Yüksek Kule

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Yüksek Kule
Kale
Hightower.jpg
Konum Menzil, Westeros
Yönetim Hightower Hanesi , Derebeylik.
Din Yedi İnancı
Kuruluş Tarihi Kahramanlar Çağı'ndan önce

Yüksek Kule, Menzil’in en güçlü hanesi olan Hightower Hanesi’nin makamıdır. Kale ve deniz feneri, Eski Şehir’e akan Bal Şarabı’nın genişleyerek Fısıldıyan Ses’e aktığı limanının içerisindeki Savaş Adası’nın üzerinde bulunur. Yarı resmi kaynaklara göre, Eski Şehir gelişme aşamasındayken Yüksek Kule şehrin merkezinde duruyordu. Kulenin üzerindeki deniz feneri limana gelen gemilere kılavuzluk eder. Kule Yedi Krallığın en yüksek yapısıdır, Sur’dan 700 metre daha yüksektir. Eski Şehir’de yaşayan insanlar kulenin gölgesine bakarak saatin kaç olduğunu söyleyebilir ve bazıları kuleden Sur’un görünebileceğini iddia eder. Lomas Longstrider’ın hayranları, yazarın yazdığı İnsanların Yaptığı 9 Dünya Harikası adlı eserinde eserlerden birinin Yüksek Kule olduğunu düşünürler.

Tarihi

Kara Duvarlı Hisar

Yüksek Kule, temelinde Savaş Adası’nın üzerinde kökeni belirsiz siyah sade taşlardan yapılmış labirent bir kaledir. Bazıları kökeninin Valyrian olduğuna inanırken, Baş Üstat Quillion labirent inşaatçıları tarafından yapıldığını düşünür, Üstat Theron Deniz Taşı Tahtına olan benzerliği nedeniyle, efsanevi karakter olan Derin Ones tarafından yapıldığını söyler. Valyrian kökenli Eski Şehir’in İlk İnsanlar gelmeden öncede Valyria, Eski Ghis ve Yaz Adaları’ndan gelen gemiler için bir ticaret noktası olduğu Üstat Jellicoe tarafından iddia edilmektedir. Septon Barth kendi rahiplerine Dar Deniz’in ötesinde ölümün hüküm sürdüğü araziler hakkında bir kehanette bulunmuştur, çünkü Valyria’lılar Westeros’a gelmiştir.

Yüksek Kule Krallığı

Şafak Çağı sırasında Yüksek Kule’de İlk İnsanlar’ın kralları olan, kusursuz soyun eski ve soylu Hightower Hanesi vardı. Tarihte ilk yüksek kule tarifi ahşaptan yapılmış ve yaklaşık 50 metre yükseklikteydi. Sonraki kayıtlar uzun ahşap kulelerden bahseder. Hightower Hanesi’nin ilk üyeleri siyah taş kalenin kasvetli salonlarında, kubbelerde ve odalarda yaşadılar. Bu büyük kale beşinci kulenin inşaatı tamamlandığında ilk kez tamamen taştan yapılmış oldu, Hightower’lara layık bir kale haline geldi. Bu inşaatı talep eden ve masrafı ödeyen kral, Yüksek Kule’li Uthor olarak hatırlanıyor. Bazıları bu kulenin ilk taş kule olduğunu söyler, limandan yaklaşık iki yüz metre yukarı yükselmiştir, Mimar Brandon tarafından tasarlanmıştır, bazıları o olamayacağını, ancak oğlu Brandon olacağını söyler. Yüksek Kule ve Eski Şehir’in kralı Deniz Aslanı Lymond Hightower yönetimi sırasında Menzil Krallığı’na dahil oldu.

Modern Çağ

Fetih Savaşı sırasında Lord Banfred Hightower’a tavsiye veren Yüce Septon, eğer Targaryen’lere karşı direnirse Eski Şehir ve Yüksek Kule’de dahil geri kalan her yerin yakılacağı kehanetinde bulundu. Fatih Aegon, Eski Şehir’e ejderhasının üstünde geldiğinde Lord Hightower kapıları açar. Aegon şehri bağışlar ve Yüce Septon onu kutsar, böylece Yedi Krallık’ı hükmetme hakkı Aegon’a verildi.

Ejderhaların Dansı sırasında, Lord Ormond Hightower’ın genç oğulları Yüksek Kule‘de kaldı bu sırada Lord Ormond Yeşiller için bir orduyu idare ediyordu.

Eski Şehir’in yaşlı adamı Lord Leyton Hightower on yıldan uzun süredir Yüksek Kule’den aşağıya inmiyor.

Son Olaylar

Kargaların Ziyafeti

Parlaksu Kalesi Lordu Alekyne Florent, Hightower’lara sığınmak için Eski Şehir’e kaçtı.

Tarçın Rüzgar Eski Şehir’e yelken açtığında Gilly Üç Kale’nin boyutundan etkilendiğinde Samwell Tarly Yüksek Kule’yi görene kadar bekleyin dedi. Eski Şehir’e geldiklerinde şehirde kalın bir sis tabakası vardı,ve sadece Hightower’ların feneri görünüyordu.

Lord Leyton Hightower ve kızı, deli bakire Malora’nın Hightower’ın tepesine kendilerini kilitledikleri, Menzil üzerindeki Demir Adalıların saldırılarına karşı büyü kitaplarını aradıkları söylenir.