Yüce Septon

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
(by Amoka©)

Yüce Septon, Yedi İnancı'nın başıdır.Eskiden Yüce Septonlar emirlerini Eski Şehir'deki Yıldızlı Sept'ten alırlardı.Fakat Aegon Targaryen'in işgaliden sonra bu gelenek değişti.

Yüce Septon genellikle En Müteyeddinler tarafından seçilir.Fakat bazı Targaryen kralları nüfuzlarını kullanarak kendi istedikleri kişileri Yüce Septon seçmiştir.Kutsanmış Baelor önce bir demirciyi,daha sonra da sekiz yaşındaki bir çocuğu Yüce Septon ilan etmiştir.

Yüce Septonlar görevlerini yerine getirirken kristallerden yapılmış gösterişli bir taç takarlar.

Yüce Septon ve En Müteyeddinler işlerini beyaz mermerden yapılmış yedi uzun kulesi olan Baelor Septi'nden yürütürler.Targaryen hükümdarlığından önce İnanç'ın merkezi Eski Şehir'deki Yıldızlı Sept'ti.Yıldızlı Sept siyah mermerden yapılmış çok gösterişli bir binaydı.

Yeni Yüce Septon,tanrıların yeryüzündeki yansımaları olduklarını göstmerk için rahiplerin eski isimlerini bırakmalarını istedi.Fakat bu soruna yol açtı ve rahiplerin "şişman olan," "şişman olandan önceki," gibi isimlerle anılmalarına yol açtı.

Son Olaylar

Kitaplarda üç tane Yüce Septon görev yapmıştır.

  • Birinci Yüce Septon:(Şişman olan olarak da bilinirdi) İğrenç derecede şişman bir adamdı.Kral Toprakları'ndaki ayaklanma sırasında öldürülmeden önce yıllarca Yüce Septon olarak görev yaptı.Halk ve pek çok lord tarafından aşırı şişman ve fırsatçı olmakla suçlanıyordu.
  • İkinci Yüce Septon: Tyrion Lannister tarafından seçildi.Zayıf iradeliydi fakat iyi bir adamdı. Lancel Lannister hastayken başında dua etti.Lancel Cersei'yle yattığını ve Kral Robert'a ölümüne sebep olan sert şarap verdiğini itiraf etti.Kraliçe Cersei rahipten şüphelendi.Daha sonra Osney Karakazan gizlice septe girdi ve adamı yastıkla boğdu.
  • Üçüncü Yüce Septon: Yüce Serçe olarak da bilinir.Beş Kral'ın Savaşı sırasında zarar görmüş mültecilerden oluşan "serçeler" grubundan biri olduğu için seçilmesi Cersei'yi rahatsız etti.Güçlü iradeli ve dindar bir adamdır ve Kraliçe Cersei ile Margaery'i ihanet ve zina suçundan göz altına almıştır.Ayrıca Kraliçe Cersei'yi tahtın boçlarının silinmesi karşılığında İnanç Militanları'nı tekrar silahlandırması için ikna etmiştir.

Alıntılar

"Yüce Septon tanrıların sesiyle konuşur.Ona karşı çıkmak bizzat tanrılara karşı çıkmaktır." -Kevan Lannister