Volantis

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Volantis
Ozgursehirler.png
Konum Özgür Şehirler
Essos, Rhoyne Ağzı
Yönetim Troyka
Din Karışık
Kuruluş Tarihi 1000 yıl kadar öncesi
Önemli Yerler Kara Duvar, Uzun Köprü, Işığın Lordu Tapınağı, Tüccarın Evi
Örgütler Kaplanlar ve Filler, Kaplan Pelerinliler

Volantis, Yaz Denizi kıyısında Rhoyne'un ağzında kurulmuş, Essos'un güneybatı tarafında bulunan bir özgür şehirdir. Dokuz şehir arasında en eski ve en gururlu olanıdır.

Coğrafya

Volantis, Özgür Şehirler bölgesinin güneydoğusunda kalır. Münazaalı Toprakların doğusunda ve Rhoyne deltasında bulunur. Volantis'in bulunduğu körfezin, Braavos'u içine alacak kadar geniş bir büyüklüğe sahip olduğu söylenir.

Köle Körfezi'ne en yakın özgür şehirdir. Kuzgun uçuşuna göre yaklaşık yirmi beş bin kilometre uzaklığında Meereen vardır.

Şehir

  • Liman: Şehir, çok engin bir limana sahiptir. Volantislilere göre; Braavos'un yüz tane adası bu limana sığabilmekle beraber kayboladabilir. Şehir, Rhoyne'un ağzı etrafına ve nehrin her iki tarafındaki tepelere ve çamurlara kadar yayılmıştır.
  • Kara Duvar: İki bin feet yüksekliğindeki, erimiş siyah taştan yapılmış devasa büyüklükteki oval yapı; Valyrialılar tarafından, Volantis onların imparatorluğu için bir ileri karakol iken yapılmıştır. Şehrin doğu kıyısındaki en eski kısmı, Eski Volantis olarak bilinir, korumaktadır. Altı adet dört atlı at arabasının yanyana gelip yarışacağı alan kadar geniştir. O yarışlar, her yıl şehrin kuruluşunu kutlamak için yapılır. Yabancılar ve azat edilmiş köleler, şehrin o kısmında yaşayamazlar. Sadece, Valyrialı kanı bulunan kimseler Kara Duvar'da yaşar.
  • Işık Lordu'nun Tapınağı: Sanki kocaman bir kayadan yontulmuş gibi görünen; sütunlarının, basamaklarının, payandalarının, köprülerinin ve kubbelerinin birbiriyle buluştukları muazzam bir yapıdır. Kırmızının, sarının, altın renginin ve turuncunun yüzlerce tonu buluşur ve tapınak duvarlarında birbirine karışır. İnce kuleleri yukarıya doğru bükülür, donmuş alevleri gökyüzüne ulaşmak adına dans eder gibi görünür. Kral Toprakları'ndaki Baelor Septi'nin yaklaşık üç katı kadar büyüklüktedir. Tapınağın inşaatına başlamadan önce, o sit alanı eskiden Büyük Pazar olarak geçerdi. Tapınak Ateşli El adı verilen özel bir ordu tarafından korunmaktadır. Şehrin doğu yakasında kalır.
  • Tüccarın Evi: Volantis'in en iyi hanı. Çevredeki limanları, rıhtımları ve ambarları tepeden görebilen bir dört katlı ucube yapıdır. Balıkçı Meydanı'nda, şehrin batı yakasında bulunur. Hanın ortak alanı, Batıdiyar'daki birçok kaleninkinden daha geniştir, çiçekli şarapları ve yassı taşlı zemini olan bahçe kafesleri bulunan iç avlunun çevresinde labirentleşmiş olan oyuk ve mağaralarla doludur. Odaları çok sıkı kilitlere sahiptir.
  • Uzun Köprü: Bu köprü, Rhoyne'un ağzı üzerinden şehrin doğu ile batı yakasını birbirine bağlar. Valyrialılar, şanının yüceliği adına; iri sütunlarla desteklenmiş, tek bir yolu bulunan geniş bir kiriştir. Giriş kapısı; üzerine sfenkslerin, mantikorların, ejderhaların ve daha başka garip yaratıkların oyulmuş olduğu siyah taştan yapılmış bir kemerdir. Yolu ise sadece iki tane at arabasının yanyana rahat durabileceği genişliğe sahiptir. Yolun hiç bir ucunda binalar yoktur. Yolun tam ortasında ise, hırsızların elleri ve idam edilmiş suçluların kafaları sergilenmektedir.

Yönetenler

Volantis, Troykalar tarafından yönetilmektedir ve her biri sadece bir yıllığına yönetir. Her yıl, mülk sahibi özgür insanlar bu üç yöneticiyi seçebilir veya şu andakini de indirebilir. Rhoyne'un batı tarafında, birkaç sayıda kıymetli seçmen vardır. Seçimler, kampanyaların ve rüşvetlerin cirit attığı on günlük çılgınlıklar olarak atfedilmiştir.

Volantis'de fillerle sağlanan ulaşım.

Sadece, Valyrialı soyundan gelenler troykalardan biri olur. Troykalar, ne kaplanlardan ne de fillerden, şehirdeki mevcut iki politik parti, ait olabilir. Filler, tüccarlarla ve bankacılardan oluşan bir partiyken; kaplanlar ise, eski aristokratlar ve savaşçılar olmuştur. Filler ticareti müdafaa ederken, kaplanlarda savaş anını destekler.

Şimdiki Troykalar

Geçmişteki Troykalar

Ticaret

Volantis, köle ticaretinin en önemli noktasıdır, yoğun bir şekilde Köle Körfezi ile köle ticareti yapmaktadır. Şehirde, oran olarak bir özgür adama beş tane köle düştüğü söylenir.

Volantis, "onur" adı verilen sikkeleri kullanırlar. Sikkelerin bir yüzünde bir taç diğer yüzünde de Ölüm'ün başı bulunur. Onur, bir metelikten büyük değildir.

Volantisliler, yaptıkları kırmızı şarap ile bilinir. Batıdiyar'dan gemiler, Yeşim Denizi'nden aldıkları ipek ve baharatlarla birlikte Volantis'e uğrar ve sonra da dümeni evlerine kırardı.

Kültür

Halk arasında dövme yapmak oldukça yaygındır. Köle sahipleri, kölelerini hırsızlıktan korumak ve onların amacını belli etmek amacıyla onlara, genellikle yanaklarına, dövme yaptırır. Gözyaşları, yatak kölelerini; alevler, R'hllor kölelerini; kaplan çizgileri, şehir muhafızlarını temsil eder. Yarı kaynaklara göre ise, özgür doğumlu vatandaşlar da savaştaki hünerlerini göstermek amacıyla kendilerine dövme yaptırırlar. Şehir, kaplan pelerinliler adıyla bilinen köle muhafızlarla korunur.

Volantisliler, şeker pancarına düşkündür, çokça yetişir ve ana yemek olarak, mutfakta hazırlanıp servis edilir. Ayrıca, şeker pancarından yapılan soğuk çorba da mor bal gibi çok yoğun ve ağırdır. Ek olarak, masa oyunu olan cyvasse Volantis orjinlidir ve oyunun parçaları buradan ihraç edilir.

Tarih

Volantis, en eski Özgür Şehir'dir. Valyria Özgür Halkı'nın da ilk kolonisidir -ilk kızı- ve hala o zamanlardan kalma geleneklerini de sürdürmektedir. Kıyametten sonraki Kanayan Yıllar 'ın ardından kendilerini Valyria'nın varisi ve dünyanın tek gücü olarak görmüşlerdir. Bunu yapabilmek için iki yola bütün ağırlıklarını vermişlerdir; ticaret için filler, kılıç için ise kaplanlar. Kaplanların yönetiminin olduğu bir yüzyılda, donanmaları Lys'i almış ve Myr'in ordusunu da rehin almıştır.

Volantis'deki heykeller.

Kaplanlar, Fatih Aegon'u, Valyria Bölgesi'ni tekrar almak için yardım etmesi hususunda ikna etmeye çalışmıştır. Bunda başarısız olmuşlardır ve daha sonra da Tyrosh'u ele geçirmeye çalışmışlardır. Fakat, Pentos ile Fırtına Kralı savaşa katılıp Tyrosh'a destekte bulunmuşlardır. Braavos yüz tane savaş gemisini Lyslilere ödünç vermiştir ve böylelikle Lys ile Myr ayaklanma çıkartmışlardır. Daha sonra da Fatih Aegon, Kara Dehşet Balerion'ın sırtında olaya el atmış ve onlarla savaşmıştır.

Savaş, Münazaalı Topraklar'ı bir çöplük haline getirmiş ve Lys ile Myr'i özgürlüğüne kavuşturmuştur. Aynı zamanda, Valyria'yı tekrar alabilmek için gönderilen Volantis donanması da Tüten Deniz'de kaybolmuştur. Qohor ve Norvos'un Rhoyne Nehri üzerindeki hakimiyetleri kırılmıştı. Doğudan bir Dothraki akını gelmiştir. Tam bu sırada, filler yükselmiş ve yönetimin kontrolünü ellerine geçirmişlerdir. Son üç yüzyıldır, troykaların çoğu hep filler olmuştur.

Prens Doran Martell gelecekteki karısıyla, Norvoslu Mellario, burada tanışmıştır. Kral Aerys II Targaryen, ilk kuzeni ve sancaktarı Steffon Baratheon'u başarısızlıkla sonuçlanacak bir görev olan, evlenecek kız kardeşi olmadığı için oğlu Prens Rhaegar Targaryen'e uygun bir eş bulabilmesi için Dar Deniz'in ötesine göndermiştir. Steffon'un ilk uğradığı durağın Volantis olduğu söylenir. Daenerys Targaryen bir kızken, o ve ağabeyi Viserys ordan oraya yolculuk ederken Volantis'de bir süre kalmışlardır. Terk edildikten ve Lys'e sürgün edildikten sonra, Ser Jorah Mormont Volantis'e gelmiş ve orada paralı askerlik yapmıştır.

Son Olaylar

Ejderhaların Dansı

Altın Grup, Myr ile olan sözleşmesini iptal edip, Volantis ile yapar. Quentyn Martell ve hayatta kalabilen iki yoldaşı, Meereen'e kazası belasız gidebilmek için gemi aramışlardır. Rüzgarla Savrulanlar ile anlaşmışlardır. O sırada Rüzgarla Savrulanlar da, Köle Körfezi'ne vardıklarında savaşacak asker alımı yapıyorlardı.

Qavo Norgays, Tyrion Lannister'a Benerro'nun gümüş kraliçeye karşı gelenlerin kesin olarak yanacağını vaaz verdiğini söylemiştir. Şehrin savaşa aç olduğunu, söylemiştir.

Ser Jorah Mormont, Tyrion'ı, Selhorys'de rehin almıştır ve Volantis'e götürmüştür. Tüccarın Evi'ne giderken yolda Kızıl Tapınak'dan geçmişlerdir. Benerro'yu dinlemek üzere durdular ve Daenerys Targaryen'in, R'hllor'un yeniden doğan bir antik kahramanı, Azor Ahai, olduğunu ve onu desteklemek gerektiği konusunda vaaz vermiştir.

Jorah'ın, Tyrion'ı Su kenarı Dulu ile tanışmak için kaçırmasının ertesi günü, Tüccarın Evi'nin ortak salonunda Meereen'e ulaşımı ayarlamak üzere hazır bulunmuşlardır. Oradayken, Penny Tyrion'a saldırır. Dulun tavsiyesi üzerine Jorah, kendisine, Tyrion'a ve Penny'e Selaesori Qhoran'da, Moqorro'nun da bulunduğu gemide, yer ayırmıştır. Selaesori Qhoran, yelken alır.

Volantis'de durduklarında, Victarion Greyjoy, kadırgaların Köle Körfezi'ne levazım götürdüklerini gözlemler. Bütün şehir sarhoşmuş gibi gözükmektedir. Denizciler, askerler ve tamircilerin sokaklarda soylular ve şişman tüccarlarla beraber dans ettikleri, her meyhane ve şarapevlerinde, yeni troykalar için kadeh kaldırdıkları görülmüştür. Bütün konuşulanlar altın, mücevher ve gümüş kraliçe ölür ölmez Volantis'e yığılacaklarını düşündükleri kölelerdi.

Victarion, kendi Demir Donanması'yla karşılaşan vahşi fırtınanın, Volantisliler'i de vurduğunu düşünmekteydi. Eğer şansları onlara güldüyse gemi batmıştır, diye düşünmüştü. Fakat hayatta kalan yeşil yelkenli kadırgaların Valyria semalarında yelkenlerini havalandırmıştır. O büyük savaş dromondları, Köle Körfezi'ne götürülecek kölelerle kaynıyordu. Victarion yaptığı hesaplamalarla, eğer Fırtına Tanrıları onlara kıyamadıysa, tam şu anda Keder Girdabı'nda 300 gemiyle hazır bulunabilecekleri, belki de en fazla 500 tane olabilecekleri sonucuna varmıştı.

Meereen'de Skahaz mo Kandaq, Ser Barristan Selmy'e, Volantisliler'in donanmasını Daenerys'in üzerine yolladıklarını ve Hizdahr zo Loraq'ın da Meereen kapılarını onlara açtığı haberini vermiştir.