Yaz Kalesi Savaşları

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Yaz Kalesi Savaşları
BattleOfSummerhall.jpg
Tarih FS 282
Yer Yaz Kalesi, Dorne Hudutları
Sonuç İsyancı zaferi - Robert bir günde üç zafer kazanır.
Taraflar
Baratheon Hanesi Cafferen Hanesi
Fell Hanesi
Grandison Hanesi
Kumandanlar
Lord Robert Baratheon Lord Cafferen
Lord Fell
Lord Grandison
Güçler
bilinmiyor Üç farklı kuvvet
Kayıplar
bilinmiyor bilinmiyor
Lord Fell†

Yaz Kalesi Savaşları, Robert'ın İsyanı sırasında Fırtına Toprakları'nda meydana gelmiş, toplamda üç tane olan savaşlardır.

Başlangıç

Lord Robert Baratheon Martı Kasabasının Alınması'ndan sonra Fırtına Burnu'na dönüp sancaktarlarını Kral Aerys II Targaryen'a karşı isyana çağırdı. Ancak bazı fırtına lordları Kral Aerys'e sadık kaldılar ve Robert'ın emirlerine uymadılar. Fell, Cafferen and Grandison Hanelerinin lordları, Dorne Hudutları'ndan bulunan Targaryen kalesi Yaz Kalesi'nde güçlerini birleştirip Fırtına Burnu'na yürüyerek derebeyleriyle karşı karşıya gelmek istediler. Robert, bunun haberini aldı ve daha önce oraya yetişmek için güçlerini diğer lordlarla yarıştırdı.

Savaş

Robert Yaz Kalesi'nde.

Savaş hakkında çok fazla bilgi yoktur, ancak Robert ilk varmayı ve ona karşı gelmiş haneleri vardıkları anda yenmeyi başararak bir günde üç zafer kazanmıştır. Ek olarak, Robert Lord Fell'i teke tek dövüşte öldürmüştür.

Sonrası

Robert geriye kalan fırtına lordlarının da desteğini alarak Fırtına Toprakları'ndaki gücüne güç kattı. Böylece arkasında hiç düşman olmadan Menzil'e kadar ilerleyebilir hale geldi.

Lord Fell öldürüldü ve oğlu Gümüşbalta, Lord Grandison ve Lord Cafferen esir düştü ve Fırtına Toprakları'na tutsak olarak götürüldü. Üç tutsak daha sonra biraz esir hayatı yaşadıktan sonra isyana katıldı. Lord Randyll Tarly Cafferen'i Ashford Savaşı'nda öldürürken, Grandison da Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda aldığı yaralardan dolayı isyandan sonra öldü.