Game of Thrones - Sezon 1

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Sezon 1 sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Game of Thrones - Sezon 1
Sezon 1 Poster.jpg
Tanımlama
Toplam Bölüm 10
Yayın Tarihi (HBO) 17 Nisan 2011 – 19 Haziran 2011
DVD Çıkış Tarihi 6 Mart 2012
Sezon Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"Sezon 2"

Sezon 1, serinin ilk sezonudur. 23 Temmuz 2010 ve 18 Aralık 2010 tarihleri arasında çekimleri tamamlanmıştır. İlk gösterim tarihi ise 17 Nisan 2011'dir. Sezon 1'in ana çekim bölgeleri Kuzey İrlanda ve Malta'dır. Sezon 1'in toplam bütçesinin ise 60 milyon dolar olduğu biliniyor.

1.Sezon çoğunluk olarak George R.R. Martin'in Buz ve Ateşin Şarkısı adlı serisinin ilk kitabı olan Taht Oyunları'ndan uyarlanmıştır. Fakat bazı karakter ve olaylar 2.Sezona zemin sağlaması için serinin ikinci kitabı Kralların Çarpışması'ndan uyarlanmıştır. Ayrıcada ilk kitaptan bazı karakter ve olaylar ise bütçe sorunları nedeniyle 2.sezona aktarılmıştır.

Türkiye'de 1.Sezon Cnbce kanalı tarafından 19 Eylül 2011 tarihinde yayınlanmaya başlamış ve 27 Kasım 2011'de son bulmuştur. Halen sezon tekrarları e2 ve Cnbce'de gösterilmektedir.(2012 Ağustos)

Olay Dizisi

Sezon 1 çekimleri birkaç ay süreyle ve gerekli mevsimler boyunca dünya üzerine yayılmıştır. Dizi Westeros kıtasındaki birleşik Yedi Krallık'ın uzun yazdan çıkmasının ve kışın yaklaşması ile başlar. Lord Eddard Stark'ın eski ve yakın arkadaşı Kral Robert Baratheon, eski Kral Eli ve Eddard'ın akıl hocasıJon Arryn'nin ölmesi üzerine kendisinden yeni Kral Eli olmasını ister. Eddard, Jon'un öldürüldüğü ile aldığı bir mesajdan sonra isteksiz de olsa bu görevi kabul eder.

Bu arada, Robert'ın tahta hak iddia edenleri yok etmesinin ardından batı kıta olan Essos'a sürülen Targaryen Hanesi'nin çocukları, Westeros'a dönmenin ve 'gaspçı'yı tahttan indirmenin yollarını aramaktadırlar. Bu amaçla Viserys Targaryen, kız kardeşi Daenerys Targaryen ve 40.000 Dothraki'nin lideri olan Khal Drogo arasında bir evlilik düzenler. Amacı ise Dothraki ordusunu Westeros'u işgalinde kullanmaktır. Daenerys ise sadece Kral Robert'ın suikastçılarından ve abisinin entrikalarından sığınacak güvenli bir yer arar.

Son olarak da Yedi Krallık'ın kuzeyini çevreleyen Sur'un yeminli kardeşleri olan Gece Nöbetçileri, binlerce yıldır buzdan yapılmış devasa surda bekçilik yapmaya devam etmektedir. Nöbet Sur'u, Sur'un Ötesi'nde yaşayan yabanıllar'ın yağmalarından korumakla görevlidir. Fakat bazı söylentilere göre Daimi Kış Toprakları'n da yeni bir tehdit söz konusudur.

Oyuncular

Ana Kadro


Konuk Oyuncular

Sur'daki Karakterler
Kuzey'deki Karakterler
Güney'deki Karakterler
Kral Toprakları'ndaki Karakterler
Essos'taki Karakterler


Bölümler

  • Bölüm özetleri cnbce.tv sitesinden alıntıdır.
# Bölüm İsmi Yönetmen Yazar Orjinal Yayın Tarihi Amerika reyting
(milyon)
1 "Winter Is Coming" Tim Van Patten David Benioff & D. B. Weiss 17 Nisan, 2011 2.22
Dizinin ilk bölümünde muhafızlar Gece Nöbetçileri’nden ayrılan bir kaçak yakalarlar. Lord Eddard Stark’ın (Ned Stark) Kışyarı'nda hükümdarlığı desteklenirken surların kuzey tarafındaki kanunsuz topraklarda tehlike çanları çalmaya başlamıştır. Lord Ned akıl hocası karısı Catelyn’den Jon Arryn’nin krallığın başkenti Westeros’ta öldüğünü öğrenir. Bu arada Kral Robert, Ned’e sağ kolu olma görevini teklif etmek üzere kuzeye doğru yola çıkmıştır. Kral Robert, Kraliçe Cersei ve Lannister ailesinin diğer üyeleri (Kraliçe’nin ikiz kardeşi Jaime, cüce kardeşi Tyrion, Cersei’nin oğlu ve varisi 12 yaşındaki Joffrey) ile birlikte Kışyarı’na gelir. Eski dostu olan Kral’ı reddedemeyen Ned krallıktan ayrılmaya hazırlanmaktadır. Dar Deniz’in ötesindeki Pentos’ta ise Viserys Targaryen tahtı tekrar ele geçirebilmek için planlar yapmaktadır. Kız kardeşi Daenerys’in göçebe Dothraki savaşçılarının lideri Drogo ile evlenmesini ister. Karşılığında ise savaşçıların sadakatini kazanacaktır. Bu arada Jon Kar Gece Nöbetçileri’ne katılmak için kuzeye Sur'a doğru yola çıkmaya karar verir. Meraklı Tyrion da ona eşlik eder. Ancak genç Bran’in başına gelenler onlara engel olur.
2 "The Kingsroad" Tim Van Patten David Benioff & D. B. Weiss 24 Nisan, 2011 2.20
Bran kuleden düşüşünün ardından mucizevi bir şekilde hayatta kalırken Cersei ve Jaime ihanetlerinin ortaya çıkması konusunda endişelidirler. Catelyn, Bran’e bakmak için Kışyarı'nda kalırken kral eli olmayı kabul eden Ned kızları Sansa ve Arya birlikte kuzey topraklarından ayrılır. Jon Kar, Gece Nöbetçileri kardeşliğine katılmak için sura doğru yol alır. Tyrion Jon’a katılmak için ailesiyle birlikte güneye gitmekten vazgeçer. Bu arada Dany yeni eşi Drogo’yu nasıl mutlu edeceğine odaklanmıştır. Viserys ise tahtını geri almak için beklemektedir. Catelyn, Bran’i birinin öldürmeye çalıştığından şüphelenir ve iz sürmeye başlar. Kral eli olan Ned ise kraliyet topraklarında zor durumdadır.
3 "Lord Snow" Brian Kirk David Benioff & D. B. Weiss 1 Mayıs, 2011 2.44
Uzun bir yolculuğun ardından krallık topraklarına varan Ned geçmişi ve krallıktaki geleceği ile karşı karşıyadır. Yeni danışmanlarından Crown’un ahlaksızlığını öğrenir. Kara Kale’de ise Jon Kar (Snow) zor zamanlar geçirmektedir. Bran’in düşmesinde Lannisterler’in parmağı olduğundan şüphelenen Catelyn kocasını gizlice takip eder. Ancak eski dostu genelev sahibi Petyr Baelish tarafından enselenir. Cersei ve Jamie, Bran’in iyileşmesiyle endişeye kapılırken Arya kılıç çalışmalarına devam etmektedir.
4 "Cripples, Bastards, and Broken Things" Brian Kirk Bryan Cogman 8 Mayıs, 2011 2.45
Ned, Arryn’nin ölümü ile ilgili araştırma yapmaktadır. Ölmeden önce Arryn’in okumak istediği kitabı bulur ve Kral Robert’ın gayrimeşru çocukları olduğunu öğrenir. Bu arada Robert ve misafirleri Ned’in istemeyerek düzenlediği bir turnuvaya tanıklık ederler. Jon, Kara Kale’ye gelen korkak Sam’i diğerlerine karşı korurken Viserys ile yaşadıkları kavga Daenerys’i hayal kırıklığına uğratır. Sansa gelecekte bir kraliçe olduğunu hayal ederken Arya’nın hayalleri ise bambaşkadır. Catelyn kocasının müttefikleri ile görüşür. Tyrion ise yanlış zamanda yanlış yerdedir.
5 "The Wolf and the Lion" Brian Kirk David Benioff & D. B. Weiss 15 Mayıs, 2011 2.58
Ned, Jon Arryn’in ölümünü araştırmaya devam ederken Arya, babasına karşı bir komplo düzenlendiğini duyar. Bu arada Sansa mızrak dövüşü sırasında "Çiçeklerin Şövalyesi" olarak bilinen Sör Loras Tyrell’den çok etkilenir. Catelyn tarafından esir alınan Tyrion bir saldırı sırasında Catelyn’e yardım eder. Tyrion’ı kardeşi Lysa’ya görüten Catelyn hoş karşılanmaz. Daenerys’in Dothraki'den bir çocuk sahibi olacağını duyan Kral Robert gelecekte olası bir Targaryen saldırısına karşı Daenerys’in öldürülmesini emreder. Ancak bu olay Ned ile arasında büyük bir tartışmaya neden olur ve Ned önemli bir karar verir. Bu arada Bran annesinin onu yalnız bırakmasına çok öfkelidir.
6 "A Golden Crown" Daniel Minahan Hikaye: David Benioff & D. B. Weiss
Televizyon Uyarlaması: Jane Espenson ve David Benioff & D. B. Weiss
22 Mayıs, 2011 2.44
Jaime ile yaşanan kavganın ardından Ned, Robert’ın yanında gözlerini açar. Robert’ın isteğiyle tekrar krallığa dönen Ned, Kral Robert avdayken onu yerini alır. Bu arada Bran ormanda bir saldırıya maruz kalır. Kartal Gözü'de ise Tyrion tüm suçlarını itiraf eder ve Lysa’dan bir duruşma talep eder. Ned, Yedi Krallık’ın dört bir yanında belli başlı olaylara neden olacak bir karar verir. Joffrey, Sansa’dan özür dilerken Viserys, Drogo’dan Daenerys için ona vaat ettiği son ödemesini alır.
7 "You Win or You Die" Daniel Minahan David Benioff & D. B. Weiss 29 Mayıs, 2011 2.40
Ned, Jon Arryn’in ölümü ve sakladığı sırlarla ilgili Cersei ile yüzleşir. Aklı, ortadan kaybolan amcası Benjen’de olan Jon, Gece Nöbeçliği yemini eder. Sör Jorah, Daenerys’i ölümden kurtarırken Drogo, Dar Deniz’i aşmaya ve Yedi Krallık’ı ele geçirmeye karar verir. Robert avdan ağır yaralı olarak geri döner ve Ned’e vasiyetini yazdırır. Tywin, Lannisterların geleceği için Jaime’den olması gereken adam gibi davranmasını ister. Joffrey babasının yerine geçmeye hazırlanırken Ned’in onlara bir sürprizi vardır.
8 "The Pointy End" Daniel Minahan George R. R. Martin 5 Haziran, 2011 2.72
Ned’in yakalanmasının ardından Syrio ve Arya, Lannister korumaları ile karşı karşıya kalırlar. Bu arada Cersei kendi çıkarları için Sansa’ya baskı yapmaktadır. Sansa babası için Joffrey’den merhamet dilerken yeni krala itaat etmesi için çağrılan Robb, Lannisterlar’a karşı babasının kuzey müttefiklerini toplar. Surlarda ise Jon ve Gece Nöbetçileri eski bir düşman ile karşı karşıyadırlar. Tyrion tepedeki kabileler ile bir ittifak oluşturur. Drogo’nun ordusu ise dar denizden Yedi Krallık’a doğru ilerlemektedir.
9 "Baelor" Alan Taylor David Benioff & D. B. Weiss 12 Haziran, 2011 2.66
Ned hayati bir karar verir. Catelyn, Robb’un güneye doğru ilerleyebilmesi için Walder Frey’den yardım ister. Ancak bu yardım karşılıksız değildir. Kendine Shae adında bir kadın tutan Tyrion babası tarafından ön cephede savaşmaya zorlanır. Robb ilk büyük zaferini kazanır ve değerli bir esir yakalar. Bu arada Jon kahramanlığından dolayı ödüllendirilirken Üstat Aemon hakkında bir gerçeği öğrenir. Dar Deniz’in ötesinde Drogo’nun yarası daha da kötüye gitmektedir. Danny ise Quotho’ya meydan okur. Bu bölümde Shae rolünde Sibel Kekilli’yi izliyoruz.
10 "Fire and Blood" Alan Taylor David Benioff & D. B. Weiss 19 Haziran, 2011 3.04
Yedi Krallık’ta trajik haber yayılırken Catelyn oğlunun düşmesine neden olan Jaime’yi sorgular. Ned’in başına gelenlerin ardından Robb’un kaderi sonsuza dek değişir. Tyrion babasının şaşırtıcı kararı ile kral eliolmak için güneye gider. Arya krallıktan kaçabilmek için yeni bir kimliğe bürünmeyi reddederken Joffrey’nin yaptıkları Sansa’yı korkutmaktadır. Jon ise Gece Nöbetçileri ve ailesi arasında seçim yapmak zorundadır. Denizin diğer tarafında ise Dany aşkı için çok ağır bir bedel öder.