Yol Ağzındaki Han

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
  Yol Ağzındaki Han'ın haritadaki yeri
  Yol Ağzındaki Han'ın haritadaki yeri
Yol Ağzındaki Han
Yol Ağzındaki Han'ın haritadaki yeri

Kavşaktaki Han veya Yol Ağzındaki Han, Kral Yolu'nun kuzey-güney yönünde, Batı Toprakları ile Nehir Toprakları'nı bağlayan Nehir Yolu'nun batısında ve Arryn Vadisi'ne giden Yüksek Yol'un doğusunda yer alan bir handır. Bazı zamanlar Eski Han, '"İki Taç, Zangoç Hanı, Zangırdayan Ejderha ve Nehir Hanı gibi isimlerle anılır.

Han Yakut Geçidi yakınlarında Üç Dişli Mızrak'ın kuzeyinde bulunmaktadır. Darry Hanesi'nin toprakları içinde bulunmaktadır. Beyaz taştan yapılmış kuleleri ve bacaları ile uzun boylu ve üç katlıdır. Güney kanadı yabani otların oluşturduğu öbeklerin üzerinde yükselen kazıklardan meydana gelmiştir. Kuzey kanadında saz çatılı bir ahır ve bir çan kulesi vardır. Bina kırık beyaz taşlardan örülmüş alçak bir duvarla çevrilidir. Han Masha Heddle tarafından işletilmektedir.

Tarihi

Han yüzyıllar boyunca o bölgede yer alır. Geçerli olan tarihse Kral Jaehaerys I Targaryen'in saltanatında Kral Yolu'nun yapımı sırasında inşa edildiğidir. Kral ve Kraliçe Alysanne bu handa kalmışlardır. Han onların onurlarına İki Taç olarak adlandırıldı. Sonra hana çan kulesi inşa edilince adı Zangoç Hanı olarak anıldı.

© Fantasy Flight Games

Daha sonra han Uzun Jon Heddle adlı sakat bir şövalyenin eline geçmiş, adam yaşlandığından demircilik yapmaya başlamıştı. Bahçeye asmak için dövme demirden üç başlı siyah ejderha şeklinde bir tabela asar. Tabela asıldıktan sonra rüzgarda gürültü yaptığından dolayı Zangırdayan Ejderha adı verilir.

Birinci Blackfyre İsyanı sırasında Daemon Blackfyre kendine amblem olarak siyah ejderhayı seçer. En ateşli Targaryen destekçilerinden biri olan Lord Darry tabelayı görmüş ve parçalara ayırarak onları nehre atmıştır.

Bir daha o tabela asılmamış, insanlar ejderhayı unutmuşlar ve hana Nehir Hanı demeye başlamışlardır. Lord Harroway'ın Kasabası ve Beyaz Duvarlar'ın karşısına geçmek için feribot kullanılırdı. Bununla birlikte nehir taştı ve hanın ismi de böylece unutuldu. Masha Heddle'nin dedesi nehir taştığı zaman hancıydı.

Dizi'de Yol Ağzındaki Han

Son Olaylar

Taht Oyunları

Kral'ın Şehri'ne dönerken Kral Robert Baratheon ve yanındaki kraliyet soyluları ile Kavşaktaki Han'da dururlar. Prens Joffrey Baratheon hanın kuzeyinde Yakut Geçidi yakınlarında Ulukurt Nymeria tarafından yaralanır.

Catelyn Tully ve Sör Rodrik Cassel Kavşaktaki Han'da kalmışlardır. Orada Tyrion Lannister ile karşılaşmışlar ve ayrılırken onu tutuklayıp yanlarında götürmüşlerdir. Masha Heddle soylulara kavgalarını başka bir yerde yapmaları için yalvarmış ama reddedilmiştir.

Sonra Lord Tywin Lannister handakilerden intikam almak için Masha ile kalanları asarak öldürmüş ve orayı karargah olarak kullanmak için ele geçirmiştir. Tyrion Kartal Yuvası'ndan  ayrıldıktan sonra Dağ Klanları'ndan insanlar ile birlikte burada babasıyla karşılaşmıştır.

Kralların Çarpışması

Tywin Harrenhal'a gittikten sonra Lord Roose Bolton kavşağı Lannister'ların elinden almış ve muhtemelen Han'ı da ele geçirmiştir.

Arya ve Tazı Han'da Polliver'ı öldürür

Kılıçların Fırtınası

Sandor Clegane ve Arya Stark Kavşaktaki Han'da Dağ'ın üç adamıyla karşılaşırlar. Kısa bir diyaloğun ardından Sandor ve Arya Polliver, Vadeci ve yaverini öldürür ama Sandor dövüş sırasında ciddi şekilde yaralanır.

Kargaların Ziyafeti

Masha Heddle'ın yeğeni teyzesinin ölümünden sonra hanı bir genelev olarak tekrar açar ama bir asil tarafından öldürülünce han boş bırakılır. Yakın zamanda Masha'nın kız yiğenlerinden ikisi hanı tekrar açmış ve yetim çocuklar için bir sığınak haline getirmişlerdir. 

Brienne, Podrick, Septon Meribald ve Sör Hyle Hunt Kavşaktaki Han'ı ziyaret ederler. Hanın çevresinde Tuzçukuru Yağmalanması'nın faillerine ait asılmış cesetler görürler. Orada demirci olarak çalışan Gendry'i bulurlar, hanın Sancaksız Kardeşlik'le bağlantılı olduğunu anlarlar. Haydut birliği Cesur Dostlar hana geldiğinde kavga çıkar. Rorge ve Isırık öldürülür ve Kardeşlik onlardan Tazı'nın miğferini geri alır.