Zeki Lann

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
LannisterHanesi.png
Lann
LannisterHanesi.png
Lann the Clever.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Zeki Lann
Bağlılık Lannister Hanesi
Irk İlk İnsanlar/Andal (Tartışmalı)
Doğum Kahramanlar Çağı
Kitap(lar) Taht Oyunları (Bahsedildi)
Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)

Zeki Lann, Kahramanlar Çağı'ndan efsanevi Lannister Hanesi kurucusudur.

Hayatı

Lannister Hanesi'nin kökleri çoğunlukla Andallar'a dayanırken, Zeki Lann'in İlk İnsanlar'ın soyundan geldiği anlatılır. Hikayenin farklı bir versiyonuda anlatılan ise kendisinin Dar Deniz'in ötesinden gelen bir maceracı Andal olduğudur.

Lann şarkıcılar ve hihayeciler arasında oldukça popülerdir.[ [Menzil]]'de anlatılan hikayelerde Lann'in, Tilki Florys ya da Rowan Altınağaç'ın piç doğumlu çocuğu olduğu anlatılır, Batı Toprakları'nda ise Lann'in Garth Yeşilel'in oğullarından birinin kılığına girerek onu aldattığını - Garth'ın o kadar çok çocuğu vardı ki farkı anlayamadı - ve Garth'ın çocuklarına ait olan mirasın belli bir kısmını alarak kaçtığı anlatılır. Popüler hikayelerden birinde Lann'in Casterlyleri kandırarak Casterly Kayası'nı kendisine aldığı ve bunu yaparken sadece zekasını kullandığı söylenir. Diğer bir hikayede saçlarını parlatmak için güneşten altın çaldığı söylenir. Bazılarına göre Lann hala kalenin içinde bir yerlerde dolaşmaktadır.

Casterly Kayası'nı nasıl ele geçirdiğiyle ilgili hikayeler farklılaşmaktadır. En kabul gören hikayelere göre Zeki Lann, Kaya'ya giren gizli bir geçit bulmuştur, Kaya'nın girişi öyle darmış ki Lann'in kıyafetlerini çıkarıp üzerine tereyağı sürerek geçmesi gerekiyormuş. İçeri girdikten sonra uyuyan Casterlyler'in kulaklarına tehditler fısıldamış, karanlıkta şeytan gibi ulumuş, bir kardeşin değerli eşyasını çalıp diğerinin odasına koymuş. Muhtemelen Casterlyler'i birbirine düşürmüş ve en sonunda Casterlyler'i Kaya'nın perili olduğuna ikna etmiştir

Hikayenin bir başka versiyonunda Lann Casterlyler'i kaleden çıkarmak için aynı çatlaklardan fareler, sıçanlar ve diğer haşaratlar sokmuştur. Bir başkasında ise, Kaya'nın içerisine devasa bir aslan sokmuş, aslan Lord Casterly ile oğullarını parçalamış ve daha sonra Lord Casterly'nin karısını ve kızlarını kendisine almıştır. En müstehcen hikaye ise, Lann bir gece Casterly bakirelerini uyurlarken kaçırmış, ve dokuz ay sonra, bakireler altın saçlı çocuklar doğururduklarında kimseyle bir cinsel ilişki yaşamadıklarına dair yemin etmişlerdir.

Aliüstat Perestan'a göre Lann Casterlyler'in hizmetinde çalışırken lord'un kızını - ya da kızlarını - hamile bırakmış ve lordu kızıyla evlenmeye ikna etmiştir. Yandel ise eğer lordun meşru bir oğlu yoksa, o zaman Kaya'nın Casterly Lordu'nun kızına, dolayısıyla kocası olan Lann'e geçeceğini söylemiştir. Her ne olursa olsun, Casterly Hanesi aniden tarih sahnesinden silinmiş ve o zamana kadar görülmeyen Lannister Hanesi ortaya çıkmıştır.

Sanılana göre Lann 312 yaşına kadar yaşamış ve güzel, temiz ve saçları "güneş kadar sarı" yüz cesur oğlu ve yüz zeki kızı olmuştur. Birkaç nesil içinde, Lann'in çocukları o kadar çoğalmış ki Casterly Kayası'na sığmaz olmuşlar. Hanenin diğer kollarının üyeleri Casterly Kayası'nın altındaki yakın köye gidip burayı yükselterek ve büyük bir şehir haline getirerek Lannis Limanı'nı yapmışlar.