Yandel

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Üstatlar.png
Yandel
Üstatlar.png
Karakter Bilgisi
Unvan Üstat
Bağlılık Hisar
Kültür Menzil
Doğum FS 272
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)

Üstat Yandel, Hisar'da bir üstat ve Buz ve Ateşin Dünyası kitabının yazarıdır.

Hayatı

Yandel doğduğunda terk edilir. Hisar'daki Katiplerin Kalbi'nde boş bir koltuğa bırakılır. O zamanlar Kahyalar'a yeni kabul edilen bir çırak olan Aliüstat Edgerran onu bulur. Edgerran, Yandel'in kendini kanıtlayabileceğini söyler. Yandel bunu ilk duyduğunda Edgerran'ın onun üstat olacağını öngördüğüne inanmıştır. Ancak daha sonra Yandel, Edgerran'ın o sırada bebeklerin kundaklanması üzerine bir inceleme yazdığını ve bazı teorileri test etmek istediğini keşfeder.

Yandel hizmetkarların gözetimine bırakılır ve ara sıra da üstatlar onunla ilgilenir. Salonlar, odalar ve kütüphaneler arasında hizmetkar olarak yetişir. Aliüstat Walgrave ona okuma yazma öğretir. Yandel de bir üstat olmayı arzular. Uzak yerler, uzun süre önce ölmüş insanlar, yıldızlardaki gazlar ve mevsim geçişlerinin ölçüleri hakkında bir şeyler okumak ister. FS 285 yılında, on üç yaşındayken ilk halkasını döver. FS 292'de eğitimi tamamlanana kadar diğer halkalar bunu takip eder.

Eğitimini tamamladıktan sonra Yandel Hisar'da kalır. Aliüstat'lara hizmet eder ve ihtiyaçlarını karşılamalarında yardımcı olur. Bu sırada Buz ve Ateşin Dünyası adlı çalışmasını tamamlar.

Aliüstat Perestan, Gyldayn'in Ateş ve Kan, Westeros'daki Targaryen Kralları'nın Tarihi çalışmasını hatırlatır. Üstat Yandel Buz ve Ateşin Dünyası kitabında alıntılar kullanmak için Gyldayn'den izin alır.

Arkaplan

Gerçek Buz ve Ateşin Dünyası kitabında Gyldayn'in kısımları George R. R. Martin tarafından yazılmışken, Yandel'in kısımları Elio Garcia ve Linda Antonsson tarafından yazılmıştır.

Orijinal Buz ve Ateşin Dünyası kitabında Gyldayn Yaz Kalesi'nde hizmet eden son üstattır. Kağıtlarını, muhtemelen yorumlarını ve onaylamalarını Hisar'daki Aliüstat Gerold'a yollar ve bu kağıtlar Üstat Yandel tarafından keşfedilir. Yandel, Gyldayn'in çalışmalarını Buz ve Ateşin Dünyası kitabı için, Aegon'un Fethi kısımları da dahil olmak üzere ana kaynak olarak kullanır. Yandel, Gyldayn'in diğer el yazmalarını da keşfeder ama çoğu kayıp veya yok edilmiştir. Diğerleri de ihmal ve ateş yüzünden zarar görmüştür. Yine de Yandel diğer sayfaların bir gün bulunacağını ve Gyldayn'in çalışmalarının Hisar'da ki üstatlar tarafından keşfedilip toparlanmasını umar.

Ama yine de Martin, Ateş ve Kan kitabının tüm Targaryen tarihini kapsaması için Robert Baratheon döneminde yaşamasına karar verir. Bunun sonucunda daha sonraki baskılarda Gyldayn tamamlanmamış çalışmalarını Aliüstat Perestan'a anlatır ve o da daha sonra Yandel'i bilgilendirir. Gyldayn paragraflarının Yandel'in yazılarında kullanmasına izin verir.