Tywin Lannister

Game Of Thrones Viki sitesinden
Loren Lannister (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 09.34, 7 Temmuz 2017 tarihli sürüm (Önemli Sözleri)
Şuraya atla: kullan, ara
Silme.png
Bu makale henüz geliştirme aşamasındadır. İsterseniz sayfayı düzenleyerek, "Game of Thrones Viki"ye katkıda bulunabilirsiniz.
House Lannister.png
Tywin Lannister
House Lannister.png
Tywin.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Yaşlı Aslan
Kaya'nın Kudretli Aslanı
Lannister Aslanı
Unvan Casterly Kayası Lordu
Lannis Limanı Kalkanı
Batı Muhafızı
Bağlılık Lannister Hanesi
Kültür Westeros
Doğum 242FSCasterly Kayası
Ölüm 300FSKral'ın Şehri
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans (Bahsedildi)
Oyuncu Charles Dance
TV Sezon 1
Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4
TV dizisinde Tywin Lannister Charles Dance tarafından canlandırılıyor

Tywin Lannister Westeros'ta ki en güçlü lordlardan biridir. Jaime Lannister, Cersei Lannister, Tyrion Lannister'ın babasıdır. Eşi Joanna Lannister'ı Tyrion'un doğumunda kaybetmiştir. İkiz çoçukları Cersei ve Jaime'yi son derece sevmesine rağmen küçük oğlu Tyrion'u hor görür ve küçümser. Eşinin ölümünden Tyrion'u sorumlu tutmaktadır.

Görünüş ve Karakter

Tywin Lannister zeki, politik, hesaplı ve acımasız bir lorddur. Tywin tüm hayatını hanesine adamıştır. Nihai amacı Lannister Hanesini en çok korkulan ve saygı duyulan hane haline getirmektir. Savaş ve politikada ki başarıları sayesinde pek çok kişiye korku salmıştır.

Tywin fiziki olarak uzun boylu, ince belli, iri omuzlu bir adamdır. Kelleşmeye başladığından beri saçlarını traş eder (TV dizisinde sadık kalınmamış bir detay) ve uzun altın rengi whisker bıyığı vardır. Yeşil gözleri altın lekelidir.

Geçmişi

Gençliği

Tytos Lannister'ın en büyük oğlu olarak doğdu. Tywin'in ilk yıllarında Lannister Hanesinin, babasının yaptıklarından dolayı güçten düşmesini ve saygı değerliliğini yitirmesini izlemek zorunda kaldı. Son derece kibar ve iyi kalpli olan babası aynı zamanda zayıf ve güçsüz bir liderdi. Kendine bağlı lordlar aleni şekilde ona karşı gelir ve onunla dalga geçilirdi.

Tywin muhtemelen çocukluğunda en önemli anısı, babası bağlı lordların en sadakatsizi olan Lord Tarbeck esir alması idi. Lakin bu olay Lord Tarbeck'in karısının üç Lannister'ı yakalatması ile karşılık buldu. Tywin babasına Lord Tarbeck'i üç parçaya ayırıp eşine göndermesini önerdi ama babası asi lordu serbest bırakınca Tywin babasına olan az saygısını da yitirdi.

Yükselişi

Tywin Lannister Hanesini eski gücüne getirmek acımasız bir yol izledi. İlk önce en sadakatsiz iki hane olan Tarbeck ve Reyne hanelerini soylarını kurutarak yok etti, bu olay daha sonra Castamere Yağmurları adlı şarkıya konu olmuştur. Tywin daha sonradan bu şarkıyı zalimleşen Lord Farman'a mesaj olarak göndermiş ve Lord Farman daha sonra başka soruna yol açmamıştır.

Nihayet Tytos Lannister öldüğünde Tywin Casterly Kayası lordu haline geldi. Tywin'in ilk işi babasının bir alt sınıftan mumcunun kızı olan metresini cezalandırmak olmuştur. Tytos zamanında Tywin'in annesinin mücevherlerini ve elbiselerini giyen Lord Tytos'u domine edecek kadar cesaretlenen metres, Tywin tarafından Lannisport'ta çıplak şekilde baştan aşağı yürümeye ve gördüğü herkese kendisinin hırsız ve fahişe olduğunu söylemeye zorlanmıştır. Daha sonra Batı Toprakları'ndan sürülmüştür.

Tywin kendi kuzeni Joanna Lannister ile evlendi. Genna Lannister, Tywin'in o günlerde gülümsediğini bile söylemiştir. O zamanlarda Tywin Lannister'ın Kral Eli olarak Yedi Krallık'ı yönettiği Joanna'nın ise Tywin'i yönettiği söylenir.

Robert'ın İsyanı

Robert'ın İsyanı başladığında Lord Tywin Kral Aerys'in ona savaşması için çağırmasına rağmen Casterly Kayası'nda bekledi. Üç Dişli Mızrak'ta Robert zaferini kesinleştirince Tywin kuvvetlerini topladı ve Kral'ın Şehri'ni ele geçirmek için ilerlemeye başladı. Yüce Üstat Pycelle Kral Aerys'i Tywin Lannister'ın yardıma geldiğine ikna etti ve şehrin kapılarını açtı. Tywin Lannister şehre girince şehri zapt etti. Kral Aerys kendi Kral Muhafızlarından "Kralkatili" Jaime Lannister tarafından öldürüldü. Rhaegar Targaryen çoçukları ve karısı Elia Martell, Gregor Clegane ve Amory Lorch tarafından öldürüldü. Çoçukların cesetleri Robert Baratheon'a sadakat hediyesi olarak gönderildi.

Bu olay Tywin Lannister'a Martell nefretini kazandırdı. Savaştan sonra daha önce Rhaegar ile evliliği Kral Aerys tarafından engellenen Cersei'yi yeni Kral Robert ile evlendirdi. Savaştan sonra Casterly Kayasına dönen Tywin Batı Muhafızı olarak hizmet etmeye devam etti. Sık sık aşırı harcamalara giren Kral Robert'a borç verdi (3 milyon altın ejderha'dan fazla).

Yakın Geçmiş

Taht Oyunları

Catelyn Tully, Tyrion Lannister'ı tutukladı ve onu yargılanması için kardeşi Lysa Tully'nın bulunduğu Vadiye götürdü. Bu olayın aile onuruna hakaret olduğu düşünen Tywin sancaktarları topladı ve Ser Gregor Clegene'ı Nehir Topraklarını yağmalaması için gönderdi. Bu olay Beş Kralın Savaşı olarak adlandırılan çarpışma zincirini tetikledi. Kral'ın Şehrinde Eddard Stark'ın tutuklanması üzerine Robb Stark ordusuyla güneye doğru hareket etti bu sırada Tywin Beric Dondarrion'un kuvvetlerini parçalamıştı ve orduyu ikiye bölmüştü. Jaime Lannister 15.000 askerle Altın Dişte Tully ordusuna kayıp verdirdi ve Nehirova'yı kuşatmıştı. Tywin ise 20.000 askerle Kuzeylilerle çarpışmaya hazırlanıyordu. Savaştan hemen önce serbest kalan Tyrion Vadinin Dağ Klanlarını safına kattı ve onların sadakatını kazandı. Kuzeyliler'in katılımıyla Yeşil Çatal Kıyısının etrafında büyük bir çarpışma gerçekleşecekti. Tywin, Tyrion ve klanlarını ordunun sol kanadına yerleştirdi. disiplinsiz erkeklerin bozulacağını, genç ve akıllıdan ziyade cesur olarak düşündüğü Robb Stark'ın zafer hayaliyle o bölgeye saldıracağını, Kevan Lannister'ın yönetiminde merkez kuvvetin kuzey ordusunu nehre sürerek onları tamamen imha edeceğini düşünüyordu. Fakat savaşta 16.000 kişilik kuzey ordusunu Roose Bolton yönetiyordu,daha temkinli ve deneyimliydi. Yeşil Çatal savaşı şüphesiz bir Lannister zaferiydi ama süreç içinde Robb Stark Nehirova kuşatmasını kırmış ve Jaime Lannister'ı esir almıştı. Robert'ın ölümünden sonra Tywin Lannister Joffrey Bratheon'un Kral Eli ilan edildi. Stark ve Tully kuvvetleriyle çarpışırken Kral'ın Şehrinin savunmasını güçlendirmek için Tyrion'u kendisi yerine gönderdi.

Tywin Aerys II tarafından Kral Eli ilan Edilince

Kralların Çarpışması

Jaime'nin ordusunun dağılmasından sonra ordu Harrenhal'a çekildi. Lannis Limanında Jaime'den geriye kalanlar ve Stafford Lannister'ın yönetiminde yeni bir ordu oluşturuldu. Tywin bu sıra Nehir Topraklarına ağır yağmalarda bulundu. Onun emriyle Ser Gregor Clegene onlarca köyü yaktı ve masum insanları öldürdüler. Bunun asıl amacı Robb Stark ve ordusunu Harrenhal'a gelmesini sağlamaktı ama Robb bu kışkırtıcı hareketlere uymadı. Öküz Ağzında kurulan Lannister ordusunun imhasından sonra Tywin Batıya gidebilmek ordusuyla Geçitlere doğru hareket ettirdi. Ama Geçitlerde Edmure Tully tarafından durduruldu. Edmure, Robb'un planından habersizdi ve Lord Tywin'i bu noktada başarıyla durdurdu. Stannis Baratheon'in Kral'ın Şehrine saldırdığı haberini alan Tywin batıya gitmek yerine birliklerini doğuya hareketlendirdi ve Tyrell ordusuyla birleşerek Stannis Baratheon'a saldırdılar. Stannis'in sancaktarlarının çoğu taraf değiştirdi ve Stannis'e az sayıda adamıyla Ejderha Kayasına çekildi. İlginç'dir ki Tywin Lannister Robert İsyanında yağmaladığı şehre kurtarıcı ünvanını alarak döndü ve Kral Eli görevini oğlu Tyrion'dan devraldı.

Kılıçların Fırtınası

Tywin'nin Karasu Savaşı'na zamanında varışı Lannister zaferinin en önemli parçası sayıldı. Tywin savaş bittikten sonra Kral Eli Rütbesini Kral Joffrey'nin emri ile Tyrion'dan aldı. Tyrion Lannister ise Altın Efendisi ilan edildi ki bu rütbe Tyrion tarafından hakaret olarak kabul edildi. Tywin oğlu Tyrion'ı Sansa Stark ile evlendirerek hem Kışyarı üzerinde hak ilan etmeyi hem de Tyrion'un Casterly Kayası üzerindeki hakkını yok saymayı planladı. Tywin ayrıca Kraliçe Cersei'yi uygun adaylardan biri ile evlendirmeyi düşündü. İlk olarak Willas Tyrell'i önerdi ama bu öneri Mace Tyrell tarafından reddedildi.

Robb Stark'ın zamansızca Jeyne Westerling ile evlendiğini öğrenince Jeyne'nin annesi Sybell Spicer, Harrenhall'ı ele geçirdikten sonra taraf değiştiren Roose Bolton ve kendi kızların biri ile sözlü olan Robb'un Jeyne ile evliliğini hakaret olarak gören Walder Frey ile kuzgun aracılığıyla iletişim kurmaya devam etti. Lannister zaferini mihenk taşı olan Kızıl Düğün bu olayların üzerine bizzat Tywin Lannister'ın emri ile yapılmıştır.

Tywin Lannister

Tywin, Stark Hanesinin asil Valyria Çeliği kılıcını eriterek kendi hanesi ve Kral Joffrey için iki kılıç yaptırmıştır. Kısa zaman sonra torunu Kral Joffrey Margaery Tyrell ile düğününde zehirlenerek ölünce oğlu Tyrion suikastten haksız yere sorumlu tutuldu. Tywin jürisi olduğu mahkemede Tyrion'u diğer iki jüri Oberyn Martell ve Mace Tyrell ile birlikte suçlu buldu. Tyrion düello ile yargılanmak istedi. Oberyn Martell onun için gönüllü oldu Gregor Clegane ise Kraliyet ailesi temsilen dövüştü. Düello sonucunda Gregor Oberyn'i öldürdü ama ağır şekilde yaralandı. Bunun üzerine Tyrion idama mahkum edildi.

Tyrion hücersinde idamı beklerken kardeşi Jaime tarafından Muhbir Başı Varys'in yardımıyla serbest bırakıldı ve kaçış yolunda babasının odasına gitmeye karar verdi. Saraydaki gizli yolları kullanarak Kral Eli'nin odasına gitti. Shae'yi babasının yatağında bulunca babasının altın kolyesi ile onu boğdu ardından duvarda asılı duran arbeleti aldı ve babası ile Tysha hakkında yüzleşti. Tywin, Tyrion karşısında münakaşacı davrandı. Tysha'dan "fahişe" olarak bahsetmesini Tyrion hakaret olarak saydı ve babasını karınından vurdu ve öldürdü. O sırada tuvalette olan babasının bağırsakları ölüm anında gevşedi ve Tyrion babasının ölüm anında şu cümleyi düşündü.

"...Aptalların Lord Tywin hakkındaki şakası da yalandı, Lord Tywin sonunda altın sıçmadı ." - Tyrion Lannister

Kargaların Ziyafeti

Tywin Lannister'ın vücudundaki yaralar temizlendikten sonra defin işlemi için hazırlanmıştır. Cercei, Karakazanlara diğer ceset Shae'nin bedeninin kaldırılmasını emretmiş ve kimseyi söylememeleri için yemin ettirtmiştir. Lord Tywin'in cesedi Batı'dan gelen şövalye ve lordlar maiyetini Batı'ya götürmeden önce 7 gün boyunca Baelor Sept'inde bekletildi. Vucüdundan gelen koku günden güne daha fazla arttı. Bu koku nedeniyle Lord Tywin'in dudağında bir gülüseme belirmiştir. Hem Jaime hem de Cersei, Lord Tywin'in bu gülümsemesinin rahatsız edici olduğunu söylemiştir.

Önemli Sözleri

Düşmanlarınız size karşı çıkarken onlara ateş ve çelik servis etmelisin ama önününde diz çöktüklerinde onların ayağa kalkmalarına yardım etmelisin yoksa kimse önününde diz çökmez.
Bazı savaşlar kılıçla bazıları ise kalem ile kazanılır.
Büyük aptallar genelde onlara gülenlerden daha zekidir.
Kimse özgür değildir, sadece çocuklar ve aptallar tersini düşünür.

Tywin İle İlgili Önemli Sözler

Nadiren Lord Tywin gülümsemeye yaklaşırdı, ama asla gülümsemedi. Fikrini düşünmesi bile korkunç.

Tyrion Lannister

Altı krala hizmet ettim ama Lord Tywin kadar taç takmayı hak eden biri ile tanışmadım.

Yüce Üstat Pycelle

Tywin'nin asla gülümsemediği söylenir ama annenizle evlendiğinde ve Aerys onu Kral Eli yaptığında gülümsedi. Entrikacı Tyg'ın iddia ettiğine göre Tarbeck Kalesi yıkıldığında da gülümsedi. Ama Jaime, sen doğduğunda da gülümsedi, kendi gözlerimle gördüm.

Genna Lannister

Bütün erkekler aptaldır, yüz yılda bir gelenler bile.

Genna Lannister, Jaime Lannister babasının yüz yılda bir gelen türden olduğunu söyledikten sonra.

Soy Ağacı

 
 
 
 
 
 
 
 
{Tytos}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Tywin}
 
{Joanna*}
 
 
 
{Kevan}
 
Dorna
Swyft
 
{Tygett}
 
Darlessa
Marbrand
 
{Gerion}
 
Genna
 
Emmon
Frey
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Robert Baratheon}
 
Cersei
 
Jaime
 
Tyrion
 
 
Lancel
 
Tyrek
 
Ermesande
Hayford
 
Joy
Hill
 
 
{Cleos Frey}
 
{Jeyne Darry}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Joffrey Baratheon
286-300
 
Myrcella
Baratheon
 
Tommen
Baratheon
 
 
 
 
 
 
{Willem}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lyonel
Frey
 
 
Tywin
Frey
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Martyn
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Tion Frey}
 
 
Willem
Frey
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Janei
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
"Red" Walder
Frey