Whent Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Harrenhal'ın Whent Hanesi
House Whent.png
Hane arması sarı zemin üzerine dokuz siyah yarasa
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Harrenhal
Bölge Nehir Toprakları, Westeros
Unvan  Harrenhal Lordu
Bağlılık Tully Hanesi
Yok olma 298FS

Harrenhal'ın Whent Hanesi, Nehir Toprakları'nın soylu hanelerinden biridir. Yerleşkeleri Kara Harren tarafından üç yüz yıl önce inşa edilen büyük kale Harrenhal'dır.

Armaları sarı zemin üzerine dokuz siyah yarasadır. Sözleri bilinmemektedir.

Tarihi

Whent'ler; Hoare'ler, Qoherys'ler, Harroway'ler, Towers'ler, Strong'lar ve Lothston'lardan sonra Harrenhal'ı yöneten yedinci soylu hanedir. Whent'ler başlangıçta Lothston'ların hizmetindeki şövalyelerdi. Leydi Danelle Lothston Kral Maekar I Targaryen döneminde delirdikten sonra Whent'ler Lothston'ları yendiler, bu yüzden kendilerine Harrenhal verildi. Oldukça genç bir hane olan Whent Hanesi'nin demircisi ise Lothston'lardan kalma Ben Siyahparmak'tır.

Üç Dişli Mızrak Azam Lordu Hoster Tully Leydi Minisa Whent ile evlenir; Catelyn, Lysa ve Edmure adında üç çocukları olur. Minisa bir sonraki doğumda ölür.

281FS'de Lord Walter Whent Harrenhal Turnuvası'na ev sahipliği yapar. Bakire kızı Aşk ve Güzellik Kraliçesi olarak dört erkek kardeşi ve amcası Sör Oswell tarafından korunsa da hepsi başarısız olmuştur. Sonunda Lyanna Stark Rhaegar Targaryen tarafından Aşk ve Güzellik Kraliçesi ilan edilir.

Sör Oswell Whent Kral Aerys II Targaryen'in Kral Muhafızları'ndan biridir, Gaspçının Savaşı'nda öldürülür. Sör Jorah Mormont Greyjoy İsyanı sonrasında Lannis Limanı Turnuvası'nda Lord Whent'i yener.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Catelyn Tully, babası Lord Hoster Tully'nin sancaktarlarını düşündüğünde en önemlisi olan deliklerle ve hayaletler ile dolu olarak söylenen Harrenhal'ın leydisi, Leydi Shella Whent'i hatırlar. Leydi Whent'in Harrenhal'daki beş kuleden ikisini ve onlarında üçte ikisini kullandığı gerisini çürümeye terk ettiği söylenir. Catelyn Tully Tyrion Lannister'ı gözaltına aldığında yardım edenlerden biride Leydi Whent'e yeminli Sör Willis Wode'dur.

Lord Tywin Lannister ordusuyla kaleye yaklaştığında, Leydi Whent büyük kalesini savunacak yeteri kadar askeri olmadığı için Harrenhal'ı bırakır ve kaçar. Joffrey Baratheon konseyde (Harrenhal'ı elinden alıp Janos Slynt'e vermesine rağmen) Leydi Shella Whent'i saygılarını sunup bağlılıklarını bildirmek için saraya gelmesini aksi halde ihanet eden soylular listesine alınacağı söylenir.

Lord Eddard Stark rüyasında Neşe Kulesi'ni gördüğünde beyaz zırhını giymiş hanesinin siyah yarasasının olduğu miğferiyle Sör Oswell Whent'i hatırlar. Mücadele öncesinde Biz olsaydık Gaspçıya yazık olurdu ve Sör Willem iyi ve doğru bir adamdır cümlelerini kurmuştur.

Whent Hanesi'ne bağlı bir şövalye

Kralların Çarpışması

Yoren, Leydi Shella Whent'in her zaman Gece Gözcüleri'nin dostu olduğunu belirtir.

Kral Eli Tyrion Lannister Harrenhal'ın Lordu Janos Slynt'i tutuklar. Petyr Baelish'e, Beş Kralın Savaşı'nda Kral Joffrey Baratheon'a verdiği hizmetlerden dolayı tüm gelirleriyle Harrenhal kalesi ve Üç Dişli Mızrak Azam Lordu unvanı verilir.

Kılıçların Fırtınası

Lord Walter Whent'in düzenlediği Harrenhal Turnuvası, hem Meera Reed'in anlattığı Gülen Ağaç Şövalyesi'yle hemde Sör Jaime Lannister'ın bizzat kendisinin Kral Muhafızları'na girişiyle hatırlanır.

Wynafrei Whent'in çocukları olmayan kocası Sör Danwell Frey Kızıl Düğün'e katılır.

Kargaların Ziyafeti

Petyr Baelish, Leydi Shella Whent'in öldüğünü ve Harrenhal'a sahip olan herkesin kaderinin Whent Hanesi gibi olacağını söyler.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Whent Hanesi

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
Lord Whent
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
Lord Whent
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Shella Whent
 
Walter Whent
 
Oswell Whent
 
Minisa Whent
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oğlu
 
Oğlu
 
Oğlu
 
Oğlu
 
Kızı
Adil Bakire
 

Ana dal belirtilmeyen hane üyeleri;

Whent kadınlarının doğurganlıkları sorgulanabilir. Wynafrei ve Sarya çocukları olmadan öldüler. Minisa ise doğumda ölmesine rağmen çocuk doğurmada bereketliydi.

Karmaşa

Leydi Shella Whent hakkında bazı karışıklıklar bulunur. George RR Martin, Shella'nın 281FS'de düzenlenen Harrenhal Turnuvası'nda Adil Bakirenin annesi olduğu onayladı. Oswell Whent ise Adil Bakirenin amcası olduğu belirtildi; bu yüzden Shella'nın doğuştan Whent olmadığı, kocası Lord Walter ile evlendiği için Whent olduğu ve Oswell'in de çocukların amcası olduğu söylendi.

Leydi Shella Whent, Harrenhal Turnuvası'nda Adil Bakirenin annesidir. Sör Oswell Whent kocasının kardeşidir bu nedenle Adil Bakirenin amcasıdır.

Ancak Kralların Çarpışması sırasında Leydi Shella Whent'in babasının Harrenhal Lordu olduğu belirtilir.

Yaşlı Ben Siyahparmak kim biliyor musun? O bir çocuk olarak buraya geldi. Leydi Whent ve ondan öncede babasının zamanında babası ve kendisi demircilik yaptı hatta Whent'lerden önce Harrenhal'daki Lothston'lar zamanında burada olduğu söylenir.

Bu Leydi Shella'nın doğuştan bir Whent olduğunu belirtir.

Olası açıklama Shella ve kocası Walter'ın kuzen olduğudur, böylece doğumla her ikiside Whent'tir. Shella babasının mirası Harrenhal'a sahip olmuştur, kızı amcasından ve kuzeninden önce gelmiştir. Bir evlilikle Harrenhal Whent Hanesi'nden kaybedilebileceğinden (en azından ismen) Shella kuzeniyle evlendirilir, böylece Shella'nın mirası olan Harrenhal'ın Lordu unvanının sahibi olur. Bu şekilde Harrenhal hanede kalır.

Westeros'ta kuzenlerin evlendirilmesi nadir değildir bir seçenek gibi görülür.

Hane Halkı

Yeminli Haneler