Yronwood Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Yronwood Hanesi
YronwoodCoA.png
Hane arması Kum zemin üzerinde siyah bir kale kapısı ızgarası
Sözler Yolu Koruruz
Yerleşke Demir Ormanı
Şimdiki Lord Lord Anders Yronwood
Bölge Dorne
Unvan Kraliyetkanı

Yronwood Lordu

Taş Yol Muhafızı
Varis Gwyneth Yronwood
Bağlılık Martell Hanesi
Lord Anders Yronwood'un onur muhafızları – by Tomasz Jedruszek. © Fantasy Flight Games
Lord Yronwood'un mızraklıları – by Tomasz Jedruszek. © Fantasy Flight Games

Demir Ormanı'ndan Yronwood Hanesi Dorne bölgesinin Martell'lerden sonraki en güçlü hanesidir ve Taşlı Yolun Koruyucuları olarak bilinirler. Rhoynar halkı ve Nymeria Dorne'a gelmeden önce bölgenin en önemli krallıklarından birisi olarak hüküm sürmektelerdi. Rhoynar göçünden sonra da krallık ünvanları olan "Kraliyetkanı" sıfatını korudular.

Yarı resmi kaynaklara göre hanenin sözleri "Yolu Koruruz"dur. Hanedanın arması kum üzerine siyah kale kapısı ızgarasıdır. Yronwoodlar genellikle sarışın ve mazi gözlüdürler.

Tarihi

Yronwood Hanesi Dorne'un yarısını yönetmiş eski bir hanedir. Yönettikleri yerler Martell'lerinkinden oldukça büyüktür. Yronwood hanesi, zirvelerin altındaki yüksek vadiler ve yeşil bayırlarda Yronwood'u kurmuşlardır ve Taşlı Yol'un, Dorne'a giden büyük yolların ikincisi, kontrolünü ele geçirmişlerdir. Toprakları iyi korunaklı ve verimli, aynı zamanda ormanlık ve değerli demir, gümüş ve kalay yataklarına sahipti. Bu da onları en zengin ve güçlü Dorne Kralı yapıyordu. Yronwood hükümranlığı Wyl'den Yeşilkan'ın başlangıcına kadar ulaşıyordu.

Eski Yronwood kralları Fırtına Kralları'yla savaşmıştı. Yoren Yronwood Kanlı Havuz Savaşı'nda Kral Genç Durran'la savaştı. Kral Olyvar Yronwood Erich VII Durrandon'ın topraklarını işgal etmişti.

Rhoynar Nymeria'yla birlikte Dorne'a geldiğinde, Martell Hanesine katıldılar ve ordusunu on kat arttırdılar. Nymeria Mors Martell'le evlendi ve kendilerini Dorne Prensi ve Prensesi ilan etti, hakimiyetlerini Nymeria'nın Savaşı'yla bütün Dorne'a yaymaya başladılar. Kral Yorick V Yronwood kendi sancaktarları Jordayne, Wyl, Blackmont, Qorgyle Haneleri tarafından destekleniyordu. Savaşın altıncı yılında Mors Üçüncü Kemik Yolu Savaşı'nda Yorick'in kılıcıyla öldü. Nymeria Martell ordularının kontrolünü eline aldı ve Yorick'in diz çöküp Sur'a gönderilmesi iki yıl sürdü. Yronwoodlar Nymeros Martell Hanesinin en güçlü sancak beyi oldular ama ilişkileri sıkıntılıydı. Yronwood hanesinin aynı zamanda Fowler Hanesi'yle de bir rekabeti vardır çünkü Fowler Hanesi Martellleri desteklemiştir.

Yronwoodlar Blackfyre İsyanı'nda asıl neden saraydaki Dorne etkilerini kaldırmak olsa da Aegor Nehir'in safına katılıp Targaryenlara ve Martelllere karşı savaştılar.

Oberyn Martell on altı yaşındayken Lord Edgar Yronwood'un metresiyle yatakta basılmış ve düello yapmışlardır. İlk kan akıtan düelloyu kazansa da, Edgar'ın yaraları iltihaplandı ve kısa sürede öldü. Bu da Kızıl Yılan'ın bıçağının zehirli olduğu dedikodularına yol açtı. Oberyn sürgün için Özgür Şehirler'e gitti.Kan borcunu ödemek için. Prens Doran Martell daha sonraları ikinci çocuğu Quentyn Martell'i Edgar'ın torunu Anders Yronwood'la büyümesi için Yronwood hanesine gönderdi. Quentyn kazadan on yıldan fazla süre sonra gönderilmişti. Quentyn Yronwood'a yaver olarak hizmet etti. Quentyn amcası Oberyn yerine Anders tarafından şövalye ilan edilmeyi seçti.

Son Olaylar

Kargaların Ziyafeti

Beş Kralın Savaşı devam ederken Doran Martell'in emirleriyle Lord Anders Demir Ormanı'nda bir ordu topladı. Anders, Sör Balon Swann'ı ziyafet gerekçesiyle iki hafta oyaladı.

Ejderhalarla Dans

Sör Cletus Yronwood ve Sör Archibald Yronwood , Quentyn Martell'e Daenerys Targaryen'i bulma görevinde refakat ettiler. Oğlunu ve kuzenini Quentyn ile yolladığından beri büyük ihtimalle Lord Anders, Doran Martell'in Targaryen Hanesi'ni tekrar tahta geçirme planları konusunda bilgilendirmiş ve görevlendirmiştir. Cletus Yronwood yolda korsanlar tarafından öldürülmüştür fakat Archibald Yronwood Meereen'e varmıştır.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Yronwood Hanesi

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde anlatılan olaylar sırasındaki bilinen üyeleri:

Tarihi Üyeler

Yronwood Hanesi'ne Yeminli Haneler

Coats of arms of None.png Drinkwater Hanesi