Gece Nöbetçileri

Game Of Thrones Viki sitesinden
Arstan (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 13.27, 11 Mart 2013 tarihli sürüm (Sayfa oluşturdu, içeriği: 'thumb|400px|Marc Simonetti ©'den Sur '''Gece Gözcüleri''', Yedi Krallığın kuzey sınırı Güçlendiren Büyük ...')
(fark) ← Önceki hâli | En güncel hâli (fark) | Sonraki hâli → (fark)
Şuraya atla: kullan, ara
Marc Simonetti ©'den Sur

Gece Gözcüleri, Yedi Krallığın kuzey sınırı Güçlendiren Büyük [[[Sur]]’u korumakla görevli askeri bir birliktir. Diyarı Surun arkasındakilerden korurlar. Bu birlik, Diğerlerini püskürtüldüğü zamanlarda kahramanlar çağında kurulmuştur. Gece Gözcüleri sadece siyah giyerler.

Tarihi

Gece Gözcüleri muhtemelen ilk adamların krallıklarının düşmesinden sonra ayakta kalan, Andal İstilası ve Fetih Savaşları sonrasında da devam eden Yedi krallıktaki en eski birliktir. Yaklaşık 8,000 yıl önce Uzun Gece olarak bilinen dönemden sonra kurulmuştur. Bitmeyen gecenin altında daimi kış topraklarından gelen Diğerleri ( The Others), Gece Gözcüleri’nin Şafak Savaşı’na kadar Westeros’un büyük kısmı harap haline getirmişlerdir. Tehdit geri püskürtüldek sonra Mimar Brandon Stark tarafından Yedi Krallığı korumak için ve Diğerleri’nin geri dönmesini önlemek için Sur inşa edilmiştir. Kahramanlar Çağı boyunca Ormanın Çocukları Gece Gözcülerine yüz Ejderhacamı (obsidian) haçer verirdi.

Ama ardından Gece Kralı olarak anılan onüçüncü Lord Kumandan’ın yozlaşmasıyla asla gelmeyen Diğerleri tarafından saldırılmıştır. Ayrıca, bazen yabanılların kralları kuzey topraklarına hücüm girişimlerinde bulunurlar. Azar azar, Gece Gözcüleri asıl misyonlarınını unutarak sadece yabanıllerle savaştı, ama onların görevleri Diğerlerine karşıydı. Yıllar geldi geçti, Gözcülerin amacı daha az belirgin hale geldi ve yedi krallığın çoğunun Suru boşlamasıyla günden güne insan gücü azaldı. Sadece kuzeyde, Starklar eski günleri hatırlar ama onlar bile çocukları korkutmak için anlatılan Diğerleri figüründen fazlasına inanmazlar.

Bir zamanlar Gece Gözcüleri on binin üstünde kuvvetli adam, yüz birliği ve ondokuz kalesiyle övünürdü. Sadece Kara Kale bütün hizmetlileri, teçhizatları, beş bin dövüşçüsü ve atlarıyla dörde bölünürdü. Kuzeyin yüksek doğumluları geleneksel olarak onurla hizmet etmek için Sura giderdi. Varislik sırasında geride olan bir çok kuzey hanelerinin genç çocukları siyahlara bürünürdü.Aegonun fethinden 300 yıl sonra sadece üç kale kullanılıyor ve gece gözcülerinin sayıları binin altına indi. Sadece bu da değil, gece gözcülerinin büyük kısmı Yedi Krallığın istenmeyen adamlarından oluşuyor; köylüler, borçlular, kaçakçılar, tecavüzcüler, hırsızlar ve piçler. Sadece birkaçı boğazın güneyinden gelen asil ve şövalye ailelere mensub ki onların Sura gelme sebebi de savaşta yanlış tarafa hizmet etmeleri ve politik entrikalarda yanlış yapmalarıdır.

Üstat Pycelle‘e göre Sur dünyanın diğer tarafındadır ve haberler oraya geç ulaşır.

Organizasyon Yapısı

=Bünye

Koruyucular Sur'u yabanıllar ve diğerlerinden korur.
İnşaatçılar Sur'u yükseltirler.
Kâhyalar kritik görevlerin paylaştırılmasını üstlenir.

Gece gözcüleri üç gruptan oluşur: Koruyucular, İnşaatçılar ve Kahyalar. Bunların hepsi Lord Kumandana bağlıdır ve her biri baş koruyucu, baş inşaatçı ve baş hizmetkar olarak adlandırılan kendi kumandanına sahiptir.

 • Koruyucu : Gözcü kardeşliği Suru beklerken, koruyucular ana dövüşçü güçtür.Surun arkasında tekinsiz ormanda devriye gezerler ve izcilik görevlerini yerine getirirken yabanıllar karşısında hayatta kalma konusunda beceriklidirler. Onlar Surı aktif olarak korurlar ve kanunsuz vahşiler ve diğerleri gibi gizemli yaratıklar gibi gözcülerin düşmanlanrından sağ salim kurtulmalıdırlar.
 • İnşaatçılar : İnşaatçılar Sur, Kaleler ve teçhizatlarla ilgilenirler. Duvarcı, marangoz, madenci ve odunculardan oluşur.
 • Kâhyalar : En geniş birliktir. Kritik görevlerin paylaştırılması, her gün hayati hizmetlerin sağlanması gibi görevleri vardır. Avcı, çiftçi, toplayıcı (odun), aşçı, terzi, demircilerden oluşur. Ayrıca gözcülerin ihtiyaçlarını karşılamak için ve sura adam toplayan görevliler de bu birlikte çalışır. Güneyle yapılan alış-verişler bu kişilerden sorulur. Diğer üyeler gibi zamanı geldiğinde savaşmak için basit savaş eğitimi almışlardır.

Kâhyalar arasında okuma, yazma, hesaplama gibi yeteneği olanlar, kendilerine en uygun görevlere getirilirler. Yeterli miktarda birkaçı okuryazardır ama gözcülerde her adam için bir amaç vardır. Kahyalar aynı zamanda lord kumandan gibi rütbelilere hizmetle görevlidirler. Kısaca Gece Gözcülerinin idaresi kâhyaların elindedir.

Liderlik

Gece Gözcülerinin Lord Kumandanı’nın seçimlerinde yetkili kişi yine Gece Gözcülerinin kendisidir. Gece gözcülerini her adamı lord kumandan olmak için adaylığını koyabilir. Bir lord kumandan ölene kadar görevini yürütür, ölünce de yeni lord kumandan gece gözcüleri tarafından seçilir. Lord kumandan için genellikle koruyucular önerilir. Lord kumandan ve rütbelilerin çoğu Westeros’un üst tabakasından toplanır. Bir aristokratın ve ya şövalyenin üst rütbeden bir pozisyonda yeri garantidir ama bazı alt tabakadan gelmiş güçlü ve etkili kardeşlerden Qhorin Yarımel, Blane ve Cotter Pyke (bir korsaın piçi, Kıyıdaki Doğugözcüsünün komutanı) önemli rütbelere gelebilmişlerdir. Gözcüler, halktan birinin liyakata göre yükselebildiği, lordlar ve şövalyeler üzerinde kontrol sağlayabildiği, hatta Gece Gözcülerinin LLord Kumandanlığına kadar yükselebildiği, feodal Westeros’taki birkaç yerden biridir.

Nöbete Dahil Olma

Daha önceleri, Sur’a hizmeti onur ve görev için özverili bir işaret sayan birçok şövalye, onurlu adam ve soylular gönüllü olarak siyahları giyerdi. Bugün, Gece Gözcüleri sadece bir cezalandırma yöntemi olarak görülmeye başlamıştır; Westeros’un en düşük şövalyeleri ve gezgin kargalar tarafından zindandan kurtulanlar için bile daha az uygundur Gece Gözcülerine katılmak. Gözden düşen soylular, piçler ve soyluların istenmeyen meşru çocukları siyah giymeye “teşvik” edilir, bugünün gözcüleri öfkeli ve memnunsuzdur.

Gönüllü gelenler yemin etmeden önce eğitimler devam ederken ayrılmakta özgürdür ama yemini ettikten sonra ayrılamazlar. Her firari ölümle yargılanır. Yeminleri ettikten sonra gözcüler evlenemezler, çocuk sahibi ve ya toprak sahibi olamazlar. Kardeşler, aileleriyle bağlarını koparmaya teşvik edilir, tabii eğer sahip olabilecek kadar şanslılarsa.

Gece gözcülerinin adamları tamamen siyahları giyer, bir geleneksel olarak yabanıllar arasında “kargalar” olarak anılırlar. Bu isim küçümsemek için kullanılırken Gece Gözcüleri’nin çoğu bu lakabı kendileri de kullanarak benimsemiştir. Kendilerini genellikle “ kara kardeşler” olarak anarlar, şarkılarda “Surun kara şövalyeleri” geçerler.

Yemin

Bir acemi siyahları giymeye hazır hale geldiğinde,Yedi'ye inanıyorsa bir septte,Eski Tanrılar'a inanıyorsa da bir yürek ağacının önünde diz çökerek şu sözlerle yeminini eder :


"Gece çöker ve şimdi benim nöbetim başlar. Bu ölümüme kadar sona ermeyecek. Hiçbir eş almayacağım, hiçbir toprağa sahip olmayacağım, hiçbir çocuğa baba olmayacağım. Hiçbir taç giymeyeceğim ve hiçbir şan kazanmayacağım. Mevkimde yaşayacak ve öleceğim. Ben karanlıktaki kılıcım. Ben duvardaki gözcüyüm. Ben soğuğa karşı yanan ateşim, şafağı getiren ışığım, uyuyanları uyandıran narayım, krallıktakileri koruyan kalkanım. Bu gece ve gelecek tüm gecelerde yaşamımı ve onurum Gece Gözcüleri’ne adıyorum."

Bir siyah kardeşinin görevlerini şu sözlerle övgü ile bitirmek adettendir; "Ve şimdi onun saati sona erdi."

Varlık

Gözcüler tarafından terkedilmiş bir kale(MarcSimonetti ©).
Sur'un ve Kalelerin Haritada yeri

Gece Gözcüleri Kaleleri

Gece Gözcüleri’nin yüz birliğe yetecek ondokuz kalesi vardır ama şimdiye kadar en fazla onyedisi aynı anda kullanılmıştır. Bugün azalan gücüyle sadece birkaçını geçindirebilir. Kaleler garnizonlara kapalı, kışlalar birleştirilmiş, ambarlar, kuleler ve dış binalar kapalıdır. Normal halkı Gözcülerden korumak için duvarları yoktur. Sur’a tüm tehditler kuzeyden gelir. Güneyden gelebilecek saldırılardan korkmalarına gerek yoktur, çünkü yeminleri gereği yedi krallığın savaşlarından uzak dururlar.

Şimdilerde, insan gücü sıkıntısından dolayı sadece Gölge Kule, Kara Kale ve Kıyıdaki Doğugözcüsü kullanılır.Lord Kumandan Kar ve Stannis'in desteğiyle Gece Kalesi daha birçok kaleye yeni garnizonlar yerleştirilmeye başlanır. Kaleler arası devriyeler düzenli olarak yapılır, ama sayı azlığından dolayı devriyeler seyrekleşmiştir. Şimdi gözcüler surun üstünde katırlar kullanırlar. Çünkü çakıl dökülmemiş eski kaleler arası yollar vardır. Katırlar görevleri için doğu gözcüsünde yetiştirilir.

Batıdan doğuya Gece Gözcüleri kaleleri

Köprüdeki BatıgözcüsüGölge KuleDevriye DurağıBozkalkanTaşkapıKırağı TepesiBuziziGece KalesiDerin GölKraliçe KapısıKara KaleMeşe KalkanHavuzdaki OrmangözcüsüSamur KaleKafiye Kapısı - Uzun MezarMeşalelerYeşilkalkanKıyıdaki Doğugözcüsü

En Çok Kullanılanlar

Kara Kale, en geniş muhafaza edilen, Kral yolunun sonunda yaklaşık altı yüz kardeşi barındıran kaledir. Gölge Kule, Gözcülerin en batı ileri karakolu, iki yüz kardeş tarafından korunur. Kıyıdaki Doğugözcüsü, en küçük garnizonlu Gece Gözcüleri’nin liman kasabası Gece Kalesi, Gece Gözcüleri’nin en eski ve en büyük kalesi. Sadece Kara Kardeşlere yeminlilerin açabildiği ağaç setler şekilde şekillendirilen antik bir sihirle mühürlenmiş "Kara Kapı"’ya açılan bir yol bulunur. Derin Göl, Gece Kalesine yedi mil doğusundadır. İnşaatını iyi kraliçe Alysanne Targaryen üstlenmiştir. Kraliçe Kapısı, orijinal ismi Kar Kapısı'dır, iyi kraliçe Alysanne Targaryen’in Sur ziyareti boyunca burada kalınca yeniden isimlendirilmiştir.

Lütüf ve Yeni Lütüf

Kuzey kralı Brandon Stark tarafından Sur’a verilen, Sur’dan güneye 25 feet uzaklıktaki alan arasında kalan bölgeye lütuf denir. Yıllarca lütüf toprakları Gözcüler tarafından sürüldü, ama sayı azalınca saban süren, arılarla ilgilenen, meyve yetiştiren ve daha fazla toprağı ıslah eden kişi sayısı da azaldı. Arabulucu Jaehaerys’ın karısı Alysanne tarafından, diyarı korumalarının ödülü olarak gözcülerin isteğiyle Gözcülerin topraklarını iki katına çıkarmışlardır. Kasabalar ve köyle vergileriyle, iyiliklerini ve işçiliklerini sunmalarıyla Gece Gözcüleri’ni desteklemek için yeni lütüfa yerleştirilmiştir. Zamanında, insanlar yabanılların saldırılarından korkup yeni lütüftan güneye, dağlara ve ya Umber topraklarına, Kral Yolunun doğusuna göç etmek zorunda kaldılar. Böylece Sur’a ve Gece Gözcüleri’ne yapı desteği azaldı.

Kara Kale’ye en yakın yerleşke olan Köstebek Kasabası, gece gözcülerinin uğrak yeri olan olan genelevlerin bulunduğu bir yer altı yerleşimidir.

Gemiler

Gece Gözcüleri Doğugözcüsünde küçük ve hızlı gemiler kullanır. Bunlardan bazıları: Karakuş, Fırtına Kargası ve Talon'dur.

Tanınmış Üyeler

998. Lord Kumandan Jon Kar(Marc Fishman ©)

Bilinen Lord Kumandanlar

 • Lord Jeor Mormont, Gözcülerin 997. Lord Kumandanı, nam-ı diğer “Yaşlı Ayı”. Son yıllara doğru başta Baş Koruyucu Benjen Stark olmak üzere birçok koruyucunun Sur’un diğer tarafında kaybolmasından endişelenmiştir. Ayrıca daha çok yabanılın hem surun güneyine kaçması, hem de daha büyük miktarlarda toplulukların ortadan kaybolması ve tehditlerin buluşması endişeleri arttırmıştır. Bunlardan dolayı yaşayan kardeşlerin gördüğü en büyük keşif birliğiyle (üç yüz kişi) birlikte duvarın arkasına geçmiştir. İlk İnsanların Yumruğu Şavaşı sırasında kardeşleri tarafondan katledilmiştir.
 • Lord Jon Kar, Gece Gözcülerinin 998. Lord Kumandanı.

Eski Lord Kumandanlar

 • Gece Kralı, 13. Lord Kumandandır. Kardeşliği kendi Ordusu haline getirmiştir ve Kuzey Kralı ve Sur’un arkasındaki kral Joramun’a karşı savaşmıştır
 • Lord Kumandan Qorgyle, Lord Jeor Mormont’tan önceki Gece Gözcüleri’nin 996. Lord Kumandanı ve Qorgyle Hanesi'nin bir üyesiydi. İlk adı bilinmiyor.
 • Runcel Hightower, kendi yerine oğlunu getirmeye çalışarak Lord Kumandanlığı saltanat haline çevirmek istemiştir.
 • Rodrik Flint, kendini Sur’un arkasındaki kral yapmayı düşünmüştür.
 • Tristan Mudd, Deli Marq Rankenfell and Robin Hill; bu üç Lord Kumandan hırsları ve gururlarından dolayı yeminlerini unuttuklarında Gözcüleri yok etmeye çalışmışlardır.
 • Osric Stark, Kuzey Kralı’nın oğlu ve ya kardeşi, 10 yaşında lord kumandan seçilerek en genç Lord Kumandan olmuştur., 60 yıl Gözcülere hizmet vermiştir.
 • Brynden Rivers, Nam-ı diğer kara kuzgun, 233 AL’da kral V. Aegon tarafından duvara gönderilmiştir.
 • Kara Harren’in adı bilinmeyen kardeşi, kardeşi Harrenhal’da yakıldığında Sur’da kalmıştır.
 • Uykulu Jack, Raymund Kızılsakal Sur’u geçtığındeki Lord Kumandan, Uzun Göl Savaşı’na geç kalmıştır.

Kardeşler

 • Sakalsız Dick, bir koruyucu.
 • Benjen Stark, Baş Koruyucu, Lord Eddard Stark’ın en küçük kardeşi, Sur’’un arkasında kayboldu, öldüğü düşünülüyor
 • Blane, halk arasından gelen bir kıdemli koruyucu, öncü ve Qhorin Yarımel’e yardım ediyor.
 • Bowen Marsh, Gece Gözcülerinin Lord Kâhya’sı. Gölge Kule’nın batısında Gorge’de yabanıl atlılarına karşı savaşı çok değerlidir.
 • Chett, Samwell Tarly’ye kuzgunlarla görevi verilene kadar Üstat Aemon’un kâhyasıydı. Sonra köpeklerle ilgilenme görevi verildi.
 • Cotter Pyke, Kıyıdaki DoğuGözcüsü’nün komutanı, bir korsanın piçi.
 • Donal Noye, tek kollu Kara Kale’nin Demircisi. Kardeşliğe katılmadan önce Baratheon Hanesi’nin demircisiydi ve Greyjoy İsyanında kolunu kaybetmeden önce Robet’in savaş çekicini dövmüştür.Kara Kale Savaşı'nda Kudretli Mag tarafından öldürülmüştür.
 • Dareon, eskiden şarkıcıydı, soylu bir lordun eşiyle basılınca sura gönderildi.
 • Eddison Tollett, Efkarlı Edd diye çağırılan kahya
 • Jarmen Buckwell, bir kıdemli koruyucu
 • Sör Denys Mallister, Gölge Kule’nin Kumandanı.
 • Janos Slynt, alt tabakadan gelen, Kral Toprakları’nda Altın Pelerinliler’in önceki komutanı, sonra Harrenhal Lordu ve en sonunda Gece Gözcülerinin bir kardeşi. Lannister’ın politik bir dalkavu’u. Kral Toprakları’nı yozlaşmadan ve Lord Slynt’ın kendisinden kurtarmak isteyen Tyrion Lannister tarafından Sur’a sürgün edilmiştir.
 • Üstat Aemon, Kara Kale’nin Üstadı, son Targaryen’lerden biri.
 • Sör Mallador Locke, şövalye ve koruyucu
 • Othell Yarwyck, Gece Gözcülerinin Baş İnşaatçısı.
 • Qhorin Yarımel, Gölge Kule’nin ikinci komutanı ve çok saygın bir koruyucu
 • Thoren Smallwood, Benjen Stark’ın kaybolmasından sonraki baş koruyucu.
 • Samwell Tarly, şanlı savaş komutanı Randyll Tarly’nin oğlu. Şişko ve kuşkusuz bir şekilde korkak
 • Grenn, Jon ile aynı zamanda gelen şimdinin koruyucusu
 • Pypar, genellikle Pyp diye çağırılır., Jon ile aynı zamanda geldi, aslında aktör.
 • Sör Jaremy Rykker, kıdemli bir koruyucu ve şövalye, Kara Kale’de bir wight tarafından öldürüldü.
 • Sör Waymar Royce, soylu bir koruyucu ve şövalye, Diğerleri tarafından katledildi.
 • Sör Wynton Stout, yaşlı bir koruyucu
 • Minik Paul, aklı kıt bir kardeş.
 • Taşyılan, Gölge kuleden bir koruyucu. Qhorin’in yardımcısı ve dağa tırmanmada en becerikli kardeştir.
 • Ulmer, gri sakallı kanunsuz, Kral Ormanı Kardeşliğinin eski bir üyesi, okçu.
 • Yoren, kıdemli gezgin karga. Kardeşlik için yeni üye toplar. Arya Stark’ kuzeye kaçırmaya çalıştı ama kanunsuz Beric Dondarrion’u arıyan Lannister’larla dövüşürken öldürüldü.