Yüce Serçe

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Yüce Sparrow sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Yüce Sparrow
Marc Fishman High Sparrow.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Yüce Serçe
Unvan Yüce Septon

İnancın Babası

Yedi Tanrının Yeryüzündeki Sesi
Bağlılık Yedi Tanrı
Kitap(lar) Kargaların Ziyafeti (Görülür) Ejderhaların Dansı (Görülür)

Yüce Sparrow, 7 Tanrı’nın günümüzdeki Yüce Septonu’dur. Gerçek ismi bilinmemektedir çünkü Yüce Septonlar göreve seçildikleri zaman gerçek isimlerini arkalarında bırakırlar.

Kişilik ve Görünüm

Ufak tefek, sıska bir adamdır. Sert bakışlı gözleri, ağarmış saçları ve belirgin hatları olan bir yüzü vardır. Önceki Yüce Septonlar’ın aksine, şaşalı elbiseler giymez, abartılı mücevherleri olan taçlar takmazdı. Bunların yerine ayak bileklerine kadar uzanan basit bir yün tunik giyerdi. Adam inancına gerçekten bağlıydı ve demir kadar sarsılmaz iradesi vardı.

Tarih

Yüce Septon ile ilgili güncel olarak çok az şey bilinmektedir. Bütün diyarı dolaşmış olduğunu iddia eder. Kapkara, eğri büğrü, ağaç kökleri kadar sert ve ciddi anlamda nasırlı ayakları iddiasına kanıt olarak gösterilebilir. Sık sık kendi septi olan ufak kasabaları ziyaret eder ve yeni doğmuş çocukları isimlendirmek, günah çıkarılmasına yardım etmek ve evlilikleri gerçekleştirmek gibi Septonların gelenekselleşmiş görevlerini yerine getirir.

Kargaların Ziyafeti

Önceki Yüce Septon’un katledilmesinden sonra, En Mütedeyyinler kimin yeni Yüce Septon olacağını belirlemek için seçime gittler. Qyburn’e göre, 'Sparrow seçimleri zorla kazandı, serçeler ve Septon ellerinde balta omuzlarında merdivenlerle seçimin yapıldığı yere zorla girdiler. En Mütedeyyinler korkularından Sparrow’u Yüce Septon yaptılar.' Yeni Septon görevine kendininkini de içeren taçları ve altın bezeli kıyafetleri satarak başladı. Kazanılan parayı fakirlere ve serçelere yiyecek almak için kullandı. Kendisini ve diğer Septonları yün mütevazı elbiselerle giydirdi. Cersei Lannister oğlunun kutsanmasını garantiye almak ve Taht’ın bir milyon ejderhalık borcunu sildirmek için Yüce Septon’un İnanç Militanları’nı yeniden oluşturmasına izin verdi. Bu militan grubu Jaehaerys I Targaryen tarafından dağıtıldığından beri hiç varolmadı. Serçe ordusu Fukara Dostlara dönüştü ve daha sonraları yüzden fazla şövalye Savaşçının Oğulları’na katıldı. Yüce Septon Ay Oğlan’ın alay edişinden sonra Yüce Serçe adıyla anıldı. İnanç, Osney Karakazan’ın yanlışlıkla, Margaery Tyrell ve kuzenleriyle yattığını itiraf etmesinden sonra inanç onları tutukladı ve cesaret kazandı. Yüce Septon, Karakazan’ın itirafından şüphelendi çünkü daha öne hiç, suçlu olmaktan memnun olup itirafta bulunan adam görmemişti. Bunun üzerine Karakazan kamçılandı ve Cersei’nin ona yalan söylediğini, önceki Yüce Septonları öldürttüğünü itiraf etti. Cersei, Büyük Baelor Septi’ni ziyareti sırasında Yüce Septon tarafından tutuklandı ve Margaery gibi hapsedildi fakat bu sefer kesinleşmiş suçlamalarla.

Ejderhaların Dansı

Margaery ve kuzenlerinin aleyhindeki delillerin zayıf olmasından dolayı, kızları Randyll Tarly’nin himayesine verdi. Yüce Septon, Tarly’nin onları daha sonra mahkemeye getirmesi için söz istedi. Cersei itirafta bulunmak istediğinde Yüce Septon onu görmeye gitti. Cersei bunu hücredeyken ziyaretçi alabilmek için yapmıştı. Cersei suçlarını itiraf etmeye karar verdi. Kuzeni Lancel ve Karakazan kardeşlerle ilişkiye girdiğini itiraf etti. Bu suçların onu öldürtmeyeceğini biliyordu fakat önceki Yüce Septon’un ve Robert’ın ölümüyle ilgili iftiraları yalanladı çünkü bu iki suç onu ipe götürürdü. Yüce Septon günde bir tane ziyaretçi gelmesine izin verdi. Yüce Septon, eğer Cersei, Kral Topraklarında kefaret yürüyüşü yaparsa onu serbest bırakacağını söyledi. Cersei isteksizce kabul etti. Cersei ve Margaery hala yargılanma sürecindeydiler. Cersei dövüşle yargılamayı ve şampiyonu olarak da Sör Robert Strong’u seçti. Margaery ise İnanç tarafından yargılanmayı seçti. Kral Naibi Kevan Lannister, Kanun Başı Randyll Tarly, Kral Eli Mace Tyrell Yüce Serçe’nin isteklerini yerine getirmekten sinirliydi.Ancak İnanç’a karşı durmaya cesaret edemediler çünkü Serçe’nin desteğini diğer taht talibine vermesinden korkuyorlardı. Yüce Septon, Stannis Baratheon’u onaylamıyordu çünkü Stannis, Kral Topraklarında yeri olmayan kızıl şeytana tapmaya başlamıştı.

Alıntılar

‘’Hayır.’’


Kendimi tanrıya en yakın hissettiğim vakitler, kendi günahlarım için kırbaçlandığım vakitlerdir. Lakin benim en karanlık günahlarım bile, Sör Osney'nin günahlarının karanlığına katiyen yaklaşamaz.

Yüce Serçe ile ilgili alıntılar

‘’Bu adam bastırılamaz’’

-Cersei Lannister

‘’Kılıçlar ve Yıldızlar yeniden doğdular, ve yeni Septonları öncekiler gibi kukla değil’’

-Doran Martell