Yüce Baelor Septi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Sept, Meydan ve Kızıl Kale ve Şehre Genel Bir Bakış
Televizyon Uyarlaması için Kim Pope tarafından yapılmıştır.
© Marc Simonetti’den Yüce Baelor Septi
Tv Dizisinde Yüce Baelor Septi
Kral Joffrey'in Emriyle Yüce Baelor Septindeki Eddard Stark İdamı

Yüce Baelor Septi yerine genellikle Baelor Septi diye adlandırılan Yedi İnancı dininin ibadet merkezi ve İnancın Yüce Septon’unun oturduğu yerdir. Yedi Krallığın başkenti olan Kral’ın Şehri’nde bulunmaktadır. Adını Septon Kral Kutsanmış Baelor’dan alır.

Tanımlama

Yüce Baelor Septi adını Septon Kral Kutsanmış Baelor’dan sonra almıştır. Visenya Tepesi üstüne kurulmuş etrafı beyaz mermerli alanlarla çevrilidir. Ayakta duran uzun Baelor heykelinin durgun yüz hatları iyilik yapmaya çalışır gibidir. Septin etrafında yüzler tutacak kapasitede geniş bahçeleri vardır.

Septin etkileyici mermer yapılı bir kubbesi vardır. Her birinin kendi çanı olan 7 Kristal kulesi vardır. Kral’ın ölümü gibi sadece özel durumlarda hepsi birden çalınır. Septin içinde birkaç yol gösterici kapı takımları vardır. Septonlar Baba’nın kapılarını, Septalar Anne’nin kapılarını ve sessiz kızkardeşler Yabancı’nın kapılarını kullanırlar. Kapıların çevresinde yapının içlerine doğru toplanmış kalabalığa Septon’un hitap edebilmesi için mermer oymalı kürsüler bulunur.

Kapıları geçtikten sonra Lambalar Salonu adıyla bilinen sept salonu vardır. Salona girişler yol gösteren boyanmış cam kürelerin altında yürüyerek yapılır.Cam, altın ve kristalden oluşan kubbe altında görüşme yapılan yedi geniş koridor’un iki tarafındaki çift kapılı kapılar ile fevkalade bir septtir. Mermerden yapılmış zeminleri ve büyük pencereleri kurşundan ve boyanmış camlardandır ve mumlar ile yedi sunak takımı vardır. Amaca göre farklı sunaklar farklı merasimlerde kullanılır. Örneğin, evlilikler her zaman Anne ve Baba’nın uzun altın yaldızlı heykellerinin arasında sunaklar iletilir.

Kralların huzurlu istirahatlerini yaptığı mezarlar, tövbekârlar için hücreler ve pahalı cübbeleri, yüzükleri, kristal taçları ve inancın diğer hazinelerini tutan bir kasası vardır.

Tarih

Sept Kutsanmış Baelor tarafından inşa ettirilmiş, Eskişehir'deki Yıldızlı Sept yerine Yedi Krallık'taki inancın merkezi olmuştur.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Eddard Stark Yüce Baelor Septine adım attığında kalabalık içerisindeki Yoren, kızı Arya Stark ve kimliğini gizlemiş Sör Barristan Selmy’den habersizdi. Eddard yanlış olan itirafını yapmış ama Kral Joffrey onun idam edilmesi gerektiğini beyan ettiğinde plan beklenmedik şekilde bozulmuş ve apaçık şekilde Cersei, Varys ve Yüce Septon bu kararla şok olmuştu. Ilyn Payne merdivenlerde Eddard Stark’ın kendi büyük kılıcı Buz ile başını vurmuştur.

Kralların Çarpışması

Karasu Savaşı'ndan önce binlerce kişi içeride sıkışıklık oluşturmuştu. Ayrıca Ned Stark’ın idamının burada gözlerinin önünde sergilenmiş olmasından dolayı İnanç öfkelenmiş, Sept kanla kirlenmiştir.

Kılıçların Fırtınası

Joffrey Baratheon ve Margaery Tyrell’in düğünü öğle vakti Yüce Baelor Septi’nde gerçekleşmiştir.

Kargaların Ziyafeti

Lord Tywin Lannister’ın bedeni Yüce Sept’in yüce cam, altın ve kristalden kubbesinin altında, kademeli mermerden tabut sehpası üstüne yatırılmıştır. Jaime başında nöbet tutmuştur. Lord Tywin Lannister'ın cesedi çok kötü koktuğundan kimse daha sonradan günlerce Yüce Baelor Sept’ine girememiştir.

Ejderhalarla Dans

Tyrion Eski Volantis’teki kırmızı tapınağın Yüce Baelor Sept’inin 3 katı olabileceğini düşünmüştür. Cersei Lannister Yüce Baeelor Septinin 7 kulesinden birinin üstünde tutsak edilmiştir. Utanç yürüyüşü esnasında Baelor’un heykeline bakınca Cersei kendisi hakkında tahmin edebileceğinden daha aptal olduğunu düşünmüştür.Çıplak göğsünün görüntüsü karşısında harika heykelin ufalanmayacağını düşünmüştür.

Referans ve Notlar

1. Ejderhalarla Dans, Bölüm 65, Cersei

2. Ejderhalarla Dans, Bölüm 32, Kokuşmuş(Theon)

3. Taht Oyunları, Bölüm 18, Catelyn

4. Kralların Çarpışması, Bölüm 8, Tyrion

5. Ejderhalarla Dans, Bölüm 8, Tyrion

6. Kılıçların Fırtınası, Bölüm 59, Sansa

7. Ejderhalarla Dans, Bölüm 67, Kralkıran(Barristan III)