Yüce Yürek Hayaleti

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Yüce Yürek Hayaleti
Yüce Yürek Hayaleti.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Orman cadısı
Kitap(lar) Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Yüce Yürek Hayaleti, geçmişten ve gelecekten imgeler gören yaşlı, kambur ve çok kısa boylu bir kadındır.

Görünüş

Yüce Yürek Hayaleti, eskimiş siyah bir bastonla yürümektedir. Neredeyse yere değen, uzun, beyaz saçları vardır. Vücudu çok soluktur ve kırmızı gözleri vardır. Boyu en fazla bir buçuk metredir.

Geçmiş

Eskitaş'lı Jenny, Duncan Targaryen ile evlendikten sonra saraya gelince, ona, Nehir Toprakları'ndan arkadaşı olan, cüce gibi, albino bir orman cadısı eşlik eder. Leydi Jenny, onun bir ormanın çocuğu olduğunu iddia etse de bu doğru değildir. Orman cadısının, Vadedilen Prens'in Aerys ve Rhaella Targaryen'in soyundan geleceği hakkındaki kehanetini duyan babaları Prens Jaehaerys, evlilikte ısrarcı olur. Orman cadısı, 259FS'deki Yaz Kalesi Trajedisi sırasında Yaz Kalesi'ndeydi. Bu yüzden öldüğüne inanıldı. Ancak cadı bir şekilde hayatta kaldı ve Nehir Topraklarına döndü. Orada arkadaşı Jenny'nin yasını tuttu.

Ghost of High Heart TheMico.jpg

Son Olaylar

Kılıçların Fırtınası

Arya Stark ve Sancaksız Kardeşlik, Yüce Yürek Hayaleti'nin söyleyeceklerini duymak ve Beric Dondarrion'un nerede olduğunu öğrenmek için Yüce Yürek'te kamp kurar. Kehanetinde, Lord Renly Baratheon'un öleceğini ve Kral Balon Greyjoy'un, Euron Greyjoy gibi, bir demir adam tarafından tutulan bir yüzsüz adam tarafından öldürüleceğini görür. Aynı zamanda Catelyn Stark'ın ölümü ve dirilişi hakkında da konuşur.

Daha sonra, Kardeşlik Yüce Yürek'e geri döndüğünde, cadı onlara gördüğü yeni rüyaları anlatır. Kehanetinde Balon Greyjoy'un öldüğünü ve Vargo Hoat'ın Harrenhal'da onu öldürmek üzere gelecek olan Gregor Clegane'i beklediğini söyler. Aynı zamanda Kızıl Düğün ve Kral Joffrey'nin düğünü hakkında da konuşur, kehanetler Sansa Stark'a işaret eder. Arya'yı fark ettiğinde endişelenir, kızı ölümle bağdaştırır ve Yaz Kalesi'nde yeterince üzüntü çektiğini söyler.

Yaşlı kadın Yeditelli Tom'dan, kehanetlerinin karşılığı olarak Jenny'nin şarkısı'nı çalmasını ister. Müziği dinlerken sözleri mırıldanır ve ağlar.

Kargaların Ziyafeti

Cersei Lannister'a "Tyrion'ın Nehir Toprakları'ndaki lanetli bir tepede inzivaya çekildiği" bilgisi gelir.

Ejderhaların Dansı

Barristan Selmy, Daenerys'e dedesinin, Dany'nin ebeveynleri Prens Aerys ve Prenses Rhaella arasında ayarladığı evlilikten söz eder. Jaehaerys bu evliliği, bir cadıdan, Vadedilen Prens'in onların soyundan geleceği kehanetini duyduktan sonra ayarlamıştı. Çoğu insan onun cüce olduğuna inansa da arkadaşı Eskitaş'lı Jenny onun bir ormanın çocuğu olduğunu iddia eder. Barristan cadının Yaz Kalesi Trajedisi sırasında öldüğüne inansa da, cadının tarifi Yüce Yürek Hayaleti ile eşleşmektedir.

Selaesori Qhoran denize açılmışken, Tyrion Lannister Nehir Toprakları'ndaki lanetli bir tepede yaşayan cüce bir cadının hikayesini hatırlar.

Alıntılar

Rüyamda kalbi yanan bir gölgenin altın bir geyiği katlettiğini gördüm. Rüyamda suratsız bir adamın sallanan ve titreyen bir köprüde bekleyişini gördüm. Omzunda boğulmuş bir karga vardı, kanatlarından yosunlar sarkan. Gürleyen bir nehir gördüm ve balık olan bir kadın. Ölüydü, sürükleniyordu. Yanaklarında kırmızı gözyaşları vardı. Ama gözlerini açtığında korkuyla uyandım.

- Yüce Yürek Hayaleti, Yeditelli Tom, Lim Limoncübbeli ve Yeşilsakal'a.

Rüyamda, yağmurda uluyan bir kurt gördüm ama kurdun kederini kimse duymuyordu. Öyle şiddetli bir gürültü vardı ki başım çatlayacak sandım; davullar ve borular, borazanlar ve çığlıklar ama en hüzünlü ses küçük çanların sesiydi. Bir ziyafette, saçlarında mor yılanlar olan bir bakire gördüm, yılanların dişinden zehir damlıyordu. Sonra rüyamda o bakireyi bir kez daha gördüm, kardan inşa edilmiş bir kalede bir devi katlediyordu.

- Yüce Yürek Hayaleti, Beric Dondarrion, Lim Limoncübbeli ve Myr'li Thoros'a.

Seni görüyorum. Seni görüyorum kurt çocuğu. Kan çocuğu. Ölüm kokusunun lorddan geldiğini sanıyordum... Benim tepeme geldiğin için zalimsin, zalim. Ben Yaz Kalesi'nde kedere doydum, senin kederine ihtiyacım yok.

- Yüce Yürek Hayaleti, Arya Stark'a.

Yüce Yürek Hayaleti Hakkında Alıntılar

... o yaşlı kadının kendi yöntemleri var, bazı şeyleri öğrenmek için. O uyuduğunda, büvet ağaçları onun kulaklarına fısıldıyor.

-Myr'li Thoros, Arya Stark'a.