Xaro Xhoan Daxos

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Xaro Xhoan Daxos
Xaroxhoan.jpg
Karakter Bilgisi
Bağlılık On Üçler
Kültür Qarthlı
Kitap(lar) Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Görüldü)

Oyuncu Nonso Anozie
TV 2. Sezon

Xaro Xhoan Daxos Qarth’ın tüccar prensidir. Qarth’da çok etkin tüccar bir grup olan On Üçler’in bir üyesidir. Kendi saltanat kayığı da dahil toplamda 84 gemisi vardır.

Görünüm

Kel kafalıdır ve burnuna yakut, opal ve yeşimlerle bezenmiş; ona güçlü, göz alıcı bir kuş havası veren büyük bir gaga takmıştır, durgun ve şık giyimlidir. Parmakları uzun ve zariftir. Tek bir gözyaşı damlası dökerek ağlayabilir. Homoseksüel belirtileri olsa da Daenerys’le evlenmek istemektedir.


Xaro'ya ait Gemiler

84 gemiye sahip, buna dahil olarak:

Xaro Dany’ye kendine ait hiç savaş gemisi olmadığını söyledi.

Sarayı

Xaro, Daenerys şehirdeyken, ona ev sahipliği yapmak istedi. Dany bir ticaret şehrinde inşa edilmiş saray yerine büyük bir ev bekliyordu. Dany’ye göre Xaro’nun sarayı yanında Yargıç Illyrio’nun Pentos’taki evi domuz çobanının ahırı gibi kalıyordu.

Dany ve küçük khalasarı saraya kolayca yerleştiler, daha doğrusu saray onları yuttu. Dany’ye koca bir kanat ayrılmıştı. Kule ve büyücü labirentinin yanında, lavanta ve nane gibi bitkilerden oluşan koca bir bahçe ve orada, içinde küçük Japon balıkları olan mermer bir banyo havuzu verildi. Aynı zamanda ihtiyaçlarının karşılanması için emrine köleler verildi. Yatak odasının yerleri yeşil mermerlerle, duvarları her bir hava akımıyla parıldayan renkli ipek kumaşlarla kaplıydı. [2]

Saraydayken Daenerys, Tarçın Rüzgar adlı geminin kaptanı Quhuru Mo’dan İşgalci’nin öldüğü haberini aldı.

Daenerys'e Hediyeleri

Dany’ye, Xaro’nun evinde kaldığı sırada çok sayıda hediye verildi:

  • Parfüm ve nar
  • Cambaz maymunlar
  • Tüküren yılanlar, kayıp Valyria’dan parşömenler
  • Bir put kafası ve bir iblisin ayağı
  • Abanoz ve altından yapılmış bir tahtırevan ve ona koşulmuş boynuzları mücevherlerle kaplı öküzler; bir tanesi fil dişi renginde diğeri oltu taşı siyahı.
  • Her biri parıldayan zırhının içinde bin şövalye. Zırh altın ve gümüştendir. Şövalyelerin zırhındaki her bir yeşim, zümrüt, oniks, turmalin, amber, opal ve ametist Dany’nin serçe parmağı büyüklüğündeydi.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Jhogo, Qarth’ı keşfettikten sonra Vaes Tolorro‘ya şehirden üç temsilciyle beraber -ki bunlardan biri Xaro’ydu- dönmüştü. Ejderhaları görmesiyle, Dany’ye şehirde kalacağı süre zarfı boyunca kendi sarayında kalması için Qarth’a kadar eşlik etti.

Xaro Dany’ye bilgisini sunarak, hangi Saf Doğumlu üyesine - sonraki gün Daenerys’in onları reddetmiştir- ulaşabilmek için rüşvet vermesi gerektiğini söylemeyi önerdi. Aynı zamanda Dany’yle evlenmek de istedi. Dany’nin sonradan öğrendiğine göre, onunla evlenirse Xaro’nun ejderhalardan birini Qarth geleneklerine göre talep etme hakkı doğacaktı. Ayrıca Dany onun kadınlardan hoşlanmadığını da anladı. Dany Qarthlı kıyafetleri'ni giyerken Xaro’nun zorlukla çıplak göğüslerine tahammül ettiğini fark etti. Aynı zamanda tüccar prensin etrafında çok sayıda güzel erkek çocuğun, sarayındaki ipek parçaları gibi doluşmuş olduğunu gördü.

Ölümsüzler Evi’nin yok edilmesinin ardından, Xaro Daenerys’e Yeşim Denizi’ne doğru yelken açmayı önerdi ama önerisi kabul edilmedi. Sonra da Dany’ye şehri tek etmesini söyledi.

Ejderhaların Dansı

Xaro gemisi İpek Bulut’ la Daenerys Targaryen’ı ziyaret etmek için Meereen’e geldi. Dany köle ticaretini yasaklayınca Volantis ve Qarth gibi ekonomileri buna bağlı olan Essos şehirleri çökmüştü, bu yüzden Xaro, Köle Körfezi’nden Westeros’a yelken açması şartıyla, kıyıya getirdiği 30 gemi hediye olarak Dany’nin olacaktı.

Ziyareti sırasında Xaro’nun onuruna Dany bir göğsünü açıkta bırakan Qarh tarzı bir elbise giydi. Dany salonda bulunan erkeklerin yarısının ona baktığını fark etti ama Xaro ona bakanlar arasında değildi. Dany aynı olayın Qarth’ta da olduğunu hatırladı. Ona bu şekilde etki edemezdi. Ayrıca Xaro onu tehlikelerle karşı karşıya olduğu hakkında uyardı. Bu tehditlerin arasında Pyat Pree de vardı. Daenerys Xaro’nun kontrolündeki gemilere sahip olmuştu ama daha sonra teklifi reddetti. Bunun üzerine Xaro kan lekeli eldivenini saten yastığın üzerine attı. Bu Qarth’ta savaş ilanı anlamına geliyordu.

"Bir korkağın bıçağı, tıpkı bir kahramanı kolayca öldürebildiği gibi bir kraliçeyi de öldürebilir."

Daenerys Targaryen düşmanlarının korkak olarak gördüğünde Xaro’nun cevabı.