Walder Frey

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
544px-House Frey.png
Walder Frey
544px-House Frey.png
Walder Frey TheMico.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Yaşlı Frey
Geciken Lord Frey
Unvan İkizler Lordu
Bağlılık Frey Hanesi
Irk Nehirli
Doğum 208FSİkizler
1. Perra Royce
2. Cyrenna Swann
3. Amarei Crakehall
4. Alyssa Blackwood
5. Sarya Whent
6. Bethany Rosby
7. Annara Farring
8. Joyeuse Erenford
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Gezgin Şövalye (Görüldü)
Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)
Oyuncu David Bradley
TV Sezon 1
Sezon 3
Sezon 6
Sezon 7

Lord Walder Frey, İkizler'in Lordu Frey Hanesi'nin başıdır. Doksan yaşında olmasına ve sakat olmasına rağmen hala hanesini için çalışan aktif biridir. Dizi uyarlaması olan Game of Thrones'da David Bradley tarafından canlandırılır.

Walder hayatına birçok kadın girmesi ve birçok çocuğu olmasıyla ünlüdür. Sekiz kez evlenmiştir, meşru doğumlu yüzün üzerinde torunu vardır. Evliliklerinden yirmi iki oğlu yedi kızı olur, piç doğumlu oğullarının ve kızlarının sayısı bilinmez. Aile sadakatine büyük önem verir buna karşın torunları acımasızca bunu kullanırlar. Walder'ı onurlandırmak için birçok Frey oğullarına Walder, kızlarına Walda ismini verir.

Görünüş ve Karakter

Walder küçük bir çocukken sümüklü bir çocuktur ve kahkaha atmak için odasında yüksek sesle hıçkırır.

Walder doksan yaşına geldiğinde yaşla birlikte kel bir hale gelir. Akbaba gibi dursa da çoğunlukla gelinciğe benzetilir. Torunlarından birçoğu aptal görünüşünü miras almıştır. Walder'ın omuzları düşük, cılız ve boynu pembeleşmiştir. Gevşek cildin altında geriye çekilmiş bir çenesi vardır. Akıntılı ve bulanık gözleri ile devamlı hareket eden dişsiz bir ağzı vardır. Walder gut hastalığından muzdariptir ve artık yardım almadan yürüyememektedir.

Walder daima çabuk parlayan, dili keskin ve kusursuz bir tarzı vardır ve bu özellikleri yaşının artmasıyla daha da artar. Temkinli bir adamdır ve aynı zamanda iddialıdır, yalnızca kazanacağına inandığı bir yola girer. Huysuz, kötü huylu, kıskanç, gururlu ve geçmişte kendisini hor görüp zayıflığıyla alay edenlere karşı uzun bir hafızası vardır. Walder iğneleyici bir tavır sergiler ve en ufak bir hakarette alınabilir. Azam Lordu Hoster Tully tarafından güvenilmez biri olarak görülür.

Hayatı

Walder yeni yürümeye başladığı zamanlarda ablası Beyaz Duvarlar'da Lord Ambrose Butterwell ile evlenir. Kız kardeşinin bir hizmetkarla ilişkisi olduğu öğrenildiğinde evlendirildiği söylenir. Sör Uzun Duncan, Walder'ın son derece rahatsız edici bir çocuk olduğunu düşünür ve onu bir kuyudan aşağı atmayı cazip bulmuştur.

Lord Tytos Lannister, Walder'ın ikinci oğlu Emmon'la Tytos'un kızı Genna'yı evlendirme teklifini kabul ettiğinde on yaşında ki Tywin karara karşı çıkar.

Robert'ın İsyanı sırasında Walder isyancıların zafer kazanmasının ardından askerleri ile Üç Dişli Mızrak Savaşı'na katılır. Üç Dişli Mızrak Azam Lordu Hoster Tully o zamandan beri sancaktarlarına Geciken Lord Frey adını verir. Kral'ın Şehri'nde Walder Lord Jon Arryn'e torunlarını yetiştirmesi ve oğlu Robert Arryn'i İkizler'de yetiştirilmesi teklifini yapar ancak reddedilir. Lord Hoster Tully oğlu Edmure için bir Frey gelini reddeder ve Hoster Walder'ın yedinci eşi Annara Farring'le olan düğününe katılmaz.

250px-Old Walder Frey.jpg

Son Olaylar

Taht Oyunları

Kavşaktaki Han'da bir Frey kumandanı Catelyn Tully'e Lord Walder'ın doksanıncı yaş gününde yeniden evleneceğini söyler. Ancak Catelyn'in babası Lord Hoster Tully Walder'ın Joyeuse Erenford'la düğününe katılmaz. Catelyn Tyrion Lannister'ı kaçırdıktan sonra Kavşaktaki Han'da bulunan Frey birliği Walder'a geri döner.

Beş Kralın Savaşı'nın başında Sör Edmure Tully ordularını toplamak için sancaktarlarını çağırdığında Walder bu mesajada geç yanıt vermiştir. Sör Addam Marbrand Lannister atlıları ile savaşa giderken Frey'ler askerlerini İkizler'in güvenliği için tutar. Sör Edmure Nehirova'da yenilmesiyle Walder tüm kuvvetlerini İkizler'e çağırır.

İkizler'in kullanılmasının stratejik olmasını Catelyn oğlu Robb'a aktarır ve geçidi kullanması karşılığında Walder ve Catelyn evlilik sözleşmesi yaparlar. Robb seçeceği bir Frey kızıyla evlenecek ve Arya en genç oğlu Elmar ile nişanlanacaktır. Buna ek olarak Walder'ın iki torunu Büyük Walder ile Küçük Walder yetiştirilmek üzere Kışyarı'na gönderilir ve oğullarından Olyvar Robb'un yaveri olur.

Kralların Çarpışması

Beş Kralın Savaşı sırasında Walder'ın oğlu ve varisi Sör Stevron Frey, yeni Kuzeyin Kralı ve Üç Dişli Mızrak Kralı Robb Stark için cesurca savaştıktan sonra Öküzağzı Savaşı'nda ölür. Lord Roose Bolton Walder'ın torunlarından Walda ile evlenir. Walder Lord Bolton'a evleneceği kız için ağırlığınca gümüş ödemeye söz verince Roose en şişman kızla evlenmiştir.

Kılıçların Fırtınası

Robb Stark'ın söz verdiği gibi bir Frey gelini yerine Jeyne Westerling ile evlenmesi haberi İkizler'e ulaşır. Walder Frey'in yeni varisi Sör Ryman Frey öfkelenir ve Frey Hanesi'nin desteğini çeker.

Walder'ın oğlu Lothar ittifakın yeniden sağlanması için oğlunu Nehirova'ya gönderir. Robb ve onun ana muhafızları misafir hakkını kullanarak Lord Edmure Tully ve Walder'ın kızı Roslin'in düğününe katılmak için İkizler'e gelirler. Bununla birlikte düğün ziyafeti sırasında Frey ve Bolton askerleri Robb'u ve sadık sancaktarlarını pusuya düşürür, Kral Robb Stark, Catelyn Tully, birçok sadık muhafızı ve Kuzeyli ordunun büyük bir kısmı öldürülür.

Dizide Lord Walder Frey

Walder ve Lord Roose Bolton gizlice Lord Tywin Lannister ile oyun oynar, Kızıl Düğün'de Stark'lara ve Tully'lere ihanet eder. Walder Kral Joffrey Baratheon'a sadakat yemini eder, Walder'ın ikinci oğlu Emmon ödül olarak Nehirova'yı tüm toprakları ve unvanlarıyla alır.

Oğullarından Merrett'e göre Lord Walder'ın dünyada fazla kalması olası değildir ve kendinden sonra mutlaka yeni bir Frey geçecektir. Walder zalim bir adam olsa da onu hayal kırıklığına uğratanlara bile aile içinde yer almasını sağlayan biridir. Stevron varis olduğu zaman Walder ona kanından olanlara karşı merhametli olmasını öğretmiştir ama yeni varisleri olan oğulları ve torunları aynı şekilde düşünmezler. Nehir Toprakları içinde Merrett Frey ve Petyr Frey Sancaksız Kardeşlik tarafından asılır.

Walder Frey The Twins.jpg

Kargaların Ziyafeti

Walder'ın yeni eşi Joyeuse hamiledir.

Sör Daven Lannister, Lord Tywin Lannister ölmeden önce Walder Frey ile bir gelin alması konusunda anlaşmıştır. Sör Lancel Lannister Walder'ın torunlarından Amerei Frey ile nişanlanır.

Walder bazı topraklarda hak iddia ettiği bölgeleri kuzgunlarla Kral'ın Şehri'ne yazar. Kızıl Düğün serçeler tarafından lanetli görülür, Vekil Kraliçe Cersei Lannister Küçük Konsey'e Walder'ın yerine geçecek kişinin rakiplerinden kurtulması için birkaç kişiyi suçlu göstereceğini söyler.

Sessiz Ada'daki Büyük Kardeş Lord Frey'in İkizler'de haydutları avladığını söyler.

Nehirova Kuşatması'ndan sonra İkizler'e geri dönen Walder'ın yeni varisi Ryman muhtemelen Sancaksız Kardeşlik tarafından asılır. Lord Walder'ın görevlendirdiği Sör Walder Nehir Kral Tommen Baratheon'un bilmesi için Sör Jaime Lannister'a Kızıl Düğün sırasında Frey'ler tarafından alınan esirleri anlatır.

Ejderhaların Dansı

Lord Wyman Manderly Walder'ın önerdiği evlilik sözleşmesini kabul eder, Walder'ın iki torunu Rhaegar ve Küçük Walder, Wyman'ın torunları Wynafryd ile Wylla ile evlenecektir.

Lord Walder iki oğlu Sör Aenys Frey ve Sör Hosteen Frey komutasında 1.400 askeri yeni Kuzey Muhafızı Lord Roose Bolton'a destek olmaları için Kuzey'e gönderir. Torunları Rhaegar ve Walder ile oğulları Jared ile Symond Beyaz Liman'dan ayrıldıktan sonra kaybolurlar. Küçük Walder Kışyarı'nda öldürülmüş halde bulunur.

Alıntılar

Benim piçlerim bana nezaket mi öğretiyor. Lanet olsun ben istediğim şekilde konuşurum. Hayatım boyunca üç kral ve kraliçe haneme misafir olarak geldi, sence senden ders almalı mıyım Ryger ? Annen keçi sağarken tohumlarımı vermiştim.

Walder Frey'den piç oğlu Ryger Nehir'e

Catelyn: Sizi bekliyor olamaz mı lordum ? Hala babamın sancaktarlarısınız değilmi ?

Walder: Heh, askerlerim, buradalar, onları duvarlarda gördün. Bu kadar kısa sürede tüm gücümü topladım ama şuan harekete geçmeye niyetim yok. Eh belki oğullarımı gönderebilirim. Leydi Catelyn eskiden daha iyi yürürdüm. Jared ona benim niyetimi söyle.

Jared: Evet Leydim, şerefim üzerine yemin ederim.

Walder: Biz hareket edemeden senin aptal kardeşinin savaşı kaybetmesi benim hatam mı? Kral katilinin onu peynir kesen bir balta kadar kolay yendiği söyleniyor. Neden askerlerim güneyde ölmek için acele etsin? Güneye gidenlerin tümü kuzeye dönmeye çalışıyor.

Walder'dan Catelyn Tully'e

Heh, Kuzeyin Kralı ortaya çıkıyor. Belli ki askerlerinizin bazıları öldü Majesteleri. Oh ama size bir tören yapacağız ve sizi onurlandıracağız, heh.

Kızıl Düğün'de Walder'ın Robb'la son konuşması.

Hakkında Söylenenler

Babam bir zamanlar Yedi Krallık'ta pantolonundan ordu çıkaran tek lordun Walder Frey olduğunu söylemişti.

Catelyn Tully'nin düşünceleri.

Lord Walder yakında Baba'nın hükmüne uyacaktır. Çok yaşlıdır. Bırakalım onun anılarına serçeler tükürsün. Bu meselenin bizimle alakası yok.

Cersei Lannister

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lord Frey
 
Bilinmeyen Eş
 
Franklyn Frey
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Walder
 
Kızı
 
Ambrose Butterwell
 
bilinmeyen iki kızı
 
 
 
Addam Frey
 


Walder Frey'in yedi eşinden çocukları vardır. Aile ağaçları sırayla verilmiştir.

 
Walder Frey
 
Perra Royce
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Corenna Swann
 
 
Stevron
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marsella Waynwood
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jeyne Lydden
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ryman
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon Çıngıraklı
 
Maegelle
 
Dafyn Vance
 
 
 
 
Walton
 
Deana Hardyng
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Edwyn
 
Janyce Hunter
 
Kara Walder Frey
 
Petyr
 
Mylenda Caron
 
Marianne Vance
 
Walder Vance
 
Patrek Vance
 
Steffon
 
Güzel Walda
 
Bryan
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Walda
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Perra
 


 
Walder
 
Perra Royce
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Emmon
 
Genna Lannister
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Cleos
 
Jeyne Darry
 
Lyonel
 
Melesa Crakehall
 
Tion
 
Kızıl Walder
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tywin Ty
 
Willem
 
 
 
 
 


 
Walder
 
Perra Royce
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aenys
 
Tyana Wylde
 
 
 
 
 
Perriane
 
Leslyn Haigh
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon Kanlıdoğan
 
Rhaegar
 
Jeyne Beesbury
 
Harys Haigh
 
Donnel Haigh
 
Alyn Haigh
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Robert
 
Beyaz Walda
 
Jonos
 
Walder Haigh


 
 
 
Walder
 
Cyrenna Swann
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jared
 
Alys Frey
 
Luceon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tytos
 
Zhoe Blanetree
 
Garse Goodbrook
 
Kyra
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zia
 
Zachery
 
Walder Goodbrook
 
Jeyne Goodbrook
 
 
 


 
Walder
 
Amarei Crakehall
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hosteen
 
Bellena Hawick
 
Lucias Vypren
 
Lythene
 
Symond
 
Braavos'lu Betharios
 
Danwell
 
Wynafrei Whent
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arwood
 
Ryella Royce
 
Damon Vypren
 
Elyana Vypren
 
Jon Wylde
 
Alesander
 
Alyx
 
Bradamar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ryella
 
Androw
 
Alyn
 
Hostella
 
Rickard Wylde
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Merrett
 
Mariya Darry
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Geremy
 
Carolei Waynwood
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mavi Çatal'lı Pate
 
Amerei
 
Lancel Lannister
 
Şişman Walda
 
Roose Bolton
 
Marissa
 
Küçük Walder
 
Sandor
 
Cynthea
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Raymund
 
Beony Beesbury
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Robert
 
Malwyn
 
Sarra
 
Serra
 
Cersei
 
Tywin
 
Jaime
 


 
Walder
 
Alyssa Blackwood
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lothar
 
Leonella Lefford
 
 
 
Jammos
 
Sallei Paege
 
 
Whalen
 
Sylwa Paege
 
Morya
 
Flement Brax
 
Tyta
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
TysaneWaldaEmberleiLeana
 
Büyük WalderDickonMathis
 
HosterMerianne
 
Robert BraxWalder BraxJon Brax
 


 
Walder
 
Bethany Rosby
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Perwyn
 
Benfrey
 
Jyanna Frey
 
Willamen
 
Olyvar
 
Roslin
 
Edmure Tully
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Della
 
Osmund
 
 
 


 
Walder
 
Annara Farring
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arwyn
 
Wendel
 
Colmar
 
Waltyr
 
Elmar
 
Shirei
 


 
Walder Frey
 
Bilinmiyor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Walder Nehir
 
Charlton Gelini
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Walda Nehir
 
 
 
Aemon Nehir
 
Bilinmiyor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Walda Nehir