Yakut Geçidi Savaşı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Yakut Geçidi Savaşı
Tarih FS 299
Yer Yakut Geçidi, Nehir Toprakları
Sonuç Lannister zaferi
Taraflar
Lannister Hanesi Stark Hanesi
Kumandanlar
Sör Gregor Clegane Lord Roose Bolton
Sör Wylis Manderly
Güçler
Bilinmiyor 6.100
Kayıplar
Bilinmiyor Norrey, Locke, Manderly ve Burley Hanesi'nden 2000 ölü, esir yada kaçak

Yakut Geçidi Savaşı, Beş Kralın Savaşı'nın son mücadelelerinden biridir. Lord Roose Bolton Üç Dişli Mızrak'ı geçerken Sör Gregor Clegane liderliğindeki Lannister ordularının Kuzeyli orduya saldırmıştır.

Savaş

Lord Roose Bolton Harrenhal'dan Edmure Tully ile Roslin Frey'in düğünü için İkizler'e yola çıktığında, kendisinden birkaç gün önce zar zor Yakut Geçidi'nden geçen Aenys Frey'in geldiği geçide gelir. Roose Üç Dişli Mızrak'a ulaştığında şiddetli yağmurlar nehri geçmeyi zorlaştırmıştı ve Kuzeyliler nehri küçük botlarla geçmeye başlamıştı. Sör Gregor Clegane geçide geldiğinde kuvvetlerin üçte ikisi ve Lord Bolton'da nehri geçmişti. Hala geçmeyi bekleyenler Sör Wylis Manderly liderliğindeki Burley, Locke, Norrey askerleri ve Beyaz Liman'dan gelen koruyucu şövalyelerdi.

Gregor'un ağır süvarileri koruyucu şövalyelere saldırır. Wylis yapabileceğinin en iyisini yapıp kuvvetlerini bir araya getirir ama nehri geçemeyen iki bin kadar adamı vardır. Nehirde boğulan yada Dağ'ın adamları tarafından öldürülen birçok kişi vardır. Bazı Kuzeyliler kaçmış, ama Wylis'de dahil birçok kişi esir alınmıştır.

Sonuç

Roose Bolton, geçişin karşısındaki adamlarına yardım edemez ve İkizler'e doğru yol almaya devam ederken arkasına kendilerini Gregor Clegane'in saldırılarından korumaları için altı yüz adamı (Dereler'den, dağlardan ve Beyaz Bıçak'tan mızraklılar; Hornwood Hanesi'nden yüz adet okçu, birkaç hürsüvari şövalye ile birkaç Stout ve Cerwyn adamları) Ronnel Stout ve Sör Kyle Condon'un komutasında bırakır.

Roose'la birlikte kalan adamların sayısı beş yüzü atlı ve üç bini piyadedir, ordunun çoğunluğunu Boltonlara bağlı askerler oluştururken Karstark Hanesi'nin Lordu Rickard Karstark'ın Kral Robb Stark'ın adaletiyle öldürülmesinden sonra savaşa devam eden Karstark askerleride bulunur.

İkizler'de Boltonlar Kızıl Düğün olarak bilinen Stark'lara ihaneti gerçekleştirmiştir. Aslına bakılırsa Yakut Geçidi'ndeki savaş Lord Roose Bolton tarafından yapılmış olabilir çünkü Stark'ların misilleme yapacak bir destek bulmasını önlemiş olabilir. Ayrıca Gregor'un Yakut Geçidi'ni ele geçirmesi Kızıl Düğün'den sonra bildirilmiştir. Wylis Manderly ve diğer soylu kuzeyli esirler Harrenhal'da bulunurken, Ronnel ve Kyle'ın durumu bilinmemektedir.