Ortak Dil

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Yaygın Dil sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Ortak Dil, Westeros'a Andallar ve Rhoynarlar tarafından getirilmiştir. Westeros'un tamamında konuşulmaktadır. Yöresel aksanları vardır, "Pyp, bütün Yedi Krallık'ı mim oyuncularından kurulu bir kumpanyayla birlikte gezmişti ve bir insanın nereden geldiğini, nerede doğduğunu sadece konuşmasına bakarak anlayabilir", gibi ama hiçbir bölgede anlaşabilme eksikliği yoktur.

Bazı yöresel aksanlar coğrafik olarak tek bir şehre göre belirlenebilir, Kral Toprakları gibi.

Dil

Konuşmadaki en büyük fark, asil olmayan biri ile eğitimli arasında ve çoğunlukla genç soylulara eğitim için zamanla değişime uğrayan öğretmenler arasında görülür. (Örneğin, Leydi Mariya, Merrett Frey'in ölümü hakkında Leydi'nin kullandığı kendini asıyor kullanımından kendini astı'ya çevirerek hatasını düzeltir) Yazım konusunda büyük farklılıklar yoktur, soylu birisini asil olmayanların aksanın sadece dinleyerek ayırt edilmesi mümkündür: "Doran!" dedi soylu bir ses. "Mızraklara!" Hem soylu hem soylu olmayanları kapsayan bu farklılıklar bölgesel lehçelerde de vardır:

"Nasıl asil doğumlu olduğumu söyleyebildin?" [Sam sorar]
"Benim yarı Dorne'lu olduğunu söylediğin şekilde." Açıklamasını gülüşle vermişti, yumuşak bir Dorne aksanında.

Kasabın oğlu Mycah'ın birkaç cümlesinde de alt tabaka lehçesi gözükmektedir:
"O istemistti, lordum," dedi Mycah. "O istemistti"..."Bu kılıç yok, değildir, bu sadece sopa."

Binlerce yıldır kimseyle görüşmeyen Ay Dağları savaşçılarının bile konuşmalarında çok az farklılık vardır.
Shagga korkunç manzaraya ters ters baktı. "Dolf oğlu Shagga bundan hoşlanmaz. Shagga erkek adamla gidecek ve eğer erkek adam yalan söylerse, Shagga onun erkekliğini kesecek."