Viserys II Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Viserys II Targaryen
TargaryenHanesi.png
VISERYS II.jpg
Karakter Bilgisi
Saltanat FS 171FS 172
Tam isim İsminin İkincisi Viserys Targaryen
Unvan Andalların, Rhoynarın ve İlk İnsanların Kralı
Yedi Krallığın Lordu
Diyarın Koruyucusu
Kral Eli
Doğum FS 122Ejderha Kayası
Ölüm FS 172Kral'ın Şehri
Irk Valyrian
Aile
Hane Targaryen Hanesi
Önceki Baelor I Targaryen
Varis Aegon IV Targaryen
Sonraki Aegon IV Targaryen
Larra Rogare
Çocuk Aegon IV Targaryen
Aemon Targaryen
Naerys Targaryen
Baba Daemon Targaryen
Anne Rhaenyra Targaryen
Ekler
Kitaplar Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)
Yeminli Kılıç (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)

Kral Viserys II Targaryen, Demir Taht'a oturan onuncu Targaryen kralı, Yedi Krallığın Lordu ve Diyarın Koruyucusu'dur. Daemon Targaryen ile Rhaenyra Targaryen'in oğlu, kardeşi Kral Aegon III Targaryen ile yiğeni Kral Baelor I Targaryen'in Kral Eli'dir. Kral Aegon IV Targaryen, Kraliçe Naerys Targaryen ve Prens Aemon Targaryen'in babasıdır.

Görünüş

Yarı resmi kaynaklara göre Viserys uzun saçlı ve temiz traşlıdır. Göze çarpan bir burnu, gür kaşları, hesaplaması ve kurnazlığı ile meşhur bir zekası vardır. Aegon III'un basit altın tacını takar.

Viserys kardeşi Aegon'dan dahaki duyarlı olmuş hatta yarı Velaryon olan kardeşlerinden daha olgun olmuştur. Aegon'un aksine Viserys daha çekicidir ancak sonraları sert biri olmuştur.

Tarihi

Gençliği

FS 122'de doğan Viserys; annesi Rhaenyra'nın beşinci, babası Daemon'un ise ikinci oğludur. Targaryen geleneği gereğince doğduğunda beşiğine ejderha yumurtası konulur, dedesi Kral Viserys I Targaryen'i onurlandırmak için ismini dedesinden almıştır.

Viserys'in dört ağabeyi vardır. Bunlar; annesinin ilk evliliğinden Jacaerys, Lucerys ve Joffrey ile öz kardeşi Aegon'dur. Ayrıca babasının ilk evliliğinden Rhaena ve Baela adında iki ablası olur.

Viserys, annesi, babası, ağabeyleri, ablaları ile annesinin Ejderha Kayası Prensesi unvanı sahibi olması nedeniyle Ejderha Kayası'nda yaşar. Dedesi Kral Viserys FS 129'de öldüğünde annesi Rhaenyra altıncı kez hamiledir ve başkentten uzaktadırlar. Bu hamilelik Viserys'in kız kardeşi Visenya'nın ölü doğmasına sebep olur.

Dedesinin ölümü üzerine varis olan annesi Rhaenyra yerine taç üvey dayısı Aegon II Targaryen'e verilir. Böylece diyarda bir savaş başlar.

Ejderhaların Dansı

Anneleri Rhaenyra'nın Demir Taht ile giriştiği savaşta oğullarının güvenli olmaları için Pentos'a giden Gay Abandon adındaki gemiye Aegon ve Viserys'i ağabeyleri Jacaerys götürür. FS 129'de gemiye giden kardeşlere Aegon II Targaryen ve Yeşiller'le ittifak yapmış Üç Kızlar Krallığı filosu baskın yapar. Aegon ejderhası Fırtına Bulutu ile uçarak gemiden kaçar ancak Viserys'in ejderha yumurtası vardır ve kaçamaz. Viserys zeki bir şekilde ejderha yumurtasını saklar ve kendini mürettebattan birinin oğlu olarak kamufle eder ancak kimliği mürettebattan biri tarafından açığa çıkarılır. Tyrosh'lu bir gemi kaptanı olan Sharako Lohar'a Viserys'i götürürler. Ejderhaların Dansı boyunca Viserys ailesi tarafından ölü olarak bilinir.

Sonraki Yaşamı

Viserys, Braavos'daki Demir Banka gibi güçlü ve zengin Rogare Hanesi'nin yanında Lys'de yaşar. Viserys dokuz yıl boyunca ailenin büyük misafiri olarak yaşasada daha sonra ailenin büyük kızı Larra Rogare ile evlenir.

Viserys'in ağabeyi Aegon III Targaryen'in ilk yıllarında Viserys'in hayatta olduğu Westeros'da öğrenilir. Meşeyumruk, Lys'li tüccarlardan prensin kurtarılması için fidye öder ve böylece Viserys Kral'ın Şehri'ne geri döner. Aegon Boğaz Savaşı'nda kardeşini bırakıp kaçtığı için kendisini hiçbir zaman affetmez ancak Viserys döndüğünde saltanatı sırasında çok nadir olarak mutlu olmuş ve bunu belli etmiştir. Saltanatının kalanında Aegon'un güvendiği tek kişi kardeşi Viserys'dir.

Viserys, Larra ve Aegon

Viserys'in eşi Larra Rogare ve akrabalarından birkaçı Kral'ın Şehri'ne gelir. Hırsları olan Rogare Hanesi Aegon'un Vekilleri ile çatışmaya girerler. Viserys ve Larra'nın FS 135'de doğan Aegon, FS 136'de doğan Aemon ve FS 138'de doğan Naerys adlarında üç çocukları olur. Ancak Larra başkentte huzurlu olamamış ve mutsuz olmuştur. FS 139'de Viserys'le yaptığı bir kavganın ardından çocuklarını bırakıp Lys'e döner. FS 153'de Aegon III Targaryen'inde onayıyla Aegon ve Naerys evlenir, Aemon'da Kral Muhafızları'na katılır.

Viserys kardeşi Aegon ve iki yiğeni Daeron ve Baelor devrinde Kral Eli olmuştur. Kardeşi Aegon'un saltanatında bölgelerin huzurlu olmasını sağlar. Daeron'un savaştığı, Baelor'un dua ettiği zamanlarda Viserys hüküm sürer. Söylenenlere göre Viserys'in el olduğu yıllarda Baelor Duvarcı birini Yüce Septon yapar, Viserys bu utancı bitirmek için septonu zehirler.

Saltanatı

Viserys FS 171'de yiğeni Baelor I Targaryen'in ölümünden sonra kırk dokuz yaşında tahta geçer. Halkın ve lordların bir kısmı tahta geçmesi gereken kişinin Aegon III Targaryen'in kızı ve Baelor'un kardeşi Daena olması gerektiğini söyler. Ejderhaların Dansı'nda Rhaenyra Targaryen'in Demir Taht için başlattığı savaşın ardından bir kadının tahta geçmesine soğuk bakan insanların yanında Daena ve kız kardeşlerinin Bakire Kubbesi'nde yaşadıkları on yıl boyunca güçlü müttefikleri olmamıştır. Ayrıca Cüretkar Daena'nın vahşi, yönetilemez ve ahlaksız (bir yıl önce babası belli olmayan Daemon adında bir piç oğlu olur) bir kişi olduğu herkes tarafından görülmüştür. 101'in Büyük Konseyi ve Ejderhaların Dansı baz alındığında Baelor'un kız kardeşlerinin iddiaları bir kenara bırakılır ve taç Viserys'e geçer.

Saltanatı bir yıldan az bir zaman sürse de Viserys; yeni yasalar çıkarmış, kraliyetteki hanelerde reformlar yapmış, ticarette yürürlükte olan kanunları yenilemiş, deniz ticareti için yeni kanunlar çıkarmış ve Eski Kral Jaehaerys'den beri diyarla en çok ilgilenen kral olmuştur. Viserys'in Jaehaerys'den daha bilge ve kurnaz olduğu kabul edilmiştir. Ancak FS 172'de ani bir hastalıkla ölür.

Viserys'in ardından oğlu Aegon IV Targaryen adıyla tahta çıkar. Bazı tarihçiler Viserys'in ölümünün doğal yollarla olmadığı ve Aegon IV'un babasının zehirlettiğini iddia ederler.

Miras

Bazıları Baelor'u tahtı kazanmak için zehirlettiğini ve tahtı aldıktan sonra Westeros için birşey yapmadığını iddia eder, diyarda sevgiyle hatırlanmaz. Yine Viserys'in bir yıl saltanat sürdüğü söylensede Kral Eli olarak görev yaptığı süre boyunca hükmünü korumayı başarmıştır. Aegon, Daeron ve Baelor'un saltanatında Kral Eli olan Viserys'in diyarı bir arada tuttuğu kabul edilen bir gerçektir.

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jocelyn
Baratheon
 
Aemon
 
Daella
 
Rodrik
Arryn
 
Baelon
 
Alyssa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Corlys
Velaryon
 
Rhaenys
 
 
 
 
 
Aemma
Arryn
 
Viserys I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alicent
Hightower
 
Daemon
 
Rhea
Royce
 
Aegon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Laena
Velaryon
 
Daemon
 
Laenor
Velaryon
 
Rhaenyra
 
Daemon
 
Oğlu
 
Baelon
 
Aegon II
 
Helaena
 
Aemond
 
Daeron
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaena
 
Baela
 
Jacaerys
Velaryon
 
Lucerys
Velaryon
 
Joffrey
Velaryon
 
Aegon
 
Viserys
 
Visenya
 
Jaehaerys
 
Jaehaera
 
Maelor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon II
 
Helaena
 
Aemond
 
Daeron
 
Rhaenyra
 
Daemon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jaehaerys
 
Maelor
 
Jaehaera
 
Aegon III
 
Daenaera
Velaryon
 
 
 
 
 
Viserys II
 
Larra
Rogare
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daeron I
 
Rhaena
 
 
Elaena
 
Alyn
Velaryon
 
Baelor I
 
Daena
 
Aegon IV
 
Naerys
 
Aemon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ossifer
Plumm
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jeyne
Su
 
Jon
Su
 
 
Daemon
Blackfyre
 
Daeron II
 
Mariah
Martell
 
Daenerys
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Viserys
Plumm
 
 
 
Michael
Manwoody
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ronnel
Penrose
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Longwaters
Hanesi
 
 
Blackfyre Hanesi
 
 
 
Targaryen
Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Robin
Penrose
 
Laena
Penrose
 
Jocelyn
Penrose
 
Joy
Penrose