Yeşil Çatal

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
  Yeşil Çatal'ın haritadaki yeri
  Yeşil Çatal'ın haritadaki yeri
Yeşil Çatal
Yeşil Çatal'ın haritadaki yeri

Yeşil Çatal Nehir Toprakları içindeki Üç Dişli Mızrak'ın üç ana kolundan biridir, diğer ikisi Kızıl Çatal ve Mavi Çatal'dır. Nehir karanlık yeşil rengini bataklık kaynağı yakınında yakın yosunlardan almıştır.

Yeşil Çatal'ın üzerine kurulu olan İkizler

Yön

Yeşil Çatal Boğaz'ın güneyindendeki bataklıklardan aşağıya iner, Bozsu Gözcüsü doğusunda bulunur. En büyük iki kolu İkizler'in hem kuzeyinde birleşir. Nehir Kral Yolu'na çok yakın bir yerden güney doğuya akar. Yakınında verimli vadiler, yeşil ormanlar, gelişen kentler, şişman kuleler ve kaleler bulunur.

Yeşil Çatal'a Lord Harroway'ın Kasabası'nın kuzeyinde Mavi Çatal katılır, sonra Üç Dişli Mızrak Yengeç Koyu'na dökülür. İkizler'in kuzeyinde Yakut Geçidi'nde Yeşil Çatal'ın tek geçişi yer almaktadır.

Tarihi

Yaklaşık altı yüz yıl önce Frey'ler Yeşil Çatal'ın kuzeyine yayılan bir köprüyü hızlı çalışarak inşa ettiler.

Fetih Savaşı sırasında Sharra Arryn Fatih Aegon'a Yeşil Çatal ile Ay Dağları arasındaki topraklar karşılığında ittifak teklif ettiğinde reddedilir.

Ejderhaların Dansı sırasında Prens Aemond Targaryen ve ejderhası Vhagar Yeşil Çatal'a yakın Tatlısöğüt'e saldırır.

Sör Franklyn Frey Yeşil Çatal'lı olarak bilinir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Robb Stark'ın İkizler'in kuzeyinden yürüyüşü sırasında Stark ve Frey Haneleri arasında ittifak yapılır. Robb Kuzeyli atlılar ile Yeşil Çatal'dan Nehirova'ya doğru inerken, Lord Roose Bolton nehrin doğu kıyısında kuzey eteklerinden güneye doğru yürüyüşe geçer.

Tyrion Lannister'ın aldığı haberlere göre Yeşil Çatal'a yakın ekin alanları ve şişman kuleler yanmıştır. Babası Lord Tywin Lannister'ın kampında kamp takipçisi Shae ile karşılaşır. Tywin Lannister Yeşil Çatal'daki savaşta Roose'u yener.

Kralların Çarpışması

Meera Reed Bran Stark'a Gülen Ağaç Şövalyesi'nin Yeşil Çatal'ın aşağısında küçük deri kaplı bir tekne ile giden bir Crannoglu olduğunu söyler.

Üç Dişli Mızrak Kralı Robb ordusuyla İkizler'e Lord Edmure Tully ile Roslin Frey'in düğününe gittiğinde nehir yükselmişti. Robb ve sadık askerine Kızıl Düğün'de ihanet edilir, yaralı Sör Raynald Westerling'in kendini nehre attığı görülür. Daha sonra Frey'ler Catelyn Tully'nin çıplak cesedini Tully Hanesi'nin cenaze törenleri ile alay etmek için nehre atarlar.

Kılıçların Fırtınası

Lem Yeşil Çatal'ın kuzeyi boyunca yer tespiti yaptığı Tazı'yı Tuzçukuru'nda avlar ancak Kavşaktaki Han'dan geri döndüğünde daha fazla tazıya rastlar.