Wex Pyke

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Wex Pyke
Wex Pyke TheMico.jpg
Karakter Bilgisi
Bağlılık Botley Hanesi
Irk Demirdoğumlu
Doğum FS 286
Kitap(lar) Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Görüldü)
Ejderhaların Dansı (Görüldü)

Wex Pyke, Lord Limanı'ndan Sargon Botley'in piç oğludur. Dilsiz doğmuştur.

Karakter ve Görünüm

Yabani bir suratı ve karışık koyu kahverengi saçları vardır. Geniş bir ağzı, keskin bir burnu ve belirgin bir çenesi vardır. Çabuk öğrenir ve hançerde ustadır.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Wex, Theon Greyjoy'un Lord Sawane Botley'den sonradan Gülümseyen ismini verdiği savaş atını alması karşılığında yaptığı anlaşmayla Theon'un yaveri olmuştur. Wex, Asha Greyjoy'un kendisini Esgred olarak Theon'a tanıttığı zaman onu tanır ve sırıtır, bunun üzerine Theon çocuğa vurur.

Theon'un yaveri olarak Taşlı Kıyı'ya saldırmış ve Kışyarı'nın alınmasına yardım etmiştir. Kışyarı'nda Theon'un yatağını altında yatar. Bran Stark ve Rickon Stark'ın kayboldukları zaman Wex de arama ekiplerinden birinde bulunmuştur, dere kenarında ki arama sırasında dişi bir tilkiyi kaçırır. Ellerini birbirine vurarak dere kenarındaki izlerin sadece kurtlara ait olduğunu ve Hodor'un ayak izini görmediğini anlatır, Theon'un kandırıldığını düşünür. Theon Pelit Suyu'nda ki değirmene gitmeden önce yanına Aggar'ı, Gelmarr'ı, Gynir'i ve Leş'i alır ve Wex'i Kışyarı'na gönderir.

Wex, Theon Greyjoy'un kabuslarından korkar. Sör Rodrik Cassel ve Kuzeyli adamlar kaleyi tekrar ele geçirmek için geldiğinde Theon'un yanında olmak için öne çıkan ilk kişi Wex'dir. Aslında Ramsay Kar olan Leş Kışyarı önünde ki Kuzeyli'lere saldırır ve ardından kaleyi yakar.

Wex Pyke image.jpg

Ejderhaların Dansı

Wex, Yürek Ağacı'na tırmanarak Kışyarı'nın Yağmalanması'nda sağ kurtulur, Bran ve Rickon'un kurtları ve yoldaşları ile birlikte kaleden ayrılışlarına şahit olur. Rickon, Osha ve Tüylüköpek'i takip ederek anakarayı terk ettikleri, Fok Körfezi'nden Skagos'a geçtiğine şahit olur. Sonunda Manderly'lerin kontrolüne giren Wex, Beyaz Liman'a götürülür; burada akılsız olmadığı sadece dilsiz olduğu anlaşılır. Sonrasında ona kelimeler öğretmeye çalışırlar; aynı zamanda sorulara evet veya hayır olarak cevap vermeyi de öğretirler ve resim çizmek için tebeşir kullanırlar. Lord Wyman Manderly ile Robett Glover Kışyarı'nın Yağmalanmasının gerçek yüzünü öğrenirler ve Wex Theon'a atılan tüm suçları aslında Ramsay Kar'ın yaptığını anlatır.

Davos Seaworth yakalanıp sözde infaz ettirilmesinden sonra Yeni Kale'ye götürülür ve orda Wex'le tanıştırılır, Davos Wex'in gerçek yaşının görünüşünden daha fazla olduğunu tahmin eder. Wex, Wyman'ın haritasına Robett'ın hançerini atar ve hançer Rickon'un gittiği Skagos'un üstünde durur. Lord Manderly Davos'a Rickon'u getirmesini ister.

Alıntılar

Yaverlerin çoğu uzun dilli olurdu ama Wex doğuştan dilsizdi. Üstelik dilsiz oluşu onu keskin bir zekadan mahrum bırakmamıştı, on iki yaşında bir çocuğun olabileceği kadar akıllıydı.

Theon Greyjoy'un düşünceleri

Bu, bu kadar eğlendiğin içindi. Ve bu da beni uyarmadığın için. Bir dahaki sefere dilin uzasın.

Theon Greyjoy Wex'e vururken ki sözleri

Sör Rodrik Cassel kaleyi Theon Greyjoy'un demiradamlarından geri almaya çalıştığında Kışyarı'nda neler olduğunu asla öğrenemeyebiliriz. Bolton Piçi, Greyjoy'un, Sör Rodrik'i bir barış görüşmesi sırasında öldürdüğünü iddia ediyor. Wex buna hayır diyor. Çocuk daha çok kelime öğrenene kadar bütün gerçeği bilemeyeceğiz... ama Wex bize, evet ve hayır kelimelerini bilerek geldi. Ve bu kelimeler, doğru sorular sorulduğunda gayet faydalı olur.

Robett Glover'dan Davos Seaworth'e

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lord Botley
 
 
 
 
 
Diğer kadın
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sawane
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Germund
 
Lucimore
 
Sargon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Harren
 
Tristifer
 
Symond
 
Harlon
 
Vickon
 
Bennarion
 
Balon
 
Quellon
 
 
 
Wex Pyke