Yaz Kalesi Trajedisi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Yaz Kalesi yanarken, Prens Rhaegar Targaryen ilk nefeslerini alıyor.

Yaz Kalesi Trajedisi, Targaryen Hanesi'nin Dorne Hudutları'ndaki kalelerinde, 259FS'de meydana gelmiş büyük bir yangındır. Bu yangın, pek çok insanın yanı sıra, Kral Aegon V Targaryen, en büyük oğlu Prens Duncan Targaryen ve Kral Muhafızları Lord Kumandanı Sör Uzun Duncan'ın da ölümüne sebep olmuştur.

Yangının sebebi henüz bilinmiyor, ancak Kral Aegon'un ejderhaları yeniden Yedi Krallık'a getirme isteği ile bağlantılı olduğu düşünülüyor. Krallığının son yıllarını Valyria'nın ejderha yetiştiriciliği sanatı hakkındaki eski bilgileri arayarak tüketen Kral, ejderhalar hakkında henüz Westeros'ta bilinmeyen bazı yazılar ve bilgiler bulmak için Asshai'ye kadar giden yolculuklar düzenler.

259 FS'de Aegon kendisine yakın olanları, oğlu Prens Jaehaerys'ın çocukları Aerys ve Rhaella'nın oğullarının, yani torununun oğlunun, doğumunu kutlamak için bir araya toplar.

Aliüstat Gyldayn'ın Targaryen tarihi hakkındaki kitabının trajedi ile ilgili sayfasına dökülen mürekkep daha fazla bilgi almamızı engelliyor:

ejderhanın kanı bir araya toplandı …
… kral'ın kendi septonunun uyarısıyla, yedi tanrıyı onurlandırmak için yedi yumurta
… ateş kehanetçileri …
… çılgınateş …
… alevler kontrolden çıktı … yükseliyor … çok fazla yandı …
… öldü, ancak Lord Kuman

Pek çok insan öldü, ateş arkasında büyük bir yıkım bırakarak kaleyi yok etti. Sör Barristan Selmy'ye göre alevler büyü yüzünden daha da arttı.

Bilinen katılımcılar

Bilinen ölümler

Yangından kurtulanlar

Olaylardan Sonra

Trajedi, Yaz Kalesi'nde az sayıda yaşayan insan bıraktı, onlar da bu konu hakkında konuşmamayı seçtiler. Kral Aegon'un ölümüyle tahta Jaehaerys II Targaryen geçti. Ancak Kral, kederini bir kenara koymalı ve Dokuzmetelik Kralları'nın Savaşı için planlar yapmalıydı. Sör Duncan'ın ölümüyle de genç Sör Gerold Hightower yeni Kral Muhafızları Lord Kumandanı oldu.

Prens Rhaegar Targaryen, Kral Muhafızları'nın kendisine eşlik etmesine izin vermeden, sık sık Yaz Kalesi'ne giderdi. Yıkılmış kalenin içinde yıldızların altında yatar ve "alacakaranlık ve ölü krallar" adına müzik bestelemek için ilham gelmesini beklerdi.

Son Olaylar

Kılıçların Fırtınası

Ejderha Kayası'nda Alester Florent, Sör Davos Seaworth'e trajediden bir şey öğrenip öğrenmediğini sorar. Ona göre ejderha rüyaları kurmak doğru değildi.

Yunkai'nin dışında kamp kurulmuş iken Arştan Beyazsakal, Daenerys Targaryen'e abisi Rhaegar'ın trajediyi düşününce duygulanıp melankolikleştiğini söyler. Dany ağabeyi Viserys'in çok üzüldüğü için Rhaegar'ın doğumundan sadece bir kez bahsettiğini hatırlar. Dany Arştan'a Yaz Kalesi'nin gölgesinin Rhaegar'a musallat olup olmadığını sorar. Arştan ise Evet. Buna rağmen Yaz Kalesi prensin en çok sevdiği yerdi, der.

Nehir Toprakları'nda Yüce Yürek Hayaleti, Yeditelli Tom'dan "Jenny'min şarkısı"nı çalmasını ister. Ve şarkıyı ileri geri sallanarak, sözlerini mırıldanarak ve ağlayarak dinler. Arya Stark'a Yaz Kalesi'ndeki trajediden kurtulduğunu söyler.

Kargaların Ziyafeti

Braavos'ta, Üstat Aemon, Samwell Tarly'ye Rhaegar'ın Vadedilen Prens olabileceğinden söz eder. Yaz Kalesi'ni yutan ateşin dumanı ölenlerin gözlerinden akan yaşın ise tuzu temsil edebileceğini, kehanetin "duman ve tuzun ortasında yeniden doğacak" kısmına bir referans olabileceğini söyler.

Ejderhaların Dansı

Meereen'de Daenerys Targaryen, Sör Barristan Selmy'e vadedilen prensin anne ve babasının soyundan doğacağı düşünen orman cadısına ne olduğunu söyler. Barristan kederli bir sesle sadece "Yaz Kalesi" der. Daha sonra, Sör Barristan Kral V. Aegon'un çocuklarının yaptığı, ihanet ve karışıklığa sebep olan, evliliklerin, Yaz Kalesi'nde büyü, ateş ve kederle bittiğini düşünür.

Alıntılar

Viserys, Rhaegar'ın doğumundan sadece bir kez bahsetmişti. Belki de hikaye onu çok üzüyordu.

- Daenerys Targaryen'ın düşünceleri.

Ağabeyime musallat olan Yaz Kalesi'nin gölgesiydi, değil mi?

- Daenerys Targaryen, Arştan Beyazsakal'a.

Benim tepeme geldiğin için zalimsin, zalim. Ben Yaz Kalesi'nde kedere doydum, senin kederine ihtiyacım yok.

- Yüce Yürek Hayaleti, Arya Stark'a.