık ve insanları mutlu etmeyi seven biri olarak nitelendirilir. Cömertliği efsane haline gelmiş, saltanatı sırasında Kızıl Kale'de şarkıcılar ihtişamını anlatmıştır. Kral Viserys saltanatında sayısız şölenler, ziyafetler ve turnuvalar düzenlemiş; bolca altın ve ikramla lordlarına ve halka karşı iyi bir ev sahibi olmuş ve gönüllerini kazanmıştır.

Orta yaşlarında başta eklemlerindeki sorunlar, sırt ağrısı, solunum zorluğu ve gut hastalıklarından dolayI yiğitliği erken son bulmuştur. Neredeyse yardım edilmeden Demir Taht'a bile çıkamaz.

Gür altın-gümüş bıyıkları vardır ve dedesi Kral Jaehaerys'in tacını takar.

Tarihi

Gençliği

92FS'de Prens Baelon Kral Jaehaerys I Targaryen'in varisi olarak seçilir ancak çok geçmeden babasından önce ölür. 101'in Büyük Konseyi'nde Baelon'un en büyük oğlu Viserys varis seçilir. On altı yaşındayken Leydi Aemma Arryn ile evlenir ve on yıllık evlilikleri başlar. 104FS'de evliliği için Bakire Havuzu'nda turnuva düzenler.

Saltanatının Başlangıcı

Kral Viserys nihayet dedesinden güvenli bir tahtı ve dolu bir hazineyi miras olarak alır. Targaryen Hanesi'nin Kıyametten beri en güçlü zamanı Viserys dönemidir. Karakteri gereği sevimli olmasıyla halk tarafından benimsenmiş ve Genç Kral olarak adlandırılmıştır. Sarayında saltanatı sırasında Mantar adındaki cüce soytarı vardır.

Kral Viserys ve Kraliçe Aemma muhteşem bir düğünle dedeleri Bilge Jaehaerys'in yerine tahta geçerler. Bebeklikten ölmüş oğlu ve Viserys'in kral olduğu sırada altı yaşında olan kızları Prenses Rhaenyra adında iki çocukları olur. Erkek çocuğu olmaması nedeniyle kızı sekiz yaşındayken ziyafetlerde, turnuvalarda ve şölenlerde  yanında bulundurmaya başlar. Genç Prenses Diyarın Zevk Kaynağı olarak bilinir.

Kralın varisinin kim olacağı hala belli olmadığı dönemde Prens Daemon Targaryen ağabeyinin varisi olmasi gerektiğini dile getirir ve Ejderha Kayası Prensi olmayı talep eder. Viserys kardeşi Daemon'un kusurları olsada onu sever ancak varisi olma konusunda kardeşine istediği cevabı vermez. Eşinin ona bir oğul  vereceğine emin bir halde tüm sorunların çözüleceğini umar.

Küçük Konsey'e kardeşini atadığı zaman Kral Eli Sör Otto Hightower'la arasında bir rekabet başlar, bunun üzerine 104FS'de Daemon Şehir Gözcüleri Lord Kumandanı ilan edilir ve konseyden uzaklaşır. Sör Otto Hightower, Prens Daemon'un kral olmasını önlemek için krala Prenses Rhaenyra'yı varis yapmaya uğraşır. Eşinin hala erkek evlat vereceğinden umutlu olan Viserys bu teklifi reddeder. Kraliçe Aemma sonunda hamile kalır.

Kraliçe Aemma 105FS'de Viserys'in babasının adı verilen oğlu Baelon'u doğurur. Ardından Kraliçe Aemma doğum yatağında ölür ve Viserys'in sevinci kedere dönüşür. Ertesi gün Baelon'un ölmesiyle iyice trajedi yaşanır. Kral ve konseyi yastayken Daemon Bir Günlük Varis hakkında İpek Sokaktaki genelevlerde hizmetindekilerle içki içip alay eder. Söylentiler Viserys'e ulaştığında kederi derin bir nefrete dönüşür. 105FS'de Kral Viserys'in yası bittiğinde nankör kardeşinin söylediklerine cevap niteliğiyle muhteşem bir törenle kızı Prenses Rhaenyra'yı Ejderha Kayası'nın Prensesi ilan eder ve varisi yapar. Yüzlerce lord ve şövalye Rhaenyra'nın haklarını savunmak üzere yemin eder ve önünde eğilirler. Daemon öfkeyle başkenti terk eder.

Viserys saltanatını ve iktidarını öğretmek için kızını sürekli yanında tutar ve Küçük Konsey'in üyelerinden birinin kızı olmasını sağlar.

İkinci Evliliği

Viserys henüz otuz yaşında olmadan Büyük Üstat Runciter Deniz Yılanı'nın kızı Laena Velaryon'u Viserys'e eş olarak sunan ilk kişi olur. Böyle bir evlilik 101'in Büyük Konseyi'nde Viserys ile Leanor Velaryon arasındaki varis seçiminde Demir Taht ve Akıntıtaşı arasındaki sürtüşmeyi geçirmiş olacaktı.

Konseyinin sık sık evlenmesini tavsiye etmesine rağmen Viserys bu sözleri önemsemez ve tüm teklifleri reddeder. Sonunda Kral Eli Sör Otto Hightower'ın on sekiz yaşındaki kızı Alicent Hightower ile evlenir.

Viserys ve Alicent 106FS'de evlenir. Kraliyet düğününde Prenses Rhaenyra üvey annesini öper ve Alicent prensesi kızı olarak ilan eder. İlk başlarda Alicent ve Rhaenyra yakın olsalarda  sonradan aralarındaki bağ zayıflar. Daemon kardeşinin yeniden evlendiği haberini aldığında haberi getiren ulağı neredeyse öldürür. Daemon ve Velaryon Hanesi, Basamaktaşı'nın kontrolü için savaşırlar, barış yanlısı Kral Viserys ise bu durumda soğukkanlı davranır.

Viserys'in yeni eşi doğurgan olduğunu kanıtlar. 107FS'de Aegon adında sağlıklı bir oğlan doğurur. Ardından 109FS'de Helaena'yı, 110FS'de Aemond'u doğurur. Her ikiside diyarın en güçlü kadını olmak isteyen Kraliçe Alicent ve Prenses Rhaenyra arasındaki bağlar ise tamamen kopar. Alicent'in erkek çocuk doğurmasıyla Viserys'in varis sorunu tekrar ortaya çıkar ve Viserys'in varisinin değiştirilmesi için kralı ikna etmeye çalışırlar ancak Viserys bunun bir sorun teşkil etmediğini ve varisi değiştirmeyeceğini söyler. Otto defalarca varisi degiştirmek için kralı ikna etmeye çalışır, sonunda Kral Viserys Otto'yu Eski Şehir'e gönderir ve Lord Lyonel Strong'u Kral Eli ilan eder.

İki soylu kadınsa kendi konseylerini oluşturmaya başlarlar. Kraliçe Alicent oğullarının haklarını koruyacak ve ona destek verecek lordlarI etrafında toplamaya başlar. Buna karşı Prenses Rhaenyra'nın konseyi onu varis olarak destekleyen lordlardan oluşuyordu. Kralın karısı ve kızı arasındaki bu problemler Özgür Şehirler'den Braavos, Pentos ve Volantis'e kadar gönderilen mektuplar da yer alır.

Daemon's crown.jpg

111FS'de Viserys ve Alicent'in evliliğinin beşinci yıl dönümünde yapılan turnuvada Kral ve Prenses geleneksel Targaryen renkleri olan kırmızı ve siyah elbiseler giyerken Kraliçe yeşil bir elbise giyer. Daha sonra kraliçenin konseyine Yeşiller, prensesin konseyine Siyahlar denmeye başlar. Turnuvaya Basamaktaşı'nda taç giyen Prens Daemon Targaryen barışma için başkente geri döner.

Daemon'un dönüşü kısa sürer ve altı ay sonra yeniden şehri terk eder. Büyük Üstat Runciter iki kardeşin kavga ettiğini söyler ancak başka bir söylenti daha vardır. Prens Daemon Prenses Rhaenyra'nın bekaretini almıştır, Kral Viserys bunu öğrendiğinde kan beynine sıçrar ve Kral Eli Lord Lyonel Strong Daemon'un idam etmesini talep eder. Septon Eustace kardeş kanının getireceği laneti konseye hatırlatır ve Daemon'un sürgüne gönderilmesini sağlar.

Daemon'un sürgüne gitmesi Prenses ve Kraliçe'nin grupları arasındaki sorunları çözmez. Viserys, Yeşiller ve Siyahlar arasındaki düşmanlığı bitirme girişimlerinde bulunur. Bu girişimlerinde her iki taraftan gelen sahte özürler ve ardından karşı tarafı suçlamalar aktarılır. Viserys eşini ve kızını eşit derecede seviyordu ve ikisininde birbirlerini sevmelerini emretti. Viserys saltanatı sırasında ziyafetlerde, bayramlarda ve turnuvalarda arayı her zaman dengede tutmuştur.

113FS'de Kral Viserys kızının evlilik zamanının geldiğine karar verir. Kraliçe Alicent en büyük oğlu Aegon'u Rhaenyra ile evlendirmek için kocasına baskı yapar. Ancak Viserys oğlunun Rhaenyra'dan on yaş küçük olması ve iyi anlaşamamaları nedeniyle bu teklifi reddeder. Lord Strong kraliçenin bu ısrarının nedeninin oğlunun birgün kral olmasını istediği olduğunu düşünür. Sonunda kral ve konseyi Rhaenyra'yı Leanor Velaryon ile evlendirmeye karar verir. Evliliğin yapılma nedeni aslında Demir Taht ile Akıntıtaşı arasındaki sorunları çözmektir. Leanor'un kadınlarla ilgili olmadığı, daha çok kendi yaşındaki erkeklerle birlikte olduğu biliniyordu. Konseyin karar vermesi sırasında Büyük Üstat Mellos teklifi reddedenlere karşı şöyle söylemiştir ;

Ne olmuş yani ? Bende balık düşkünü değilim ama önüme balık gelince onu yerim.

Konsey kararı verir ancak hiç kimse Prensese fikrini sormaz ve karar alınır. Prenses Rhaenyra kararı duyduğunda reddeder, üvey kardeşini Leanor yerine seçer. Ancak 114FS'de Prenses Rhaenyra Targaryen ve Sör Leanor Velaryon evlenir, düğünün ardından tüm davetlilerin beklediği şekilde yatağa götürme yapılır. Rhaenyra Ejderha Kayası'nda yaşamaya başlar ve kocası Leanor'sa günlerinin birçoğunu Akıntıtaşı'nda geçirsede arada sırada karısının yanına Ejderha Kayası'na gider. Aynı yıl Rhaenyra ilk oğlunu doğurur. Bebek kahverengi saçlı, kahverengi gözlü ve kançalı bir burna sahipti ancak Rhaenyra'nın altın, Leanor'un gümüş renkte saçları olması, ikisinin de mor gözlerinin olması ve Leanor'un karga burnu olması çocuğun meşruiyetini sorgulamaya neden olur. Söylentilere göre bebeğin babası Ejderha Kayası'nda yaşayan Rhaenyra'nın yeminli kalkanı Sör Harwin Strong'dur.

Aynı yıl Kraliçe Alicent Viserys'e üçüncü oğlu olan Daeron'u doğurur. Kral, Jacaerys ile Daeron'un aynı süt anne tarafından emzirilmesini emreder, böylece ikisi arasında düşmanlığın olmayacağı umulur. Prenses Rhaenyra, 115FS ile 117FS arasında Lucerys ve Joffrey adında iki oğlan doğurur, tıpkı ağabeyleri Jacaerys gibi kahverengi saçları, kahverengi gözleri ve kemerli burunları vardır.

Kralın kardeşi Prens Daemon ve eşi Leydi Laena'nın Baela ve Rhaena adında ikiz kızları vardır. Daemon kızlarını konseye sunmak için kardeşinden izin ister. Küçük Konsey krala reddetmelerini tavsiye etsede Viserys hala kardeşini sevmektedir. Bunun üzerine Büyük Üstat Mellos şöyle söyler;

Daemon artık bir baba. Değişmiş olmalı.

Böylece ikinci kez Baelon Targaryen'in oğulları arasında barış sağlanır, Daemon'un ikiz kızları Prenses Rhaenyra'nın oğulları Jacaerys ve Lucerys ile nişanlanır. Kralın umduğunun aksine Daemon baba olduktan sonra da değişmez.

Saltanatının İlerleyen Yılları

120FS'de birçok kazanın ve ölümün olması nedeniyle Kızıl Bahar Yılı olarak anıldı.

Prens Daemon'un eşi Laena Velaryon'un doğumda ölmesi ölümlerin başlangıcıdır. Cenazesinde Aemond ile Rhaenyra'nın oğulları arasında tartışma çıkar. Hararetli tartışma sonunda Aemond öfkeyle Strong'lar diyerek bağırır ve aralarından biri tarafından gözü hançerle çizilir ve sonuç olarak Aemond bir gözünü kaybeder. Prenses Rhaenyra ve Kraliçe Alicent birbirlerini suçluyorlardı; Alicent Aemond'un gözünü kaybettiğini söylüyor Rhaenyra ise çocuklarına Strong denildiğini söylüyordu (dolaylı olarak piç denmesinden şikayetçiydi). Sonunda Viserys bunları duymak istemedi ve her ikisinin de birbirinden özür dilemesini (sahte özür dilediklerini kralda biliyordu) ister.

Rhaenyra'nın oğullarının kocası Leanor Velaryon'dan değilde Sör Harwin Strong'dan olduğu söylentileri artık Viserys'in canını sıkar, Prens Leanor Velaryon ise söylentileri çıkaran herkesin dillerini kaybedeceklerini ima eder. Viserys'de kızının öfkelenmesine aldırmayarak Sör Harwin Strong'u Ejderha Kayası'ndan Harrenhal'a gitmesini emreder.

Aynı yıl Harrenhal Lordu ve Kral Eli Lord Lyonel Strong ve varisi Sör Harwin Strong, kalede çıkan gizemli bir yangınla ölür. Bazıları Harrenhal'ın lanetinin sonucunda yangının çıktığını iddia ederken yangının rastlantı olmadığı da söylenir. Aralarında Prens Daemon Targaryen, Larys Strong, Lord Corlys Velaryon ve hatta Kral Viserys'in de olduğu birçok kişi şüpheli durumuna düşer. Lord Lyonel'in ölmesiyle Kral Eli olması için Sör Otto Hightower çağrılır.

Aynı yıl Rhaenyra'nın kocası Leanor Velaryon arkadaşı ve söylentilere göre sevgilisi Qarl Correy tarafından bir mücadele esnasında öldürülür. Yine aynı yıl Rhaenyra ve Daemon Kral Viserys'in haberi olmadan hızla evlenir ve herkes şok olur. Daemon'un eşinin Rhaenyra'nın kocasından altı ay önce ölmesiyle büyük bir skandal yaşanır. Yine aynı yıl Prenses Rhaenyra ve Prens Daemon'un ilk oğulları Prens Aegon'un doğmasıyla gerilim sona erer. 122FS'de bir başka oğulları doğar ve Kral Viserys'in onuruna ismi Viserys olur.

Kraliçe Alicent ve Prenses Rhaenyra arasındaki düşmanlık çocuklarına da geçer. Kral Viserys tüm ailesiyle birlikte ziyafetlere ve turnuvalara katılırdı. Kral olduğunda iki grup arasında sessizlik ve sükunet hakimken kralın yokluğunda farklı davranırlar. Kral, Kraliçe Alicent'den olma çocukları ve Prenses Rhaenyra'dan olma torunları arasındaki düşmanlığı bitirme umuduyla kılıç talimlerini aynı bahçede almalarını ve aynı dersleri görmelerini sağlar. Zorunlu yaklaşımlar sadece düşmanlığı arttırır. Kraliyet ailesindeki tüm çocuklar ejderha binicisi olurlar ve konseyin el yazmalarına göre sık sık birbirlerinin yakınından uçarlar ve tesadüf eseri onları gören halk ejderhaların birbirine saldırdığını ve birbirlerine ateş üflediklerini gördüklerini söylerler.

127FS'de Prenses Rhaenyra ikinci oğlu Lucerys'in Akıntıtaşı varisi olmasını söylemesinin ardından birkaç Velaryon itiraz ederler. Oğulların Harwin Strong'dan olma piç çocuklar olduklarını söylerler ve Demir Taht'a mesajlarını iletirler. Kral Viserys sadece dillerinin değil ellerinin de kesilmesi emrini verir. Sonra ateşli bir hastalık geçiren Viserys'in iki parmağını Büyük Üstat Gerardys keser ve kral iyileşir. Ancak asla eskisi gibi tahtına oturamaz.

Viserys Kral'ın Şehri'ndeki Kızıl Kale'de 129FS'de üçüncü ayın üçüncü gününde uykusunda ölür. Kraliçe Alicent ve Lord Kumandan Sör Criston Cole tarafından en büyük oğlu Prens Aegon tahta çıkarılır. Böylece Rhaenyra ve Aegon arasında Ejderhaların Dansı adında bir iç savaş çıkar.

Viserys'in Küçük Konseyi

Kral Viserys I Targaryen'in saltanatı sırasında bilinen Küçük Konsey üyeleri şunlardır;

Alıntılar

Viserys I Targaryen, cömertliği ve sevimli doğasıyla lordları ve halkı tarafından sevildi. Tahta çıktığında Genç Kral olarak anıldı, saltanatı huzurlu ve başarılıydı.

Aliüstat Gyldayn

Yedi Krallığın en huzurlu döneminde hükümdar olan Viserys, hanesinin gerilemesine ve ejderhaların ölmesine yol açacak iç savaştan önce yirmi altı yıl saltanat sürdü.

Üstat Yandel

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jocelyn
Baratheon
 
Aemon
 
Daella
 
Rodrik
Arryn
 
Baelon
 
Alyssa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Corlys
Velaryon
 
Rhaenys
 
 
 
 
 
Aemma
Arryn
 
Viserys I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alicent
Hightower
 
Daemon
 
Rhea
Royce
 
Aegon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Laena
Velaryon
 
Daemon
 
Laenor
Velaryon
 
Rhaenyra
 
Daemon
 
Oğlu
 
Baelon
 
Aegon II
 
Helaena
 
Aemond
 
Daeron
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaena
 
Baela
 
Jacaerys
Velaryon
 
Lucerys
Velaryon
 
Joffrey
Velaryon
 
Aegon
 
Viserys
 
Visenya
 
Jaehaerys
 
Jaehaera
 
Maelor