Yaz Adaları

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Yaz Adaları haritası(ingilizce).

Yaz Adaları, Westeros ve Essos'un güneyinde, Sothoryos'un batısında bulunan büyük bir takımadadır. Adalar, Yaz Denizi'nin batısıyla Günbatımı Denizi'ni birbirinden ayırır.

Coğrafya

Üç büyük ada, kuzeyden güneye olacak şekilde; Walano, Omboru ve Jhala'dır. Gülümseyen Deniz, Walano ve Omboru'yu birbirinden ayırır ve Çivit Boğaz, Omboru'yu Jhala'dan ayırır. Walano; Yaz Adaları'nın başkenti olan Lotus Limanı'nı, ayrıca Uzun Ağaçlar Kasabası ve Son Ağıt gibi kasabaları barındırır. Jhala; nüfuslu Kırmızı Çiçek Vadisi ve Tatlı Lotus Vadisi ayrıca Abanozkafa şehrini barındırır. Koj ve Kuşlar Adası gibi birçok küçük ada daha vardır.

Kültür

Adaların sakinleri kendi dillerini konuşan ve renkli kuş tüylerinden pelerinler giyen siyah insanlardır. Sevişmek önemli bir sanat hatta kutsal bir yetenek olarak görülür. Fahişelik, saygıdeğer bir iştir, hatta soylu adalı kadınlar tarafından uygulanmaktadır. Yaz Adalılar, yaşlılara saygı gösterirler ve ağıt tutma geleneklerinde ölümü, şarap ve sevişme ile kutlamak vardır. Okçuluk bir başka kültürel yetenektir; özel yayları diğer yaylardan daha uzun mesafeleri nişan alabilir, bu ticaret gemilerine, korsanlara karşı ek bir savunma sunar.

Adalılar'ın meşhur altın kerestesi, altınyürek adlı ağaçtan gelmektedir. Aynı zamanda tatlı kehribar şarabı yapmaktadırlar. Tükettikleri besinler genelde balık ve mevyedir.

Tarih

Yaz Adaları'nın tarihi detaylı olarak bilinmemektedir. Öte yandan, Robert'ın İsyanı'ndan bir kaç yıl sonra Jhala'da Kırmızı Çiçek Vadisi'nden Jalabhar Xho'un sürgün edildiği bir iç savaş yaşanmıştır. Jalabhar Xho, Kral Toprakları'na sığınmıştır ve yıllarca Kral Robert Baratheon'dan anayurdunu tekrar almak için askeri yardım istemiştir. Robert, Yaz Adaları'nı istila etme fikrini cazip bulmuş, fakat danışmanları tarafından bunun aptalca bir hareket olduğu konusunda ikna edilmiştir. Xho aldığı olumsuz yanıtlara rağmen hala Kral Toprakları'nda sürgün yaşamaktadır.