Westeros Turnuvaları

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Silme.png
Bu makale henüz geliştirme aşamasındadır. İsterseniz sayfayı düzenleyerek, "Game of Thrones Viki"ye katkıda bulunabilirsiniz.

Turnuvalar Buz ve Ateşin Şarkısı Evreni’nde önemli bir rol oynar. Olay örgüsünün büyük bir kısmı büyük turnuvalar etrafında düzenlenmiştir ve şekilsel olarak Ortaçağ’daki gibi kullanılır.

Dizide El Turnuvası.

Önemi

Kitaplarda büyük bir kısmında yer alan Westeros kıtası, Ortaçağ Avrupası kültürü ve teknolojisi baz alınarak oluşturulmuştur. Seride geçen turnuvaların bir kısmı önemli sosyal olaylar ve ana olayın gelişiminde geri planını oluşturur. Şövalyeler için turnuva gelirleri kendi kişisel tarihlerinin önemli bir kısmını oluşturur.

Bu turnuvaların Martin tarafından tanımlamaları çok fazla çeşitlilik gösterir. Mesela, Taht Oyunları’ndaki El Turnuvası veya Gezgin Şövalye’deki Ashford Turnuvası, basit olay örgüsünün büyük bir kısmında ilk elden anlatıyor. Martin bu turnuvaları armalarının, zırhların oluşumunun ve her karaketin sonuçları gibi detaylardaki olağanüstü şamatalarıyla tanımlaması, Buz ve Ateşin Şarkısı serisindeki yazım stilinin karakterini oluşturur. Harrenhall Turnuvası gibi merkezi önem taşıyan turnuvalar çeşitlik karakterlerin hafızalarıyla tanımlanır ve okuyucu küçük parçalar halinde bilgi almak zorunda kalır.

İşleyiş ve Kuralları

Çoğu Westeros Turnuvasının temel müsabakaları, iki zırhlı şövalyenin uzun mızraklarla birbirlerini düşürmeyi amaçlayan mızrak dövüşleridir ve köreltilmiş çeşitli silahlarla ayakta yapılan dövüşlerdir. Ama bazı turnuvalarda iki şövalye takımı arasındaki sahte savaş, okçuluk yarışması ve ya birçok savaşçının geniş bir savaş alanındaki meydan kavgası gibi müsabakalar da eklenebilir. Birçok turnuva farklı yarışmaları içeren ve birkaç gün süren olaylardır.

Çoğu turnuvada şövalyeler kendi turlarında kazanırsa bir sonraki tura geçerken kaybeden elenir. Son turu kazanan şampiyon ilan edilir. Benzer olarak en iyi üç kuralın dışında gerçek hayattaki birkaç turnuva yapıldı. Diğer benzer bir format Ashford’da kullanıldı. Bu turnuva tipi, sıklıkla turnuvayı düzenleyen lordun kızının onurunu koruyan beş şampiyonla başlar. Diğer katılımcılar mızrakta şampiyonlara meydan okurlar, eğer başarılı olursa şampiyonun yerini alırlar. Turnuvanın sonunda kalan beş şampiyondan biri gerçek aşk ve güzellik kraliçesini onaylar ya da yeni bir tane seçer. Bazı turnuvalarda kaybedenlerin zırhını ve atını kazanana verirler, böylece mülkiyetinin önemli bir kısmını kaybederler.

Bazı Westeros Turnuvaları sadece özel haklara sahip ve kıskançlıkla korunan kutsanmış şövalyelere açıktır. Bu, The Hedge Knight’ın olay örgüsünün önemli bir unsurudur. Nitekim turnuva kültürü, şövalye geleneği ve onun Andal Yedi Tanrı İnancı’nın manevi esasına dayanır. Bu gelenekler ağırlıklı olarak Westeros’un güneyi ve merkez bölgesinde ve nadiren eski tanrılara inanan kuzeyinde etki gösterir. Yine de turnuvalara girmek için kurallar yer ve zamana göre değişir. Kuzeylilerin, serbest paralı askerlerin ve ya toprak sahiplerinin katıldığı bir çok turnuva bulunur.