Westerling Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Sarpkaya'nın Westerling Hanesi
Westerling Hanesi.PNG
Hane arması Kum rengi zemin üzerinde altı adet deniz kabuğu.
Sözler Onurlu
Yerleşke Sarpkaya
Şimdiki Lord Gawen Westerling
Bölge Batı Toprakları
Unvan Sarpkaya Lordu
Varis Rollam Westerling
Bağlılık Lannister Hanesi
Kurulma Tarihi Kahramanlar Çağı

Sarpkaya'nın Westerling Hanesi, Batı Toprakları’nda bulunan soylu bir hanedir. Soyları İlk İnsanlar'a kadar dayanır ve bir zamanlar diğer haneler tarafından saygı duyulurdu. Çok önceleri Kaya Kralı'yla ve Targaryen'lerle evlenmiş olmalarına rağmen şimdi fakir ve güçsüz bir hanedir. Altın madenleri yıllar önce tükenmiştir ve verimli arazileri ya satılmıştır ya da ele geçirilmiştir. Şu an ellerinde sadece neredeyse harabe haldeki kaleleri Sarpkaya kalmıştır ve güçten çok gurura sahip oldukları söylenir. Armaları kum sarısı zemin üzerine 6 adet deniz kabuğudur.

Yarı-resmi kaynaklara göre sözleri Onurlu 'dur

Tarih

Westerlingler, Kahramanlar Çağı'nın soylu hanelerindendir. Soyları İlk İnsanlar'a dayanır. Çok önceleri Kayanın Kralları ile evlenmişlerdir ve Leydi Jeyne de Targaryen Kralları'ından Maegor I ile evlenmiştir. Yerleşkeleri batı kıyısında yer alır ve bir zamanlar saygın kabul edilirlerdi.

Sör Harrold Westerling, Viserys I Targaryen'in Kral Muhafızları'na katılmak istedi ve sonraları Kral Muhafızları Lord Kumandanlığına kadar yükseldi. Lord Roland Westerling, çocuk kral Aegon III Targaryen'in döneminde yedi kişilik Küçük Konsey'in asıl üyelerinde biriydi. Sör Ormond Westerling, Ashford Turnuvası katılır. Turnuva sırasında kalkanlarına hanedan arması boyatanlar arasında Dunk tarafından görülmüştü.

Rivayetlere göre Tywin Lannister Reyne-Tarbeck isyanını bastırırken Westerling Hanesi onu desteklemiştir.

Robert'ın İsyanı'nda, Sör Elys Westerling Kral'ın Şehri'nin yağmalanmasına katılmıştır. Westerling Hanesi'nin serveti ve nüfuzu altın madenlerinin tükenmeye başlamasıyla ve madenlerin, kalelerin ve verimli arazilerinin satmasıyla yıllar içinde git gide azalmıştır.

Lord Gawen, Jeyne'i Willem veya Martyn ile evlenmesi için önermiştir. Ancak teklifi Tywin Lannister tarafından reddedilmiştir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Lord Gawen Westerling, Fısıltılı Orman Savaşı'nda tutsak düşmüştür ve esaretini Denizgözcüsü'nde geçirmiştir.

Kralların Çarpışması

Geçitler Savaşı sırasında Robb Stark Batı Toprakları'na saldırıyordu ve Sarpkaya'yı ele geçirdi.

Kılıçların Fırtınası

Sarpkaya'nın Ele Geçirilmesi sırasında koluna ok isabet eden Robb'u Jeyne iyileştirdi ve geceyi onunla geçirdi. Robb kızın namusunu korumak için kısa sürede Jeyne ile evlenir. Rollam Westerling'i yaveri olarak ve Sör Raynald Westerling'i de arkadaşları arasına alır. Westerling hanesi evliliğin ardından Beş Kralın Savaşı'nın geri kalanı için Stark Hanesi'ne biat ederler. On ikisi şövalye elli adamları getirdikleri kuvvetleridir.

Robb'un Jeyne ile olan evliliği ile birlikte Lord Walder Frey'e verdiği söz ve Frey Hanesi arasındaki ittifak bozulur. Lord Edmure Tully ile Roslin Frey'in düğünü için İkizler'e giden Robb Jeyne'i Nehirova'da bırakır. Ancak Robb ve beraberindeki ordusu Kızıl Düğün'de öldürülür. Yaralı hald eki Raynald ise Yeşil Çatal'a atlar ve öldüğü düşünülür.

Lord Gawen , eşi Leydi Sybell Spicer ve Jeyne Kızıl Düğün sonrasında kral barışına dönerler.

Kargaların Ziyafeti

Sör Jaime Lannister Nehirova Kuşatması'nı bitirdikten sonra Lord Gawen, eşi Leydi Sybelle ve hayatta kalan çocukları Batı Toprakları'na geri döner.

Üçüncü Yüzyılın sonunda Hanesi

Seride görülen hane üyeleri şunlardır:

Ana dalla ilişkisi bilinmeyen hane üyeleri;

Aile

 
 
 
 
 
 
Gawen
 
Sybell Spicer
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Raynald
 
Jeyne
 
Robb Stark
 
Eleyna
 
Rollam
 
 

Tarihi Üyeleri