Yeminli Kılıç

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Yeminli Kılıç
px
Yazar George R. R. Martin
Orjinal İsim The Sworn Sword
Çevirmen Yok (Bağımsız Çeviri)
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce (Orijinal)
Türkçe (Çeviri)
Kitap Serisi Dunk ile Egg'in Hikayeleri
Tür Fantastik
Önceki Gezici Şövalye
Sonraki Gizemli Şövalye

Yeminli Kılıç, George R. R. Martin tarafından yazılan bir kısa hikayedir ve ilk olarak Tad Williams, Orson Scott Card ve Neil Gaiman'ın hikayelerini de içeren Legends II antolojisinde yayımlanmıştır. Hikaye Dunk ile Egg'in Hikayeleri serisinin ikinci hikayesidir ve Gezici Şövalye hikayesinden bir buçuk yıl sonra olanları anlatır.

Hikayenin odak noktası daha önce de olduğu gibi Dunk ile Egg'in hayatının nasıl ilerlediği. Hikaye, küçük lordlara yeminli şövalyelerin yaşadığı zorluklara ve adaletsizliklere de ışık tutuyor. Feodal Yedi Krallık'ta, yeminli bir şövalye olmanın nasıl bir şey olduğunu anlatıyor.

Özet

Hikaye, Gezici Şövalye hikayesinde yaşanan olaylardan bir buçuk yıl sonra, Büyük Bahar Salgını'nın bittiği ve Menzil'de korkunç sıcakların yaşandığı sırada, başlar. Dunk, Soğuk Hendek'in Sör Eustace Osgrey'i adında, ailesini ve atalarının eski şanını kaybetmiş bir toprak sahibi şövalyeye yeminlidir. Eski zaferler içini kemirirken, Sör Eustace, Dunk ile Egg'i komşusu Leydi Rohanne Webber ile yaşadığı anlaşmazlığın içine çeker.

Dunk ve Egg, erzak almak için Dosk'a yaptıkları kısa yolculuktan dönerler. Bu sırada nehrin suyunun çekilmiş olduğunu fark ederler. Şüpheli ve umursamaz davranan Sör Bennis'in aksine durumu araştırmaya giderler. Nehir yatağını yukarıya doğru takip ettiklerinde Leydi Rohanne'nin işçilerinin bir baraj inşa etmekte olduğunu görürler. İşçiler barajı yıkmayı reddettiğinde Sör Bennis onlardan birini yaralar ve kaçar. Bu durum uzun sürecek olan kavgaların patlak vermesine yol açar.

Gezici şövalyeler Standfast'e döner ve neler olduğunu Sör Eustace'a söylerler. Yaşlı adam, Leydi Rohanne'nin adamlarından birini yaralamanın onu aşağılamak anlamına geldiğini söyler. Sör Bennis ve Dunk'a, üç köyünden adamlar toplamalarını ve onları dövüş için eğitmelerini emreder. Duncan ise Buzizi'ne bir adam gönderip Leydi Rohanne ile görüşmeyi ve ona kan parasını ödemeyi teklif eder.

Leydi Rohanne ile Duncan buluştuklarında bazı şeylerin ona söylenenlerden farklı olduğunu görür. Leydi Rohanne bir dula göre oldukça genç ve cazibeliydi. Leydi Rohanne nehrin Sör Eustace'a ait olmadığını, Blackfyre İsyanı'nda krala sadık kaldığı için Webber Hanesi'ne verildiğini söyler. Nehir, Daemon Blackfyre'ı destekledikleri için Osgrey Hanesi'nden alınmıştı.

Dunk ile Egg ayrıca leydinin kısa sürede evlenmesi gerektiğini yoksa topraklarının hepsini babasının vesayetindeki bir kuzenine devretmek zorunda olduğunu öğrenir. Babası ayrıca kızını değersiz taliplerden koruması için Sör Lucas 'Uzuninç''i görevlendirmişti. Sör Lucas bunu leydiyi bütün taliplerden korumak ve kendisiyle evlenmeye zorlamak olarak yorumlamıştır.

Leydi Rohanne ile Sör Duncan arasındaki görüşme mutlu bir şekilde bitmez. Leydi Rohanne nehri yıkmayı ve kan parası almayı reddeder. Sör Bennis'in ona teslim edilmesi gerektiğini yoksa onu gelip bizzat alacağını söyler. Sör Eustace'in isyan sırasında yaptıklarını duyan Sör Duncan, Osgrey'in hizmetinden ayrılmak ister. Ancak köylülerin, Leydi Rohanne'nin zırhlı askerleri karşısında hiçbir şansı olmadığını fark ettiğinde kalmayı seçer.

Gelecek sabah Sör Osgrey, Duncan ve Egg, Leydi Webber ve onun küçük ordusuyla buluşacakları yere doğru at sürer. Sör Duncan, Leydi Webber ile özel bir görüşme talep eder. Egg'in bir kraliyet prensi olduğunu kanıtlayan yüzüğü gösterir. Kendi yanağını leydinin adamının yarasına karşılık keser. Leydi Rohanne bundan etkilenir ancak hala Sör Eustace'in özür dilemesi gerektiğini söyler. Sör Eustace bunu reddeder. Taraflar sorunu çözmek için iki tarafın şampiyonlarının savaşmasını ister. Duncan, Sör Lucas ile dövüşür ve onu öldürür ama nehire düşer ve boğulmaya başlar.

Duncan uyandığında Sör Eustace ve Leydi Rohanne aralarındaki sorunu çözmüş ve evlenmiştir. Duncan'a Standfast'ta kalması ve muhafız başı olması teklif edilir. Ama Duncan bunu reddeder. Ayrılmak için hazırlanmaya başlar. Leydi Rohanne onunla merdivenlerde buluşur ve en iyi atını teklif eder ve özür dilemek ister. Duncan ikisini de reddeder, ama Rohanne ondan bir şeyler alması için ısrar eder. Tutkuyla öpüşürler ve Duncan onun saç örgüsünü koparır, böylece ondan bir şeylere sahip olmuş olacaktır.

Yayımlanma

Yeminli Kılıç ilk olarak Legends II antolojisinde, daha sonra Legends II: Dragon ve Sworn and King kitaplarında çizgi roman olarak yayımlanmıştır.

Önceki Dunk ile Egg hikayesinin yayımlandığı Legends antolojisinden dolayı bazı karışıklıklar var. Legends iki veya üç bölüme ayrıldı. Legends ile Legends II arasında değişen 5 yazara dikkat çekmek yerinde olur: Stephen King, Terry Pratchett, Terry Goodkind, Robert Jordan ve Ursula K. LeGuin, Legends kitabına katkıda bulundu ancak bu yazarların Legends II kitabında bir eserleri yer almadı. Onların yerine Robin Hobb, Neil Gaiman, Terry Brooks, Diana Gabaldon ve Elizabeth Haydon Legends II kitabına katkıda bulundu.

Bantam'ın ilk dört Dunk ile Egg hikayesinden, Yeminli Kılıç'ı da içeren, oluşan bir derlemeyi yayımlaması bekleniyor. Şu anda, ilk üç kitabın toplandığı Bir Yedi Krallık Şövalyesi derlemesi 2015 yılında yayımlandı.