Yeşil Çatal Savaşı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Yeşil Çatal Savaşı
YeşilÇatalSavaşı.jpg
Ana Savaş Beş Kralın Savaşı
Tarih 298FS
Yer Yeşil Çatal doğu kıyısı, İkizler ile Yol Ağzındaki Han arası
Sonuç Lannister zaferi
Taraflar
Lannister Hanesi Stark Hanesi
Kumandanlar
Lord Tywin Lannister Lord Roose Bolton

Yeşil Çatal Savaşı, Stark Hanesi'nin Beş Kralın Savaşı sırasındaki ilk savaşlarından biridir. Savaş Nehir Toprakları'ndaki Üç Dişli Mızrak'ın kollarından biri olan Yeşil Çatal boyunca yer almıştır.

Başlangıç

Nehir Toprakları'nın kuvvetleri dağıtılmış, lordların çoğu Lannister kuvvetlerince kuşatma altında olan topraklarına dönmüş ve Sör Jaime Lannister bölgenin başkenti olan Nehirova'yı kuşatmıştır. Bu sırada babası Lord Tywin Lannister Üç Dişli Mızrak'taki Yakut Geçidi'nde hakimiyet kurar. Bu sayede Üç Dişli Mızrak'ı geçmek için Lord Walder Frey'in yönettiği İkizler dışında tek geçit ellerinde olacaktı ve Stark'ların geliş yolları kesilecekti, Lord Walder'ın tarafsız kalmasıyla Stark'larla ittifak yapmayacağını planlandı.

Bununla birlikte Robb Stark annesi Catelyn Tully'i İkizler'e göndererek ittifak kurar ve İkizler'den geçiş hakkı kazanır. Robb, Tywin ve ordusunu kandırmak için ordusunu burada ikiye böler. Yayaları ve atlıların onda birini Lord Roose Bolton komutasına verir ve Yeşil Çatal'dan Kral Yolu'nun aşağısına yürümesini emreder. Robb kendi atlı ordusunu nehrin batısına geçirir ve Nehirova'yı kuşatma altında tutan Jaime Lannister'ı gafil avlamayı umar.

Savaş

Lord Roose Bolton komutasındaki Stark ordusu gece boyu yürüyüşe geçerler ve Lannister ordularına süpriz bir saldırı yapmayı düşünürler.  Sabah erkenden saldırırlar. Bununla birlikte Lannister ordularını savaş için hazırlıklı ve düzenli buldular.

Batılı ordunun savaş düzeni ise şöyleydi;

  • Merkez: Sör Kevan Lannister tarafından komuta edilen 10.000 kişilik bir kuvvettir. Lefford, Lydden ve Serrett Lordlarnın bu birliğin içinde olmasıyla birlikte üç yüz adet ağır silahlı atlıda bulunur. Kuvvetin geri kalanını ise mızraklı askerler, okçular, baltalı askerler, kılıçlar ve mızraklılardan oluşur.
  • Sağ Kanat: Sör Addam Marbrand tarafından komuta edilen 4.000 kişilik şövalye ve ağır mızraklı askerlerin oluşturduğu bir kuvvettir. Sör Flement Brax, Crakehall ve Swyft hanelerinin üyeleride burada yer alır.
  • Sol Kanat: Sör Gregor Clegane tarafından komuta edilen tamamı atlı bin askerden oluşuyordu.
  • Öncü Kuvvet: Tyrion Lannister tarafından komuta edilen Dağ Klanları, Hürsüvariler, Paralı Askerler ve çömezlerden oluşan bir kuvvettir.
  • Yedek: Lord Tywin Lannister tarafından komuta edilen yarısı atlı yarısı mızraklı 5.000 askerden oluşuyordu.

Tywin sol kanada disiplinsiz Dağ Klanları'nı yerleştirerek Stark komutanlarını o tarafa çekmeyi hedefler ayrıca Robb Stark'ın bu savaşa katılmasını düşünür. Tywin öncü kuvvetlerin başarısız olmasını umut eder böylece Stark'lar o boşluğu doldurmak için ilerleyecek ve kanatlar tarafından ezileceklerdi. Daha sonra Kevan liderliğindeki merkez orduları sol taraftaki Kuzeyliler'e saldıracaktı. Bununla birlikte belkide gece yürüyüşünden dolayı yorgun olan Kuzeyliler Gregor tarafından yönetilen Sol kanattaki kuvvet tarafından yenilirler. Kevan bunun ardından soldaki desteğini merkeze getirir ve arkadaki tepelerden Stark kuvvetlerine saldırır. Tywin sol kanadın arkasından nehir boyunca Stark kuvvetlerinin kalıntılarına saldırır. Stark kuvvetlerinin komutanı Roose orduyu geçidin ağzına kaçırır.

Sonuç

Savaş öncesinde birlikleriyle ayrılan Robb Stark Fısıltılı Orman Savaşı'nda Sör Jaime Lannister'ın kuvvetlerini yener ve onu esir alır. Yeşil Çatal'ın aşağısına inen Roose Bolton ordularıyla yenilirken aslında daha önemli savaşlar için Lannister ordularını oyalıyordu.

Roose savaşta binlerce askerini kaybetti; Robett Glover, Ronnel Stout, Kyle Condon, Sör Aenys Frey, Elmar Frey ve ordunun geri kalanıyla kaçtı. Lord Tywin Lannister ise Jaime'ye yardım etme isteğiyle onları kovalamadı. Savaş sırasında Lord Halys Hornwood ve Mavi Çatal'lı Pate öldürülür. Lord Medger Cerwyn esir alınır ancak savaş sırasında aldığı bir yaradan ötürü Harrenhal'da ölür. Alınan diğer tutsaklar ise Harrion Karstark, Sör Wylis Manderly, Sör Donnel Locke, Sör Jared Frey, Sör Hosteen Frey, Sör Danwell Frey ve Ronel Nehir'dir.