Wyl Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Wyl Hanesi
Wyl Hanesi.png
Hane arması Sarı zemin üzerine topuk ısıran siyah bir engerek.
Sözler Bilinmiyor
Bölge Dorne
Bağlılık Martell Hanesi

Kemik Yolu Wyl Hanesi, Kuzey Dorne'daki Wyl'den bir hanedir. Güneş Mızrak'a yeminli hanelerden biridir. Yarı resmi kaynaklara göre, hanedanlarının arması sarı zemin üzerine topuk ısıran siyah bir engerektir.

Tarihi

Wyller uzun süre kuzeyde Dorne Hudutları'ndaki hanelerle savaştılar. Daha iyi bir savunma için hane, kaleleri Wyl'in altından tünel açarak çevredeki mağaralara bağladılar.

Wyl'in Wylla'sı Kanlı Havuz Savaşı'nda Kral Genç Durran'a karşı Yoren Yronwood'un tarafında savaşmış ve geri dönmüş bir savaşçı-hizmetçiydi.

Birinci Dorne Savaşı'nda Wyl'in Wyl'i Kemik Yolu'na saldıracakken Orys Baratheon'un ordusunu pusuya düşürüp yendi. Aerys I Targaryen saltanatı sırasında Wyl'in oğlu Walter Wyl Akbaba Kralı safında savaştı.

Dorne Fethi'nin son aşamasında, Wyller tarafından Kral Daeron I Targaryen barış sancağı altında saldırıya uğrayıp öldürüldü ve Prens Aemon Targaryen yakalandı. Lord Wyl, Ejderha Sövalyesini kurtarmak için Kral Baelor I Targaryen'ı zehirli yılanlarından arasında yürümeye zorladı.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Eddard Stark El Turnuvası'nda Wyl Hanesinin siyah engereğini görür.

Ejderhaların Dansı

Wyller Balon SwannKemik Yolu'nda avcılıkla oyalayarak birkaç gün geciktirirler. Birkaç Wyl Sör Balon Swann Güneş Mızrak'a Gregor Clegane'in kafasını teslim etmek için geldiğinde verilen ziyafette bulunur. Ricasso Kral Tommen Baratheon için kadeh kaldırdığında ona katılmazlar.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Wyl Hanesi

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde anlatılan olaylar boyunca bilinen üyeleri.

  • Bilinen hiçbir hane üyesi daha geçmemiştir.

Tarihi Üyeler

Arka Plan

Wyl hanesinin armasındaki siyah engerek George R. R. Martin'in tarihi komedi Blackadder'a göndermesidir.


[Kategori: Wyl Hanesi]]