Yabancı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Sandor Clegane, Yabancı'yı sürerken.
M.Luisa Giliberti©

Yabancı, Sandor Clegane'in savaş atıdır.

Görünüm ve Karakter

Yabancı, bir savaş atı kadar iri fakat çok daha hızlı bir ağır süvari atıdır. Sert huylu hoş siyah bir attır. Efendisi Sandor Clegane'e karşı naziktir fakat diğerlerine karşı agresiftir. Adını Yedi Yüzlü Tanrı'nın ölüm yüzü olan Yabancı'dan alır.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Kral'ın Şehri İsyanı'ndan hemen önce attan indikten sonra Sandor Clegane ayakta kalırken Yabancı kraliyet grubuyla dört nala uzaklaşır. Tyrion Lannister, Sandor ve Bronn'u Pire Kasabası'ndaki kıvılcımı söndürmeleri için gönderdiği zaman, Sandor sadece atını bulabilmek için gider.

Kılıçların Fırtınası

Tazı ve Arya, Yabancı'yla İkizler'i terk ederken.
- JezyCarole

Çılgınateş yüzünden Karasu Savaşı'ndan kaçtıktan sonra, Sandor Kral'ın Şehri'ni Yabancı üzerinde terk eder. Sancaksız Kardeşlik tarafından yakalandıktan ve Çukur Tepe'ye getirildikten sonra, Sandor dövüşle yargılanmasını kazanır ve serbest bırakılır. Lord Beric Dondarrion, Anguy'a eğer Sandor'un onları takip ettiğini görürse Sandor'un atını öldürmesini emreder, fakat okçu ve Lem atı kendileri için kullanmalarını tercih eder.

Arya Stark'ı yakaladıktan sonra, Sandor Nehir Toprakları boyunca onu sürer. Kaçırıldıktan kısa süre sonra, Tazı'nın kendisini yakalamadan önce at sürerek kaçabileceğini düşünen Arya, Sandor kendisini bir ağaca karşı rahatlatırken Yabancı'yı çalmaya çalışır. Karşılığında Yabancı neredeyse yüzünü ısırır.

Kızıl Düğün'den hemen önce, Sandor ve Arya İkizler'e çiftçi vagonu kılığındaki bir vagonla girmeye çalışırlar. Vagonu süren Yabancı, agonun yakınında at süren yaverlerden birinin ağzını ısırdığında yaver neredeyse çamuru boylar. Savaş başladığında Clegane Yabancı'yı tek bir kılıç savurmasıyla serbest bırakır ve sırtına sıçrar. Tazı daha sonra Yabancı'nın üzerinde İkizler'in açık geçitlerine doğru koşan Arya'nın peşine düşer ve onu yakalar.

İkizler'den kaçtıktan sonra Arya sürmesi için Korkak olarak adlandırdığı bir at edinir. Atla yeterince iyi olmasına rağmen, İkizler'deki savaştan kaçtığı için içerlenir ve Yabancı'nın savaşmak için kalabileceğini düşünür. Arya, Sandor'u terk ettiği zaman Korkak'ı eyerler ve onu sürer fakat Yabancı'yı ölmekte olan Tazı'yla bırakır.

Kargaların Ziyafeti

Driftwood, Sessiz Ada'da
- Pojypojy ©

Tarthlı Brienne ve yoldaşları Sessiz Ada'ya vardıklarında yolları badanalı bir ahıra düşer. Ahırın en sonunda, diğer hayvanlardan uzakta, devasa siyah bir aygır seslerini duyar ve bölmesinin kapısını tekmeler. Kardeş Narbert artık Islakağaç olarak çağrılan o atın, Kardeş Rawney'nin kaval kemiğini kırdığını ve Kardeş Gillam onu evcilleştirmeye çalıştığında Gillam'ın kulağını ısırdığını anlatır. Büyük Kardeş o atın bir zamanlar Sandor Clegane'in savaş atı olduğunu açıklar.

Yabancı hakkında Alıntılar

Beric; Anguy, sabahleyin Sakalsız Dick ile birlikte şaka kalk. Eğer Clegane'in hala izimizi sürdüğünü görürsen, atını öldür.

Anguy: O iyi bir at.

Lem: Evet. Öldürmemiz gereken lanet binici. O atı kullanabiliriz.

- Beric Dondarrion, Anguy, ve Lem

Efendisi ile birlikteyken yaşlı bir beygir kadar nazikti, fakat aksi takdirde siyah olduğu kadar öfkeliydi. Hiç bu kadar çabuk ısıran ve tekmeleyen bir at tanımıyordu.

- Arya Stark'ın düşünceleri

Hyle: Hoş bir hayvan.
Narbert: Yedi bize kutsamalarını gönderdi, ve Yedi bize yargılamalarını gönderdi. Hoş olabilir, fakat Driftwood kesinlikte cehennemde doğmuştu. Ona sabanla koşum taktığımız zaman Kardeş Rawney'i tekmeledi ve kaval kemiğini ikiye kırdı.

Hyle Hunt ve Narbert

Driftwood bir yük hayvanı. Demirci adamlara onların işlerinde yardım etmeleri için atları verdi.

- Narbert'ten Hyle Hunt'a

Ahırlarımızda büyük siyah bir savaş aygır görebilirsin. O bir savaş atıydı, Yabancı. Dine küfreden birisim. Ona Driftwood demeyi tercih ederiz, tıpkı nehrin kenarında bulunduğu gibi. Korkarım ki önceki efendisinin doğasına sahip.

- Büyük Kardeş'ten Tarth'lı Brienne'e