Yüksek Bahçe

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Yüksek Bahçe
Highgarden.jpg
Konum Menzil
Yönetim Tyrell Hanesi, Derebeylik
Halk Menzilli
Din Yedi İnancı
Kuruluş Tarihi Kahramanlar Çağı
Kurucu Garth Yeşilel

Yüksek Bahçe; Tyrell Hanesi’nin yerleşkesi, Menzil’in bölgesel merkezi ve Yedi Krallık’ta şövalyeliğin kalbidir. Mander Nehri'nin hemen yanında, Sahil Yolu ile Gül Yolu’nun kesiştiği noktada kurulmuştur. Mace Tyrell Yüksek Bahçe Lordu'dur. Kalenin hane halkı; vekilharç ve kahya olarak Lord Garth Tyrell, Üstat Lomys, muhafızların kaptanı Igon Vyrwel, silah ustası Sör Vortimer Crane ve soytarı Yağ Çuvalı'dır.

Kale

Katmanlı duvarları, kale bahçeleri, çeşmeleri, loş avlu ve mermer sütunlu kameriyeleri vardır. Kalenin şarkıcılar ve müzisyenlerle doludur. Ahırlarda birçok çeşit at vardır ve kale de Mander Nehri’nde açılmak için zevk mavnaları bulunur. Gözler görülecek birçok yerde altın gül bahçeleri vardır. Yakın bölgelerinde karpuz, şeftali ve ateş eriği gibi meyveler yetiştirilir.

Tarih

Yüksek Bahçe, Fetih’ten önce Gardener Hanesi’nin yerleşkesiydi. Ancak Fatih Aegon, Kral Mern IX Gardener ve ordusunu Ateş Tarlası’nda yenince hanenin soyu tükenmiştir. Aegon ordusuyla Yüksek Bahçe üzerine gidince, kalenin vekilharcı ve kahyası Harlen Tyrell teslim olmuştur ve kaleyi Aegon’a teslim etmiştir. Bu yüzden Aegon ona kaleyi vermiş ve Tyrelleri Menzil’in Azam Lordu yapmıştır. Ancak bu hareket Florent'ler, Rowan'lar ve Oakheart'lar tarafından eleştirilmiş, kendileri ile Gardener Hanesi'nin arasında kan bağı olduğunu iddia etmiş ve Yüksek Bahçe'de hak iddialarını sürdürmüşler.

Yüksek Bahçe'nin haritadaki yeri
Yüksek Bahçe'nin haritadaki yeri
Yüksek Bahçe
Yüksek Bahçe'nin haritadaki yeri
Yüksek Bahçe

Son Olaylar

Taht Oyunları

Kral Robert Baratheon'un ölümünden sonra kardeşi Renly Baratheon ve Sör Loras Tyrell Kral Toprakları'ndan Yüksek Bahçe'ye kaçtılar.

Kralların Çarpışması

Renly Margaery Tyrell ile evlenir ve Tyrell Hanesi'nin desteği ile kendini kral ilan eder. Renly'nin ölümünden sonra Tyrell'lar Stannis'i takip etmezler. Petyr Baelish, Margaery ve Kral Joffrey Baratheon arasında bir evlilik anlaşması sağlar ve böylece Tyrell-Lannister ittifakı sağlanır.

Kılıçların Fırtınası

Renly'e destek verirken Gül Yolu'nu kapatarak kraliyet'in başkenti Kral'ın Şehri'ni kıtlık içine sürükleyen Tyrell'lar barış sağlandığında Yüksek Bahçe'den arabalarca yiyecek getirmiş ve dağıtmışlar, böylece halk tarafından sevilmişlerdir. Birçok Tyrell'ın Kral'ın Şehri'ne ziyareti sırasında sadece Lord Mace Tyrell'ın varisi Willas Tyrell Yüksek Bahçe'de kalmıştır.

Kargaların Ziyafeti

Sör Garlan Tyrell Demiradamlar'ın ele geçirdiği Kalkan Adaları'nı geri almak için Menzil'de asker topluyor.

Ejderhaların Dansı

Laswell Peake, Menzil'de hala arkadaşları olduğunu ve Yüksek Bahçe'nin gücünün Lord Mace Tyrell'in hayali kadar olduğunu Altın Grup'taki bazı kişilere ve Aegon Targaryen'e söyler. Tyrell'lar Kral'ın Şehri'nde Demiradam saldırıları ve yöneticilikle meşgulken Obara Kum Dornelu'ları Menzil'le savaşmak için ikna etmeye çalışıyordu.