Yüksek Dalga

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Yüksek Dalga
Kale
Konum Taç Toprakları, Westeros
Yönetim Velaryon Hanesi , Derebeylik.
Din Yedi İnancı
Kurucu Corlys Velaryon

Yüksek Dalga, Akıntıtaşı'nın Velaryon Hanesi'nin kalesidir. Birçok kulesi vardır.

Tarihi

Yüksek Dalga Yedi Krallık'daki en zengin ve en güçlü Lord Corlys Velaryon tarafından yaptırılmıştır. Essos'dan sayısız hazine ile dönen Corlys atalarının Akıntıtaşı'ndaki nemli ve kalabalık kalesi yerine Yüksek Dalga'yı inşa ettirir. Prens Daemon Targaryen FS 106'de Yüksek Dalga'da Basamaktaşı'nı işgal planı yapar.

Corlys'in oğlu Sör Leanor Velaryon Prenses Rhaenyra Targaryen ile evlendiğinde Yüksek Dalga'ya geri dönerken karısı Kral'ın Şehri'ne geri döner. Leanor burada en sevdiği korumalarından olan Qarl Correy bulur. Eşi Leydi Rhea Royce'un ölümünden sonra dul kalan Prens Daemon Targaryen Braavos'daki sürgününden döner ve daha sonra Dalgalar Lordu'nun kızı Laena Velaryon ile evlenir.

Leanor'un Baharat Kasabası'nda ölmesinden bir yıl sonra Laena'da lohusa yatağında ölür. Leanor'un cenazesi Yüksek Dalga'ya getirildiğinde Prens Aemond Targaryen kalenin kulelerinden birine ejderhası Vhagar ile iner. Aemond sonradan Leanor'un çocuklarından biriyle mücadele ederken gözünü kaybeder.

Velaryon'lar Ejderhaların Dansı sırasında Siyahlar'ın yanında yer aldı. Geçit Savaşı sırasında Yeşiller Baharat Kasabası'nı yıkmış Yüksek Dalga'yı ise yakmışlardır. Essos'dan Corlys'in getirdiği hazineler tahrip olmuş, hizmetindekilerden kaçmaya çalışanları doğranmış bir şekilde kalenin içinde bırakmışlardır.